Atrakcje Czech

Atrakcje Pragi w Czechach

Atrakcje Pragi w Czechach

 • Ratusz Staromiejski, znany z ogromnego zegara astronomicznego (co godzinę można oglądać procesję dwunastu apostołów);
 • synagoga w dzielnicy Josefov - znajduje się tam sześć synagog i cmentarz upamiętniający pogrom z 1270;
 • ogród Wallensteina - w miesiącach letnich odbywa się tu wiele koncertów;
 • wzgórze Wyszehrad;
 • spacer Mostem Karola


Bilety wstępu do większości atrakcji są w znośnych cenach.

Odwiedź Pragę od marca do czerwca lub od września do października.


Atrakcje Pragi w Czechach, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Pradze w Czechach

Praga od ponad tysiąca lat jest politycznym, kulturalnym i ekonomicznym centrum Czech. Leżące nad Wełtawą miasto znajduje się w połowie drogi między Berlinem, a Wiedniem. Położona na siedmiu wzgórzach ukoronowanych pięknymi zamkami i kościołami. Praga przez wielu uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Po rozpadzie Czechosłowacji, w 1993 Praga została stolicą nowej Republiki Czeskiej. Od upadku komunizmu Praga jest jednym z najczęściej odwiedzanych europejskich miast; przyciąga kawiarnianą atmosferą i bogatym życiem nocnym w pięknej scenerii.


Miasto swoje dni chwały święciło w XIV wieku pod rządami Karola IV. Władca ufundował pierwszy uniwersytet w centralnej, północnej i wschodniej Europie, dziś znany jako Uniwersytet Karola. Sponsorował również budowę Nowego Miasta przyłączonego) do Starego, przebudował Pragę, a także postawił most, nazwany jego imieniem. Pod jego rządami zbudowanych zostało wiele nowych kościołów, m.in. katedra św. Wita, gdzie Karol został koronowany na cesarza Świętego Imperium Rzymskiego. Chciał, aby Praga została najpiękniejszym miastem na świecie i dominowała nad całym cesarstwem. Za jego rządów zbudowano wiele wspaniałych budowli, które są z nami do dnia dzisiejszego.


Zamek na Hradczanach został wybudowany w IX wieku i od tam-tej pory pozostawał siedzibą władz królewskich. Jest jednym z naj-większych zamków na świecie, a w jego zbiorach nadal znajdują się klejnoty koronacyjne królów czeskich. Zaraz za murami znajduje się pałac Sternberg, który jest siedzibą Galerii Narodowej ze wspaniałą kolekcją prac starych mistrzów. W skład kompleksu wchodzą również wspaniałe ogrody królewskie i gotycka katedra św. Wita, której budowa zaczęła się w 1344. ściany kaplicy, w której spoczywa św. Wacław, pokryte są drogocennymi kamieniami i wspaniałymi malowidłami.


Praskie stare miasto to miejsce z duszą. U podnóża zamku znajduje się Mala Strana. Znajdziemy tam wiele zabytkowych budynków, w tym katedrę św. Mikołaja. Most Karola (wybudowany w 1357) jest kolejny na liście miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Gwarantuje niezapomniane widoki na miasto.

Atrakcje Brna w Czechach

Atrakcje Brna w Czechach

 • widok z 63-metrowej wieży ratuszowej wybudowanej w 1240;
 • sala tortur w zamku Śpilberk leżący na wzgórzu nad miastem;
 • Namesti Svobody (Plac Wolności), średniowieczne serce Brna - stoją tu: Kolumna Morowa i renesansowy dom panów lupa (1589-1596);
 • bliźniacze wieże i oryginalna XII-wieczna krypta w katedrze św. Piotra i Pawła;
 • brama Menin, jedyna pozostałość po dawnych fortyfikacjach Brna.

Dzwony w katedrze wybijają południe o godzinie 11 - ta tradycja sięga 1645 i czasów szwedzkiego oblężenia.
Odwiedź Brno przez cały rok; zawsze trafisz na jakiś festiwal lub ważne wydarzenie kulturalne.

Atrakcje w Brnie Czechach, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Brnie w Czechach

Brno, stolica Moraw i drugie co do wielkości miasto Republiki Czeskiej jest dumne ze swojej historii i patrzy w przyszłość. Miłośnicy kultury i turyści szukający historycznych wrażeń będą zachwyceni średniowieczną twierdzą, która skutecznie broniła się przed dwukrotnym najazdem husytów w latach 1428 i 1.430, Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej w 1643 i 1645 i ostatecznie, po gruntownej przebudowie, jako twierdza barokowa oparła. się Prusom w 1742. Dzisiejsze Brno, ze swoimi wspaniale zachowanymi kościołami, pałacami, rynkami i pomnikami, powraca do swoich najlepszych tradycji — ośrodka handlowego i centrum przemysłowego, kultura towarzyszy rozwojowi ekonomicznemu.


