Atrakcje Chorwacji

Atrakcje Dubrownika w Chorwacji

Atrakcje Dubrownika w Chorwacji

 • cerkiew;
 • wyspa Elafiti;
 • pałac Sponza;
 • miejskie mury;
 • klasztor Dominikanów.
 • Dubrownik jest znany ze swoich cudownych, piaszczystych plaży.
 • Przeżyj więcej w Dubrowniku latem, aby wziąć udział w festiwalu.

Atrakcje Dubrownika w Chorwacji, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Dubrowniku w Chorwacji

Dubrownik położony jest na południowym krańcu Chorwacji, w Dalmacji. Wspaniałe usytuowanie na półwyspie wdzierającym się w błękitne wody Adriatyku jest podkreślone wapiennymi szczytami tworzącymi tło dla tego pięknego miasta i granicę z Bośnią, Hercegowiną. Starożytne mury chronią historyczne centrum Dubrownika. W 1979 Dubrownik został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Założone w VII wieku miasto było początkowo w granicach Cesarstwa Bizantyjskiego. Po wyprawach krzyżowych dostało się pod zwierzchnictwo Wenecji (1205-1358), później, po traktacie pokojowym w Zarze w 1358, Dubrownik stał się częścią Królestwa Węgier. Między XIV a rokiem 1808 miasto rządziło się samo jako wolne państwo o nazwie Repubblica di Ragusa. Sukces gospodarczy wiązał się z handlem morskim. Dubrownik miał ogromną flotę statków handlowych przewożących towary do Europy Zachodniej. W średniowieczu było jedynym miastem-państwem w Dalmacji. Dubrownik konkurował z Wenecją i ogromnie się rozwinął. Stał się ważnym ośrodkiem rozwoju języka chorwackiego i literatury narodowej, oraz domem dla wielu znakomitych poetów, dramaturgów, malarzy, matematyków, fizyków i innych naukowców.

Jego upadek zapoczątkowało silne trzęsie-nie ziemi w 1667, wtedy uległo zniszczeniu wiele budynków. Zostały wzniesione nowe, barokowe, budowle, ale na szczęście przetrwały średniowieczne mury, które chroniły miasto w czasie wojen, szalejących wokół niego. We wczesnych latach 90. XX wieku Jugosłowiańska Armia Ludowa oblegała Dubrownik i zburzyła wiele budynków. Odbudowa przywróciła miastu poprzednią sławę.

Najlepszym sposobem zwiedzania miasta jest: przejście wzdłuż ogromnych, fortyfikacji, zbudowanych między XII a XVII wiekiem. Z murów o wysokości 25 metrów i grubości 6 metrów, przerywanych szesnastoma wieżami, można podziwiać wspaniałe widoki na morze i (łachy domów, Spacer wokół miasta. to sama przyjemność. Zwiedź główną ulicę Placa, z białymi, wapiennymi chodnikami, pochodzącymi z lat 60. XV wieku, oraz pałac Sponza, jeden z kilku budynków niezniszczonych przez trzęsienie ziemi. Inne znane miejsca to: Pałac Rektorów, katedra, klasztory Franciszkanów i Dominikanów, z cudownym, XV-wiecznym krużgankiem w stylu gotycko-renesansowym.

Letni Festiwal jest najważniejszym kulturalnym wydarzeniem w Chorwacji - odbywają się wtedy przedstawienia teatralne, koncerty muzyki klasycznej i ludowej.

Atrakcje Splitu w Chorwacji

Atrakcje Splitu w Chorwacji

 • Brama Brązowa -- główne wejście do mauzoleum Dioklecjana;
 • świątynia Jupitera;
 • wzgórze Marjan rozciąga się stąd piękna panorama miasta;
 • mauzoleum Dioklecjana, zbudowane z białego kamienia z Brać, charakterystyczne dla Splitu;
 • galeria prezentująca prace Ivana Mestrovica, powszechnie uważanego za jednego z ważniejszych rzeźbiarzy XX wieku;
 • Muzeum Archeologiczne z fascynującymi pozostałościami z rzymskiego i wczesnochrześcijańskiego okresu.
 • Pałac i sąsiednie budynki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Przeżyj więcej w Splicie latem, by wziąć udział w muzycznych i teatralnych festiwalach.

