Atrakcje Egiptu

Atrakcje Kairu w Egipcie

Atrakcje Kairu w Egipcie

 • cytadela;
 • wiszący kościół oraz synagoga Ben Ezra w dzielnicy koptyjskiej;
 • Heliopolis - dzielnica willowej z architekturą w stylu art deco;
 • bazau Khan al-Khalili;
 • Mur Północny i bramy;
 • meczet sułtana Hassana;
 • Bayt al-Suhaymi, najznakomitszy średniowieczny dom w mieście.

Rzymska nazwa Kairu brzmiała Babilon, a Egipcjanie nazywali je Misr. Kair pochodzi od Al Qahira, czyli „zwycięskiego" i nawiązuje do arabskiej nazwy planety Mars.

Odwiedź Kair od października do kwietnia.

Atrakcje Kairu w Egipcie, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Kairze w Egipcie

Kair jest, największym afrykańskim miastem, zbiorem rozmaitych dzielnic, które łączy majestatyczna rzeka Nil tocząca tu spokojnie swoje wody. Kair , to miejsce spotkania trzech wielkich cywilizacji: egipskiej, koptyjskiej i islamskiej; to miasto tętniące życiem, chatyczne, głośne, zatłoczone i wielonarodowościowe. Kair, to miasto jest najbardziej dostępnym centrum politycznym i kulturalnym w świecie arabskim. Jak magnes przyciąga biednych rolników, bo tutaj nikomu nie zabrania się wstępu.

Kair jest, największym afrykańskim miastem, zbiorem rozmaitych dzielnic, które łączy majestatyczna rzeka Nil tocząca tu spokojnie swoje wody. Kair , to miejsce spotkania trzech wielkich cywilizacji: egipskiej, koptyjskiej i islamskiej; to miasto tętniące życiem, chatyczne, głośne, zatłoczone i wielonarodowościowe. Kair, to miasto jest najbardziej dostępnym centrum politycznym i kulturalnym w świecie arabskim. Jak magnes przyciąga biednych rolników, bo tutaj nikomu nie zabrania się wstępu.

Kair jest. oszałamiająco piękny - weź taksówkę i zobacz jedyny zachowany z siedmiu cudów świata antycznego: piramidy w Gizie. Zbudowane ponad 4 600 lat, temu są znane na całym świecie. Kiedy ujrzysz je po raz pierwszy, będziesz zachwycony. Nieopodal siedzi Sfinks, równie niesamowity - wybierz się na nocny spektakl „światło i dźwięk" (zdumiewające doświadczenie!). Musisz również odwiedzić Nowe Muzeum Egipskie zbudowane tuz obok Piramid. Warto je zwiedzać w towarzystwie przewodnika, w muzeum bowiem znajduje się o wiele więcej fantastycznych rzeczy niż tylko wystawa, związana z grobowcem Tutanchamona.

Nowożytny Kair znajduje się na wschodnim brzegu Nilu, wokół Midan Tahrir (Placu Wolności). Niedaleko stąd od islamskiego średniowiecznego miasta. Wąskie uliczki mieszczą setki zabytków, pośród nich piękny meczet Ibn Tulun. Kair koptyjski, prawdopodobnie kolebka miasta, jest: spokojną dzielnicą z brukowanymi alejkami, klasztorami, kościołami i synagogami. Muzeum Koptyjskie zawiera wiele skarbów, zwłaszcza pięknych tkanin. Miasto Umarłych - olbrzymi obszar pełen grobów i majestatycznych mauzoleów - jest również pełne życia i zamieszkałe przez miejskich bezdomnych.

Przyjdź wczesnym wieczorem nad Nil i popatrz na rzekę. Kiedy muezin wezwie wiernych na modlitwę, a budynki będą się mienić w zachodzącym słońcu, czas zatrzyma się na moment, pozwalając: wziąć głęboki oddech i odpocząć przed bardzo aktywnym kairskim nocnym Życiem.

 

 

 

 

Atrakcje Luksoru w Egipcie

Atrakcje Luksoru w Egipcie

·      Muzeum Luksorskie;

·      drink na tarasie ogrodowym hotelu Winter Palace;

·      lot balonem nad Doliną Królów;

·      Dolina Królów;

·      wystawa odkryć w Guma na zachodnim brzegu Nilu.

Karnak był budowany ponad 1300 lat. W szczytowy momencie znajdowało się tam między innymi: 422 000 sztuk bydła, 2400 metrów kwadratowych pól, 65 wiosek, 83 statki i 81 322 niewolników i pracowników.

Odwiedź Luksor od października do maja.