Mieszkańcy Brna rozumieją zasady, jakimi rządzi się społeczeństwo obywatelskie, czują też ducha nowoczesności. Pierwsze centrum wystawowe powstało tu w 1928, w następnych latach rozwój został opóźniony przez nazistów i sowietów. Obecnie na targi rocznie przybywa milion odwiedzających. W mieście docenia się też wyścigi motocyklowe i w końcu, po wielu latach starań Brno jest gospodarzem imprezy na światowym poziomie. Co roku na początku lipca odbywa się tutaj festiwal sztucznych ogni, na który przybywa do miasta ponad dwieście tysięcy osób. Przy tym wszystkim wrześniowy festiwal wina wygląda skromnie. Warto dodać, iż całe miasto otoczone jest przez winnice i nikt nie wyjeżdża z Brna z pustymi rękami.


Nie pozostaje nic innego, jak tylko zakochać się w tym mieście, które turystom daje od siebie tak dużo. Nieoficjalnym symbolem Brna jest willa Tugendhatów, na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako arcydzieło funkcjonalizmu.

Atrakcje Kutnej Hory w Czechach

Atrakcje Kutnej Hory w Czechach

 • XII-wieczna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowana przez cystersów;
 • muzeum górnictwa, mieszczące się w kaplicy Hradek, obok katedry św. Barbary;
 • XVI-wieczna kopalnia z szybami o głębokości ponad 500;
 • prywatne apartamenty i sali audiencyjnej Wacława IV;
 • gotycki kościół św. Jana z 83-metrową iglicą.

Amerykański dolar wziął swoją nazwę od talara, monety bitej w Kutnej Horze.

Odwiedź Kutra Hora od czerwca do września, kiedy w drewnianym amfiteatrze odbywają się koncerty, a miasto rozbrzmiewa muzyką.

Atrakcje Kutnej Hory w Czechach, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Kutnej Horze w Czechach

Atmosfera jest, niemal surrealistyczna. Można się tu poczuć tak, jakby miasto było w śpiączce przez ostatnie kilka stuleci i nic się od tamtego czasu nie zmieniło.
Około siedemset lat temu miasto słynęło w Europie jako centrum bogactwa Czech i miejsce władzy królewskiej. W 1300 Wacław II tak przyczynił się do rozwoju miasta, że mogło ono bez problemu rywalizować z Pragą. Wydał dekrety prawne, dzięki którym miejscowa kopalnia srebra mogła być wykorzystana do granic możliwości; a jej bogactwa czynił niekończącym się źródłem dochodów królewskich. Po krótkiej przerwie, kiedy miasto zostało spalone w celu obrony przed nieprzyjacielem, Kutna Bora została odbudowana z jeszcze większym rozmachem. Wtedy to powstała zapierającą dech w piersiach katedra św. Barbary — patronki górników. W 1541 kopalnia została zalana, a po ponad dwustu latach wojen, plag i głodu miasto zostało prawie kompletnie opuszczone. W 1770 kopalnie zostały ostatecznie zamknięte. Przechadzając się ciasnymi uliczkami, otoczonymi mnóstwem drzew, trudno oprzeć się uczuciu zadumy w tak pięknym i bogatym miejscu.


Innym skarbem Kutnej Hory jest, dziwaczny pomnik ofiar epidemii, jakie nawiedzały to miejsce w XIV i XV wieku. W Kaplicy Czaszek znajdują się kości ponad 40 000 zmarłych na dżumę. Do 1870 spoczywały spokojnie w skrzyniach, wtedy to miejscowy dekarz postanowił przyozdobić kośćmi kaplicę. Cztery kościane piramidy witają nas przy wejściu do kaplicy, a gigantyczny żyrandol z kości zwisa w centrum nawy.

Atrakcje Karlowych War w Czechach

Atrakcje Karlowych War w Czechach

 • neorenesansowa Kolumnada Młyńska otaczająca pięć gorących źródeł;
 • 14-metrowa fontanna w Kolumnadzie Zdrojowej - jej strumień o temperaturze 73°C sprawią że jest najstarszym, największym i najgorętszym źródłem miasta;
 • spróbuj wody, której smak zależy od zawartości minerałów;
 • ikony i freski we wspaniałym kościele św. Piotra i Pawła z 1897;
 • kieliszek becherowki -opatentowanej i produkowanej w Karłowych Warach od 1807.


Oprócz rodzin królewskich w mieście gościli również Casanova, Beethoven, Mozart i Franz Kafka.
Odwiedź Kartowe Wary przez cały rok, ale festiwal filmowy w lipcu sprawia, że miasto aż kipi z podniecenia.

Atrakcje Karlowych War w Czechach, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Karlowych Warach w Czechach

Kartowe Wary, znane również pod niemiecką nazwą Karlsbad, to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych kto-ortów na świecie. Charakterystyczne cechy miasta to jego elegancja końca wieku XIX i odrobina nonkonformizmu. Miasto leży w Czechach, nad rzeką Ciepłą, a przy porośniętych drzewami ulicach stoją posiadłości w stylu klasycystycznym. Wszyscy przejeżdżają tu dla dwunastu głównych gorących źródeł i ponad trzystu mniejszych, bogatych w minerały.