Atrakcje Splitu w Chorwacji, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Splicie w Chorwacji

Na spektakularnym tle gór, na pięknej linii brzegowej Adriatyku, leży Split, drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Znajduje się tu wspaniały pałac, niegdyś należący do rzymskiego cesarza Dioklecjana. Split oferuje bogactwo ruin rzymskich, cuda gotyckiej i barokowej architektury oraz fascynujące muzea.

W 295 cesarz Dioklecjan rozkazał, by zbudowano tu wspaniały pałac. Przez dziesięć lat doglądał budowy swojego pałacu, którego ściany mają 26 metrów wysokości. Budowla posiada klasyczny, symetryczny rozkład z dwiema krzyżującymi się ulicami. Zbudowany częściowo jako prywatna willa częściowo jako ufortyfikowany obóz, pałac posiada warte uwagi zabytki, w tym świątynię Jupitera oraz okrągłe świątynie Kybele i Wenus. Cesarstwo Rzymskie owego czasu inspirowało się zagranicznymi wpływami, dlatego można tu zobaczyć egipskiego sfinksa tak przed świątynią Jupitera, jak i przed mauzoleum Dioklecjana.

W VII wieku mieszkańcy zbiegli do wówczas nieużywanego pałacu przed nacierającymi barbarzyńcami. Pałac zaczął pełnić funkcje handlowe i mieszkalne i tak jest do dziś. W obrębie pałacowych murów wzniesiono nowe budynki, co zaburzyło jego rozkład, Od 1420 do początków XIX wieku Spili; był rządzony przez Wenecjan. Był bogatym handlowym portem, budowano tu wspaniale pałace, W rezultacie powstała unikalna mieszanka architektury.

Mauzoleum Dioklecjana mieści jedną z najstarszych katolickich katedr na świecie, poświęconą św. Duji. Wnętrze ma osiem kolumn i XIII-wieczną ambonę ze wspaniale oszlifowanego kamienia. Dzwonnica oferuje wspaniałe widoki, ale wejście na nią jest męczące. W obrębie pałacu znajduje się muzeum miejskie, ulokowane w dawnym XV-wiecznym pałacu rodziny Papalic. W Muzeum Archeologicznym znajdują się fascynujące artefakty z okresu rzymskiego i wczesnochrześcijańskiego. Muzeum, założone w 1820 jest najstarszym muzeum w Chorwacji, a większość prezentowanych zabytków pochodzi ze środkowej Dalmacji. Tutaj można zobaczyć grecką ceramikę, rzymskie szkło i pokaźny zbiór starożytnych monel,.

W 1979, ze względu na średniowieczne, gotyckie i barokowe budynki oraz pozostałości z czasów rzymskich, pałac Dioklecjana został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje Zadaru w Chorwacji

Atrakcje Zadaru w Chorwacji

 • 15 km na północ, starożytne miasto Nin leżące na wyspie, by zobaczyć rzymski teatr oraz kościół Świętego Krzyża, najmniejsza katedra na świecie.
 • Uważaj, aby nie zapuścić się zbyt daleko na północ od Zadaru, ponieważ wciąż znajdują się tam, pozostałe z wojny, miny. Uważaj na symbol czaszki i piszczeli oraz żółtą taśmę.
 • Przeżyj więcej w Zadarze latem, od czerwca do września, bo chociaż jest bardzo tłoczno, to jest to najlepsza pora na kąpiel w ciepłym morzu.