Atrakcje Luksoru w Egipcie, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Luksorze w Egipcie

Jeśli chcesz zobaczyć Egipt z czasów faraonów, odwiedź Luksor, miasto niepodobne do innych. Zadziwi cię niezwykła jakość ilość . i skala zabytków znajdujących się nad brzegami Nilu. Jeśli nie ujrzysz tego na własne oczy, nie docenisz ich prawdziwego uroku. Turyści są w Luksorze wszędzie, a jednak mimo autokarów wycieczkowych i żaglowców na Nilu, chwilami możesz poczuć się samotnie, stojąc naprzeciwko płaskorzeźby wyrzeźbionej ponad trzy tysiące lat temu.

Luksor, znany jako Teby, przeżywało swoją świetność w latach 1540-1069 p.n.e. Po ponownym zjednoczeniu kraju przez Montuhotepa II zostało stolicą. Gigantyczna świątynia w Karnaku poświęcona Amonowi może śmiało dorównać katedrze Notre Dame. W złocistym popołudniowym świetle widok 134 olbrzymich kolumn wznoszących się ku górze i rzucających pionowe cienie zdumiewa i zachwyca.

Świątynia Luksorska., którą zaczął budować Amenhotep II, a kontynuowało wielu następców, takich jak Tutanchamon i Ramzes II stoi nadal nad Nilem. Koniecznie trzeba obejrzeć aleję sfinksów, obelisków, kolumn, monumentalnych bram, olbrzymich posągów i spektakularnych płaskorzeźb. Budowle oświetlone nocą wyglądają niesamowicie.

Po przeprawie na zachodni brzeg, ujrzysz Kolosy Memnona wszystko co pozostało po światyni grobowej faraona Amenhotepa III. Są tak duże jak świątynia w Kornaku. Nekropolia w Dolinie Królów zawiera 62 grobowce w tym pięknie dekorowany grób Seti I. Widok świątyni królowej Hatszepsut jest po prostu majestatyczny.

Miasto Luksorjest. pełne hoteli, restauracji i sklepów. Nieustępliwi naciągacze sugerują skorzystanie z wycieczek, łodzią, przejażdżkę dorożką lub wzięcie taksówki. Najlepiej sam wynajmij i wyrusz wcześnie rano w południe odpocznij w centrum. Wieczorem po kolacji będziesz miał tylko siłę, aby położyć się do łóżka.

 

 

 

 

 

Atrakcje Aleksandrii w Egipcie

Atrakcje Aleksandrii w Egipcie

·      Kolumna Pompejusza - części świątyni wzniesionej w 300 r. n.e. na cześć cesarza Dioklecjana; ma 30 ni wysokości i została błędnie przypisana Pompejuszowi;

·      katakumby Kom al-Shuqqafa -miejsce pochówku powstałego w 2 r. n.e. (zostało przypadkowo odkryte, kiedy wóz z osłem wpadł przez dach do środka);

·      Muzeum Grecko-Rzymskiego;

·      Muzeum Klejnotów Królewskich;

·      rzymski amfiteatr;

·      synagoga Eliyahu Hanabi - liczy sobie 150 lat i jest jedyną czynną synagogą w Aleksandrii,

·      plae: Maamoura, Agami i Hannoville.

Aleksandria w egipskim dialekcie arabskiego jest znana jako Eskenclereyya. Wielu znanych ludzi, takich jak Euklides, Juliusz Cezar i Marek Antoniusz, mieszkało w Aleksandrii. Dwóch ostatnich romansowało tutaj z Kleopatrą.

Odwiedź Aleksandrię przez cały rok, ale jeśli chcesz spędzać czas na plaży, wybierz się między kwietniem a listopadem.

Atrakcje Aleksandrii w Egipcie , które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Aleksandrii w Egipcie

Aleksandria jest zatłoczonym miastem, w którym wyraźnie czuje się klimat śródziemnomorski. Usytuowana w delcie Nilu, na pólnocnym wybrzeżu Egiptu, leży nad zatoką z iskrzącym w tle Morzem Śródziemnym. Miasto jest głównym portem egipskim, centrum handlowym i przemysłowym, jak również jednym z najbardziej popularnych ośrodków wypoczynkowych na Bliskim Wschodzie. W miesiącach wakacyjnych turyści przyjeżdżają tutaj z różnych stron świata aby rozkoszować się kawiarniami oraz relaksować leżąc w cieniu parasola.

