Atrakcje Maroko

Atrakcje Rabatu w Maroko

Atrakcje Rabatu w Maroko

 • pałac królewski Dar el-Makhzen ten wystawny budynek jest oficjalną rezydencją króla Hassana II
 • mauzoleum Muhammada V - olśniewająca konstrukcja z białego marmuru poświęcona sułtanowi, który doprowadził Maroko do niepodległości;
 • Wieża Hassana, jeden z marokańskich symboli narodowych;
 • nekropolia Szafla.
 • Królewski klub golfowy Dar es Salaam, znajdujący się w pobliżu miasta, należy do pięćdziesiątki najlepszych klubów golfowych na świecie.
 • Odwiedź Rabat od marca do listopada.

Atrakcje Rabatu w Maroko, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Rabacie w Maroko

Rabat, stolica Maroka, ma pełną uroku starówkę. Miasto położone między wybrzeżem Atlantyku a ujściem rzeki Bu Rakrak sprawia wrażenie prowincjonalnego i jest rzadziej odwiedzane przez turystów niż Marrakesz czy Fez. Rabat ,jest podzielony na starą i nową część łatwo dojść, a powolne przepychanie się, częsty widok w innych miastach, tutaj należy do rzadkości.

Długa. i skomplikowana historia Rabatu jest: widoczna w XIII -wiecznych murach i zabytkach pochodzących z czasów dynastii Almohadów, a także w założeniach architektonicznych kasby i medyny, które zostały przebudowane przez piratów Andaluzyjskich. Islamscy Marokańczycy byli uchodźcami, którzy w 1610 wydaleni z chrześcijańskiej Hiszpanii. Stworzyli tutaj własne państwo, a ich flota piracka przechwytywała. statki kupieckie, dopływające aż do Karaibów przez kolejne 200 lat. W 1912, kiedy Francuzi ustanowili tutaj protektorat, powstało nowe miasto poza murami. W 1956 roku po uzyskaniu niepodległości, Rabat, stał się stolicą niepodległego Maroka.

Ufortyfikowana kasba jest jak hiszpańska wioska - jasna i przewiewna. Wszystkie domy są śnieżnobiałe z niebieskimi malowidłami. Do kasby, otoczonej murami, wchodzi się przez bramę Udaja, jedną z najznakomitszych budowli mauretańskich, zbudowaną w 1195. Koniecznie trzeba odwiedzić pałac królewski Dar el-Makhzen, Muzeum Sztuki Marokańskiej oraz Ogrody Andaluzyjskie. Taras widokowy w północnym krańcu kasby oferuje piękne widoki na zatokę i ocean.

Medyna w Rabacie, również ogrodzona murem, jest starsza od innych medyn. Warto powłóczyć się po czystych, wąskich ulicach, przy których stoją kamienne domy z drewnianymi drzwiami. Znajdują się tu również małe sklepiki i warsztaty rzemieślników oraz liczne kawiarnie. Nowe miasto, ze swoimi parkami i porośniętymi drzewami alejami, jest niezaprzeczalnie francuskie. Mają tutaj swoje siedziby liczne ambasady i agencje rządowe.

Atrakcje Marrakeszu w Maroko

Atrakcje Marrakeszu w Maroko

 • Dżemaa el-Fna - plac i bazar w starej dzielnicy jest niesamowitym doświadczeniem: stragany, akrobaci, ludzie z węzami!:
 • grobowce Saadytów;
 • minaret Kutubija;
 • pałac El Badi - ruiny pozostałe po upadku dynastii Saadytów, wciąż świadczących o dawnej świetności;
 • suk
 • W tłumie na Dżemaa el-Fna pilnuj torebki i portfela.
 • Odwiedź Marrakesz kwietnia do listopada.

Atrakcje Marrakeszu w Maroko, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Marrakeszu w Maroko

Lezący w południowym Maroku Marrakesz od dawna był magnesem przyciągającym turystów i miejscem, gdzie ludzie dobrze się bawili. Od wieków przyjeżdżali tutaj ludzie z południowych plemion i Berberowie, aby sprzedawać swoje wyroby na targu. Teraz dołączyli do nich turyści z całego świata, ale nie ma to wpływu na styl życia mieszkańców Marrakeszu. Kiedy stoisz na. głównym placu starego miasta Dżemaa el-Fna i oglądasz dziesiątki tysięcy dzieł artystycznych, czujesz się jakbyś przeniósł się w czasy średniowiecza.

Tutejsi zaklinacze węży, akrobaci, oswojone małpki, artyści malujący henną, żonglerzy i gawędziarze przepychają się nawzajem i walczą o lepsze miejsca z magikami, połykaczami. ognia i wróżkami. Bokserzy, astrologowie i mężczyźni ze skorpionami na twarzach-obecność ich wszystkich powoduje ogromne zamieszanie, takie samo od wieków. Reszta miasta zmieniła się, powstało bogata, nowoczesna metropolia. Te zmiany są zauważalne nawet w Dżemma el-Fna - dzielnica została upiększona, ulice utwardzone, a plac zamknięty dla ruchu kołowego.

Wzdłuż placu mieszczą się suki - hale targowe z zadaszonymi alejkami, które warto odwiedzić. Są tu kuźnie, zakłady stolarskie, warsztaty malarzy i garbarzy. Wszędzie oferuje się wiele produktów na sprzedaż, między innymi piękne dywany i kolorową ceramikę. Kiedy już zobaczysz główne atrakcje Marrakeszu, czyli Dżemaa el-Fna i suki, musisz odwiedzić inne warte zobaczenia miejsca. Stare miasto jest otoczone prawie dziesięciokilometrowym murem z glinianej cegły. Głównym symbolem Marrakeszu jest, siedemdziesięciometrowy minaret meczetu Kutubija. Jest to prawdopodobnie najpiękniejszy islamski zabytek w północnej Afryce.