Atrakcje Zadaru w Chorwacji, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Zadarze w Chorwacji

Zadar, 115 km na północny zachód od Splitu, jest, mikrokosmosem historii i wydarzeń, które ukształtowały chorwackie i dalmackie wybrzeże. Zamieszkały od czasów neolitycznych, Zadar był światkiem setek lat zmian, stając się rzymską kolonią, a potem ośrodkiem administracyjnym Dalmacji za czasów bizantyjskich. O miasto walczyły Wenecja, Austria, Włochy i Niemcy. Zadar przeżył też oblężenie podczas wojny z lat 1991-1995.

Położenie Zadaru, prawdopodobna przyczyna tak wielu konfliktów, sprawia, ze obecnie miasto jest, popularnym celem dla turystów. Na zachód od miasta rozciąga się piękny Adriatyk, a na północ są setki wysp. Turystyka w tej okolicy rozpoczęła się w XIX wieku. Turysta łatwo się tu przekona, dlaczego miasto warto zwiedzać pieszo.

Historia Zadaru jest, fascynująca, a wycieczka do kościoła. św. Donata, preromańskiego symbolu miasta, jest. Absolutnie konieczna. Zadar ma czterech świętych patronów: św. Szymona, św. Krsevana, św. Anastazję i św. Zoilo (być może jest, to wynik lat, konfliktów). Każdy ze świętych ma swój kościół i swoje pomniki, porozrzucane po całym mieście. Codzienny targ rybny i warzywny jest jednym z największych w Chorwacji. Daje wspaniały wgląd w okolice Zadaru, ponieważ na targ przybywają ludzie z Vrany, Ugljann i Pasmami, aby kupować lub sprzedać towary.

Miasto otoczone jest z trzech stron murami, a weneckie lwy przy bramie portowej i bramie miejskiej wciąż strzegą Zadaru. Spędź wieczór, delektując się maraskino —likierem, który stał się popularny w XIX wieku i który produkowany jest, w Zadarze od 1821. Potem skieruj się na nadbrzeże porośnięte drzewami. Najnowsza atrakcja to Morskie Organy - 35 rurek z gwizdkami ustawionych nad morzem. Kiedy morska bryza dmuchu w gwizdki, rozlega się naturalna muzyka.

Atrakcje Varazdinu w Chorwacji

Atrakcje Varazdinu w Chorwacji

 • Varazdinske Toplice, by podziwiać gorące źródła.
 • Jeśli jeździsz samochodem po okolicy, powinieneś wiedzieć, że nie wolno ci mieć przy sobie żadnego alkoholu.
 • Przeżyj więcej w Varazdinie między kwietniem i wrześniem.

Atrakcje Varazdinu w Chorwacji, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Varazdinu w Chorwacji

Varazdin, nazywany „barokową stolicą Chorwacji" lub „chorwackim Wiedniem", leży w najbardziej wysuniętej na północ części Chorwacji, nad brzegiem Drawy, 79 km na północny zachód od Zagrzebia. Osiemsedetnie miasto jest znane z wyrobów tekstylnych i przemysłu spożywczego, często jednak bywa zwane „Miastem Kwiatów", od mnóstwa kwiatów zdobiących miejskie ulice i place.

W historycznej części miasta znajdziemy wiele pałaców z XVIII wieku. To dzięki nim Varazdin stał się miejscem dla artystów i boga-tych właścicieli ziemskich. Miasto było stolicą Chorwacji, dopóki nie zostało doszczętnie zniszczone przez pożar w 1776. Od XIX wieku było odbudowywane i poszerzane, aż stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym północno-zachodniej Chorwacji. W Varazdin znajduje się wiele budynków religijnych, m.in. sześć kościołów, dwie kaplice i jeden klasztor.

Historyczne centrum miasta otoczone jest przez fortece, które powstały w okresie najazdów tureckich w XII wieku. Zostały przebudowane i obecnie prezentują stylistykę gotyku i renesansu. Kościół św. Fabiana i Sebastiana jest jednym z najpiękniejszych w mieście. Początkowo, w XVII wieku, była to świątynia drewniana, jednak w XVIII wieku został przebudowany na kamienną. Dobudowano również wieżę, dodając jeszcze jedną do panoramy miasta. Mieszkańcy miasta są zainteresowani zarówno zachowywaniem architektury, jak i tradycji, dlatego co tydzień możesz zobaczyć tradycyjną zmianę warty „Purgari" na zewnątrz ratusza miasta.