Aleksandria została założona przez Aleksandra Wielkiego w 331. r. p.n.e. Miało to być centrum kultury i nauki łączącym Grecję z bogactwem Doliny Nilu. W przeciągu wieków miasto tak się rozrosło, że stało się rywalem dla. Rzymu. Zamieszkiwali je Grecy, Żydzi oraz Egipcjanie. Zbudowana wtedy Wielka Biblioteka Aleksandryjska była największa na świecie latarnia morska na wyspie Faros .jednym z siedmiu cudów świata. Przez kolejne siedemnaście wieków miasto rosło i upadało podczas licznych najazdów. W 1810 Mohammed Ali, osmański władca Egiptu zobaczył wioskę rybacką otoczoną ruinami świadczącymi o wielkiej przeszłości i zdecydował się przywrócić Aleksandrię do życia.

Dzisiaj Midan Saad Zaghlul, wielki plac skierowany w stronę wybrzeża, jest głównym miejscem rozrywki w mieście, promenada Corniche jest wypełniona kasynami i hotelami, a. Biblioteka Aleksandryjska znowu zawiera wspaniały księgozbiór.

Zespół francuskich archeologów pracujący tu odkrył pozostałości latarni morskiej Faros i zachwycające zabytki pochodzące z dawnych Dzielnic Królewskich. Aleksandria może nie posiada takich skarbów jak Luksor lub Kair, ale panująca tu kosmopolityczna atmosfera oraz fascynująca historia czynią ją wartą odwiedzenia.

Atrakcje Ausanu w Egipcie

Atrakcje Ausanu w Egipcie

 • wyprawa łodzią po Nilu – na tradycyjnej łodzi rybackiej najlepiej podziwiać Nil, sprawdź jednak dokładnie, za co zapłaciłeś, przed wejściem na pokład;
 • targ Sharia el-Souq;
 • tancerki nubijskich w Centrum Kultury;
 • świątynia Kom Ombo;
 • Muzeum Asuanu;
 • wyspa Elefantyny - fascynujących ruin z okresu predynastycznego.
 • Z Asuanu możesz dotrzeć do Abu Simbei, niesamowitej świątyni Ramzesa II.

Odwiedź Asuan między październikiem a kwietniem.

Atrakcje Ausanu w Egipcie , które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Ausanie w Egipcie

Asuan był w starożytności przygranicznym miastem południowego Egiptu, zwanym Wówczas Swenet. Zlokalizowany był na głównym szlaku handlowym między Egiptem a krainami na południe od niego. Handlowano tu złotem, niewolnikami i kością, słoniową. Asuan położony jest na pierwszej z siedmiu katarakt na Nilu, stworzonych przez wypiętrzenia skał granitowych, co czyniło Nil powyżej niego nie do przebycia łodzią. Jednak już od tego granicznego miasta do znajdującej się na północy Aleksandrii, na odcinku całych 1200 km, na Nilu nie występowały żadne przeszkody utrudniające żeglugę.

Kamieniołomy w Asuanie były słynne ze swoich skał, zwłaszcza. z krystalicznej skały o nazwie sjenit. Kamień ten był używany do budowy ogromnych posągów, obelisków i świątyń stawianych w całym Egipcie.

Dzisiejszy Asuan jest, trzecim pod względem wielkości miastem w Egipcie i największym w Górnym Egipcie. Duży targ Sharia el-Soug pełen jest kolorów i aromatów przypraw, biżuterii, tekstyliów oraz pamiątek turystycznych.

Asuan jest jednym z najbardziej suchych miejsc na świecie zamieszkałych. przez ludzi. Asuan stał się popularnym ośrodkiem zimowego wypoczynku. Europejczyków przyciągają tu malownicze, nadrzeczne położenie oraz opinia, że suche. gorące powietrze działa leczniczo na różne dolegliwości. Ciągnąca się wzdłuż Nilu promenada Corniche została stworzona dla chcących cumowań statki; to nąjpiękniejszy przybrzeżny bulwar w Egipcie, porównywany z Riwierą Francuską.

Najlepiej wynajmij łódź i popływaj po Nilu, podziwiając przy okazji widoki: porośnięte palmami wyspy i białe piaszczyste wzgórza. Na południowym końcu Corniche jest stary Hotel Katarakt — zbudowany w 1899 i znany jako jedno z miejsc, w których kręcono „Śmierć na Nilu".

Starożytna świątynia Kom Ombo znajduje się na wschodnim brzegu Nilu, zaraz za miastem. Świątynia była pierwotnie poświęcona Sobkowi, bogowi z głową. krokodyla oraz jego małżonce. Została zbudowana z wapienia przez Ptolemeusza IV w 119 r. p.n.e.

Pośrodku Nilu, na południe od Asuanu wznosiła się skalista wyspa File. Starożytni Egipcjanie zbudowali tu wspaniałą świątynię bogini Izydy. Po wybudowaniu pierwszej tamy w Asuanie w I906 miejsce to znalazło się pod wodą, ale świątynia została wcześniej przeniesiona na inną wyspę, gdzie można ją do dziś oglądać.

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.