Atrakcje Austrii

Atrakcje Wiednia w Austrii

Atrakcje Wiednia w Austrii

 • gotycka katedra św. Szczepana z XIII wieku;
 • Muzeum Historii Sztuki - jeden z największych zbiorów dzieł sztuki na świecie.
 • pałac Schonbrunn, jeden z najbardziej okazałych pałaców w mieście (niegdyś letnia rezydencja cesarska);
 • Prater, jednego z największych parków publicznych w tej części Europy, o powierzchni 1 700 ha, z najatrakcyjniejszym w Europie lunaparkiem;
 • Zygmunt Freud przez długi czas mieszkał i pracował w Wiedniu.
 • Odwiedź Wiedeń kiedy chcesz, zawsze dzieje się tutaj coś ciekawego. Jednak niektóre lokalne atrakcje (np. Wiedeński Chór Chłopięcy) mają wiosenną przerwę.

Atrakcje Wiednia w Austrii, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Wiedniu w Austrii

Żadna wielka podróż po Europie nie może się odbyć bez odwiedzenia Wiednia, miasta, w którym do tej pory tańczy się walca. Wielkie znaczenie historyczne stolicy Austrii podkreśla fakt, że w 2001 wiedeńskie stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wiedeń był sercem średniowiecznego Świętego Cesarstwa Rzymskiego. a później Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Na każdym kroku spotkasz budynki, które przypominają o świetności miasta za panowania Habsburgów. Są tu liczne piękne pałace: Hofburg — rezydencja cesarska od wieku XIII do początków XX; pałac Schonbrunn —barokowa rezydencja zbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku (jedna z komnat. Pokój Milionowy, to jedno z najpiękniejszych wnętrz rokokowych na świecie); Belweder — barkowy pałac. składający się z dwóch części połączonych imponującym ogrodem francuskim.

Miasto ma do pokazania wiele ciekawych zabytków. Poczynając od ratusza, projektu Friedricha von Schmidta, czy barokowej Kolumny Morowej, kończąc na budynkach sakralnych, takich jak: gotycka katedra św. Szczepana, stojąca w sercu wiedeńskiej starówki, najstarszy w mieście kościół św. Ruprechta czy neogotycki kościół wotywny z XIX wieku. Wielką atrakcją Wiednia jest także Prater, jeden z największych parków publicznych w Europie, z lunaparkiem i mnóstwem atrakcji.

Wiedeń, dzięki dużej liczbie parków i otwartych przestrzeni, nazywany ,jest jednym z najbardziej zielonych miast. kontynentu. Duży nacisk kładzie się tu na kulturę. W mieście znajdują się liczne teatry, jest też opera, a tradycja muzyczna sięga dużo dalej niż walce Straussa, symfonie Beethovena czy sonaty Mozarta.

Atrakcje Innsbrucka w Austrii

Atrakcje Innsbrucka w Austrii

 • nieco makabryczne Muzeum Anatomii;
 • szalone zakupy na ulicach Marii Teresy i Księcia Friedricha, w sercu starego miasta.
 • Alpenzoo, najwyżej położone zoo na świecie, specjalizującego się w zwierzętach górskich;
 • Mieszkańcy okolicznych wiosek wciąż jodlują i noszą skórzane portki.
 • Odwiedź Innsbruck zimą, by uprawiać sporty zimowe, wiosną na odpoczynek. Innsbruck

Atrakcje Innsbrucka w Austrii, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Insbrucku w Austrii

Innsbruck i sporty zimowe to nieodłączna para. Jednak miasto położone w zachodniej Austrii, w górzystym Tyrolu, ma do zaproponowania coś więcej niż zimowe szaleństwo, z którego słynie. Innsbruck cieszył się wielką popularnością, jeszcze zanim stał się austriacką stolica sportów zimowych, a to dzięki swojemu strategicznemu położeniu niedaleko przełęczy Brenner, która łączy Włochami z Europą Północną i jest. najłatwiejszą drogą przez Alpy.

obszar ten rywalizowano już w czasach Imperium Rzymskiego. W XV wieku, kiedy cesarz Maksymilian 1 przeniósł do Innsbrucka swój dwór, miasto stało się istotnym ośrodkiem. Ślady świetności są widoczne do tej pory. Zamek Ambras to najważniejszy zabytek miasta, znajduje się tu bogata, kolekcja dzieł sztuki zgromadzona przez Habsburgów. Zamek cesarski Hofburg, zbudowany w XIV wieku, był początkowo siedzibą cesarza Maksymiliana I; swój obecny kształt przyjął za panowania Marii Teresy, został wtedy przebudowany w stylu barokowym. W tym samym stylu utrzymana jest katedra. Na starówce nie sposób przeoczyć symbolu miasta: Goldenes Dachl (Złotego Dachu). Stare miasto w Innsbrucku jest najlepiej zachowaną starówką w całej Austrii. To idealne miejsce na odpoczynek, wypicie kawy czy zrobienie zakupów.