Znane Barokowe Wieczory Varazdinu to główny festiwal w północno-zachodniej Chorwacji. Festiwal, który odbywa się już od 1971, trwa osiemnaście dni, od końca września do początku października Celebruje dziedzictwo chorwackiego baroku, ale nie tylko. Odwiedź pałac Herzer, w którym mieści się dziwaczna kolekcja więcej niż tysiąca zakonserwowanych insektów.

Atrakcje Trogiru w Chorwacji

Atrakcje Trogiru w Chorwacji

 • pobliskie wyspy Ćiovo, Solta lub Drevnik;
 • Ćiovo uważana jest za plażę Trogiru i cieszy się rodzinną atmosferą;
 • katedra św. Wawrzyńca, zbudowana pomiędzy XIII a XVII wiekiem;
 • grecka płaskorzeźba przedstawiająca Kairosa, greckiego bożka szczęśliwego momentu.
 • Przeżyj więcej w Trogirze w czerwcu lub wrześniu gwarantuje dobrą pogodę, a miasto jest mniej zatłoczone.

Atrakcje Trogiru w Chorwacji, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Trogirze w Chorwacji

Trogir, ten historyczny klejnot, mieszczący się na adriatyckim wybrzeżu Chorwacji jest takim skarbem, że całe miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa miasta wywodzi się z oryginalnej, nadanej przez Greków — Tragurion (Kozia Wieś). To wyspiarskie miasto, obecnie nazywane „Kamiennym Pięknem", zespala pałace, fortece i kościoły, pochodzące z okresu hellenistycznego. Trogir posiada bogatą historię i było zasiedlone przez Greków i Chorwatów oraz atakowane i okupowane przez Wenecjan i Austriaków. Architektura miasta jest szczególna z tego względu, że każda epoka okupacji albo osiedlania pozostawiła swoje ślady.

Średniowieczne centrum Trogiru to zamek, wieża i wiele innych budynków w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. Najbardziej znany zabytek Trogiru to, zbudowana na wschodnim krańcu wyspy, wychodząca na morze, katedra św. Wawrzyńca. Katedra, jeden z najcenniejszych zabytków kamieniarstwa dalmatyńskiego, została odbudowana w 1213 po splądrowaniu przez Saracenów. Stojący na wschodniej części wyspy kościół św. Barbary jest najstarszą i najlepiej zachowana kaplicą na wyspie. To wspaniały przykład preromańskiej sztuki z IX wieku. Klasztor benedyktynów św. Mikołaja mieści grecką płaskorzeźbę Kairosa, bożka szczęśliwego momentu, pochodzącą z I wieku p.n.e.

Najlepszym sposobem na zwiedzanie miasta jest zgubić się w labiryncie ulic. Wiele kawiarni, usytuowanych wzdłuż ulic miejskich, jest dobrym miejscem do relaksu i obserwowania ludzi. Każdej nocy odbywają się różnorodne wydarzenia muzyczne — rozglądaj się uważnie za plakatami i czytaj ogłoszenia.

Każdy znajdzie na tej wyspie coś dla siebie, bogatą architekturę. kręte uliczki w centrum oraz porośnięte palmami plaże nad krystalicznymi wodami Adriatyku. Najpopularniejszą plażą jest Okrug, miejsce pełne gwaru, z restauracjami i barami, które otwarte są do późnej nocy. Spokojniejsze plaże można znaleźć na pobliskiej wyspie Ćiovo, połączonej z lądem kamiennym mostem. Aby uprawiać wodne sport y oraz nurkowanie i łowienie ryb, wybierz plażę Medena.

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.