Nazwa miasta pochodzi od imienia założyciela, króla Czech i cesarza świętego Imperium Rzymskiego, Karola IV. Wychwalał on dobro-czynne działanie tutejszych źródeł i w roku 1374 nadał przywileje miejskie istniejącej tu osadzie. W czasach kiedy królowa Wiktoria zasiadała na tronie brytyjskim, a większość koronowanych głów Europy była ze sobą spokrewniona, Karłowe Wary stały się centrum międzynarodowych spotkań. Przedsiębiorcy i hotelarze rywalizowali o względy arystokracji, nie tylko poprzez jak najlepsze jej ugoszczenie, ale również poprzez odpowiednie nazywanie każdego ze źródeł. Siedem procent populacji, które wówczas rządziło Europą, mogło tu podkurować swoje delikatne drogi pokarmowe i porozmawiać w spokoju O wojnie i pogodzie. Do dnia, w którym cesarz Wilhelm wypowiedział swojemu kuzynowi wojnę w 1914, doprowadzając tym samym cały system społeczny ostatnich czterech wieków do upadku, Karłowe Wary znały więcej politycznych tajemnic niż wszystkie europejskie parlamenty i pałace razem wzięte.


Odrodzone już w bardziej demokratycznym duchu miasto odzyskuje dziś swoją nadszarpniętą reputację i umacnia pozycję jako jedno z najlepszych i najbardziej dostępnych czeskich uzdrowisk. Pomimo swojej przeszłości, pełnej arystokratycznych intryg, dziś wszyscy są łam mile widziani.

Atrakcje Czeskich Budziejowic w Czechach

Atrakcje Czeskich Budziejowic w Czechach

 • średniowieczne freski w XIII-wiecznym dominikańskim klasztorze, który przez dwieście lat (do 1785) służył jako mennica królewska;
 • sklep Masne Kramy (Sklep Mięsny), wyglądający jak kościół renesansowy, założony w 1365 przez króla Karola IV, w którym do dziś sprzedaje się chleb i mięso;
  wycieczka po browarze Buduar;
 • wytworny barokowy ratusz (1727-1730), ze ściennymi malowidłami, rzygaczami z brązu, a także współczesną fontanną Samsona;
 • stacja kolejowa z okresu Belle Epoque,

Czeskie Budziejowice były przez krótki czas browarem cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.
Odwiedź Czeskie Budziejowice od kwietnia do października - to najlepszy czas na spacer po wyłączonym z ruchu kołowego centrum miasta i na piwo w kawiarni nad brzegiem rzeki.

Atrakcje Czeskich Budziejowic w Czechach, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Czeskich Budziejowicach w Czechach

Nawet sami mieszkańcy nazywają Czeskie Budziejowice niemiecką nazwą Budweis. To właśnie stad pochodzi piwo Budweiser. Od XIII wieku rozwój miasta zależny był od browarnictwa oraz wydobycia soli i srebra, skarbu czeskich królów. Uprzemysłowienie w latach 90. XIX wieku ożywiło Czeskie Budziejowice. Zyskało aktualny dzisiaj status politycznej i kulturalnej stolicy południowych Czech.

Odżyło również, historyczne centrum Czeskich Budziejowic, początkowo za sprawą budynków z okresu Belle Epoque, później dzięki odrestaurowaniu wspaniałej architektury średniowiecznej, renesansowej i barokowej.

Czeskie Budziejowice zostały założone w 1265 u zbiegu rzek Wełtawy i Malse przez króla Przemysla Ottokara II. Podkreślając królewski i kościelny charakter miasta stworzył przeciwwagę dla rodu Rosenbergów, a po 1611 roku dla Habsburgów. Do roku 1890 mieszkańcy posługiwali się językiem niemieckim. W Czeskich Budziejowicach znajduje się największy rynek miejski w Czechach, wyglądający jak gigantyczna szachownica. Z górującej nad miastem 72-metrowej Czarnej Wieży (z 1550) dostrzec można, jak kolorystyka domów — ściany są bladoniebieskie, żółte i różowe - współgra z rozmaitością stylów architektonicznych. Można również zobaczyć, jak ,.nowe” Budziejowice, dzięki mądremu wykorzystaniu brzegów rzeki i gęsto zadrzewionych parków, zostały zintegrowane z historycznym centrum miasta. Arkady okalające rynek lub pałac Vcela (Pszczeli), wystawny, pozłacany budynek z okresu Belle Epoque, w którym mieści się bank, pokazują, że można połączyć nowe ze starym. Budziejowice są typowo czeskim, cudownym miastem ze wszech miar wartym odwiedzenia.

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.