Otaczające miasto góry oferują fanom sportów zimowych niezliczone atrakcje. Wiosną można tu miło spędzać czas na świeżym powietrzu w prze-pięknej górskiej scenerii. Na dłuższą wycieczkę warto wybrać, się do Alpenzoo. W Innsbrucku znajdują się tez liczne muzea, niektóre niezwykle interesujące i niespotykane, jak Muzeum Dzwonów, znajdujące się w rękach tej samej rodziny od pokoleń. Innym ciekawym miejscem jest. Ferdinandeum z kolekcją sztuki gotyckiej oraz malarstwa XIX- i XX-wiecznego.

Atrakcje Grazu w Austrii

Atrakcje Grazu w Austrii

 • Murinsel - sztuczna wyspa na rzece Mur;
 • Schossbergbahn - kolejka linowa prowadząca na wzgórze zamkowe;
 • Landhaus, najwspanialszy przykład renesansu w Austrii, zbudowanego przez Domenico dell'Allio między 1557 i 1565.
 • Graz posiada okazałą architekturę powstającą od lat 80. XV wieku.
 • Odwiedź Graz w kwietniu lub we wrześniu.

Atrakcje Grazu w Austrii, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Grazu w Austrii

Graz to malownicze miejsce z przepiękną architekturą i drugie co do wielkości miasto Austrii. Tutejsza starówka jest: idealnym połączeniem różnych stylów architektonicznych, od gotyku do nowoczesności, dlatego w 1999 została wpisana na listę światowego dziedzictwa. UNESCO. Dzięki swojemu położeniu, między Bałkanami a Włochami, miasto jest mieszanką wpływów tych dwóch regionów, co nadaje mu niepowtarzalny i niespotykany nigdzie indziej klimat.

Miasto pozostaje w cieniu zalesionego wzgórza Schlossberg, na którego szczycie znajdują się ruiny zamku z dwiema zachowanymi wieżami. Należy wybrać się tu na spacer. Na szlaku znajdziemy ławki oraz punkty widokowe, z których można podziwiać widoki miasta. Twierdza przez wieki nie została zdobyta, aż do przybycia Napoleona. Mieszkańcy miasta musieli zapłacić ogromny haracz, by wieże Zegarowa i Dzwonnicza nie zostały zburzone. Obecnie są doskonale zachowane i warte zobaczenia.

Jednak największą atrakcją miasta jest: jego architektura. W XVI wieku przyjeżdżali tu włoscy architekci i powstawały budynki w stylu renesansowym. Najbardziej znanym budynkiem jest: okazały Landhaus, z przepięknym dziedzińcem zaprojektowanym przez Domenieco dell’Allio.

Schloss Eggenberg, barkowy pałac wybudowany w XVII wieku, ma nadzwyczajne wnętrze z motywami mitologicznymi i astronomicznymi. W mieście znajduje się również późnogotycka katedra św. Idziego z XV wieku, a niedaleko słoi barkowe mauzoleum Ferdynanda II. Obecnie Graz jest również znany z nowoczesnych budowli. Nad rzeką stoi Kunsthaus, prezentujący sztukę nowoczesną. Równie imponująca jest, Murinsel, wyspa na rzece zbudowania w nowoczesnym stylu ze słali i szkła, w której mieści się popularna restauracja.

Gruz jest miastem muzeów, prezentujących sztukę ludową, współczesną fotografię, kłódki i klucze, historię kryminologii i lotnictwa, niemiecką literaturę i historyczne uzbrojenie. Liczne galerie sztuki wystawy czasowe sprawiają, że w tym mieście nie można się nudzić.

Atrakcje Linzu w Austrii

Atrakcje Linzu w Austrii

 • piękny Ogród Botaniczny.
 • rejs po malowniczym Dunaju;
 • „Okna Linzu" - witraż w Nowej Katedrze, na którym przedstawiona jest historia miasta;
 • kościół pielgrzymkowy na wzgórzu Poestlingerberg ponad miastem (można tam dojechać najbardziej stromą w Europie Linią tramwajową, po której jeżdżą zabytkowe tramwaje);
 • Adolf Hitler podawał Linz jako miasto swojego urodzenia.
 • Odwiedź Linz we wrześniu.

Atrakcje Linzu w Austrii, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Linzu w Austrii

Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić po przyjeździe do Linzu, jest. znalezienie kawiarni i zamówienie Linzertorte, najstarszego ciasta na świecie. Do tej pory, jest ono robione zgodnie z przepisem z 1653.

Leżący nad Dunajem, blisko niemieckiej i czeskiej granicy, Linz został założony przez Rzymian. W VIII wieku pojawili się tu bawarscy książęta, którzy nadali miastu nazwę Linze. Przez długi czas miasto było jednym z najważniejszych ośrodków w państwie, pozycję straciło dopiero pod koniec XV wieku wraz ze śmiercią Fryderyka III Habsburga. Miasto posiada bogatą tradycję kulturalną, m.in. austriacki kompozytor Anton Bruckner był tu przez jakiś czas kościelnym organistą. Mozart. napisał tu swoją Symfonię C-dur i do tej pory można zwiedzać dom, w którym ją skomponował. To wszystko sprawia, że miasto uważane jest za centrum sztuki.

We wrześniu odbywa się tu festiwal muzyczny w Donauparku, a także festiwal Ars Electronica w Muzeum Przyszłości. Prócz tego w mieście jest jeszcze jedenaście muzeów, poczynając od Muzeum Lentos (sztuki nowoczesnej), kończąc na Muzeum Historii Dentystyki w Górnej Austrii. Dzięki tak prężnie rozwijającej się kulturze w 2009 Linz był jedną z Europejskich Stolic Kultury. Linz ma również przepiękną starówkę oraz zamek, które przypominają o korzeniach miasta. Innym interesującym budynkiem .jest. kościół św. Marcina datowany na VIII wiek, najstarszy w Austrii. Linz warto odkrywać również nocą, kiedy restauracje, bary i puby tętnią życiem.

Atrakcje Salzburga w Austrii

Atrakcje Salzburga w Austrii

 • muzeum Mozarta;
 • przejażdżki karetą po mieście.
 • Schloss Hellbrunn z początku XVII wieku;
 • widok na miasto z twierdzy Hohensalzburg;
 • Salzburger Residenz, barokowy pałac, jednego z najważniejszych historycznych budynków w mieście;
 • Salzburg jest miejscem urodzenia Mozarta.
 • Odwiedź Salzburg w od maja do czerwca lub od września do października.

Atrakcje Salzburga w Austrii, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Salzburgu w Austrii

Salzburg, ze swoją światowej sławy architekturą barokową, posiada najlepiej zachowaną starówkę wśród wszystkich krajów niemiecko-języcznych. W 1997 został wpisany nit listę światowego dziedzictwa UNESCO. Salzburg, czwarte co do wielkości miasto Austrii, leży u podnóża Alp, czemu zawdzięcza swój malowniczy pejzaż. Góry na południu tworzą niespotykany kontrast z równinnym pejzażem północnej części miasta.

Salzburg był początkowo miastem rzymskim. Pierwsze chrześcijańskie królestwo zostało tu utworzone przez św. Ruperta u schyłku VII wieku. Z biegiem wieków wpływy arcybiskupa Salzburga rozszerzały się, dzięki czemu zaczął on nadawać, tytuł cesarski. XVII-wieczna katedra to jeden z wielu przepięknych kościołów w mieście. Poświęcona została św. Rupertowi, a chrzest w niej przyjmował sam Mozart. Mozart, urodził się w Salzburgu. Będąc w mieście, nie da się prze-gapić Lego faktu. W przeszłości Salzburg nie okazywał tyle szacunku Mozartowi, obecnie nadrabia stracony czas. Gdziekolwiek się pójdzie, słychać kompozycje mozartowskie, w mieście są dwa muzea poświęcone wielkiemu kompozytorowi, nawet czekoladki nazywają się Mozart. Kugeln.

Twierdza Hohensalzburg wybudowana została dla arcybiskupa. Jest to jedna z największych średniowiecznych twierdz w całej Europie. Budowlę można zwiedzać, jednak o wiele ciekawszy jest widok z twierdzy na górski pejzaż i miasto. Po drugiej stronie rzeki Salzach znajduje się Schloss Mirabell, zamek wybudowany w 1600 przez arcybiskupa dla jego kochanki. Do Lej pory budowla zachwyca niesamowitą barkową architekturą oraz przepięknymi ogrodami.

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.