Medresa ibn Jusufa, przebudowana przez Saadytów w XVI wieku, jest, największym budynkiem w medynie. Jest cała pokryta dekoracjami inspirowanymi sztuką andaluzyjską. Kolejną spuścizną dynastii jest grobowiec Saadytów, pięknie zdobiony, mieszczący się w cudownym ogrodzie.

Atrakcje As-Sawiry w Maroko

Atrakcje As-Sawiry w Maroko

 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej trwający pięć czerwcowych dni i przyciągający tysiące gości;
 • muzeum etnograficzne Sidi Mohammed Ben Abdullah;
 • wysepka Mogador zamieszkała przez sokoły Bleanor.
 • Orson Welles wybrał fortyfikacje As-Sawiry jako dekoracje do filmu „Otello".
 • Odwiedź As-Sawira, kiedy masz ochotę, cały rok jest piękna pogoda.

Atrakcje As-Sawiry w Maroko, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w As-Sawirze w Maroko

As-Sawira jest prawdopodobnie najbardziej znanym i lubianym marokańskim miastem przybrzeżnym. Stało się tak po części dzięki obcokrajowcom, którzy przez ostatnie 30 lat, zakochiwali się w As-Sawirze i pięknie odnawiali rozpadające się domy czyniąc z nich swoje rezydencje lub szykowne hotele. Jakkolwiek obce wpływy nie są tu żadną nowością, fuzja wielu rozmaitych kultur jest tym, co nadało As-Sawirze swoisty charakter.

As-Sawira ma długą historię - przybrzeżne wyspy były wykorzystywane przez żeglarzy fenickich już w VII wieku p.n.e. i przez tysiąc lat miejsce to było ważnym portem handlowym. W 1506 Portugalczycy zbudowali tu fort. As-Sawira została stworzona przez sułtana Sidi Mohammeda i jego francuskiego architekta Theodore'a Cornuta, który w 1760 zaprojektował większość miasta oraz jego fortyfikacje. Architektura Wielkiego Placu, otoczonego przez ładne, białe budynki, oraz siatka otaczających go ulic więcej zawdzięcza Francji niż Afryce.

Po pokonaniu wysokich, czerwonych fortyfikacji Skala de la Ville, najeżonych armatami skierowanymi w stronę morza, zobaczysz bajeczne widoki. W środku znajdziesz wiele drewnianych warsztatów rzemieślniczych. Koniecznie odwiedź zatłoczony port, aby obejrzeć połów ryb. Później możesz zjeść grillowane świeżo złowione sardynki, podziwiając kolorowe łodzie w różnych fazach budowy. Spacerując po medynie i Mellah (starej dzielnicy żydowskiej) koniecznie zatrzymaj się, aby wypić sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy lub kawę oraz zjedz pyszne, gorące rogale.

As-Sawira jest czarującym miejscem, polnym galerii i sklepów z antykami, muzyków i rzemieślników. Jeśli zmęczy cię miasto, możesz udać się na długi spacer w kierunku wioski Diabat i ruin portugalskiego „zamku z piasku", rozsławionego przez Jimiego Hendrixa,

Atrakcje Meknes w Maroko

Atrakcje Meknes w Maroko

 • muzeum Dar Dżamai;
 • medresa Bou Inania;
 • mauzoleum Mulaja Ismaila;
 • wielkie bramy prowadzące do Cesarskiego Miasta;
 • festiwal Fantasia odbywający się we wrześniu.
 • Sułtan Mulaj Ismail miał 4 żony, 500 konkubin i 800 dzieci. Kiedyś poprosił o rękę nieślubną córkę Ludwika XIV, Marię Annę de Burbon, ale został odrzucony.
 • Odwiedź Meknes od lutego do czerwca lub od września do listopada.

Atrakcje Meknes w Maroko, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Meknes w Maroko

Meknes jest usytuowane na żyznej równinie między Fezem a Rabatem. Jest jednym z czterech marokańskich miast cesarskich. Jest miejscem dobrze prosperującym, a jego ekonomia bazuje na owocach, warzywach i zbożu produkowanych w okolicy. W tym najrzadziej odwiedzanym przez turystów mieście marokańskim panuje spokojna atmosfera. Budynki o niezwykłej architekturze powstały w czasach surowego sułtana Mulaja Ismaila.

Medyna w Meknes została, zaprojektowana w XII wieku, za panowania pierwszego sułtana z dynastii Almohadów - Abd Setki lat politycznego chaosu dobiegły kresu w 1672, kiedy Mulaj Ismail zasiadł na tronie i ustanowił Meknes nową stolicą kraju. Jego pięćdziesięciotysięczna armia niewolników stworzyła Miasto Cesarskie: kilkadziesiąt pałaców, ogrody, stawy, stajnie; wszystko ogrodzone ogromnym murem. Przez 55 lat Mulaj Ismail rząd żelazną ręką, odebrał chrześcijanom Tangier, Larach i Asilah i wybudował w całym kraju meczety i twierdze (kasby). Z jego rozkazu wymordowano ponad 30 000 ludzi.

Część budynków powstałych za jego życia popadła z czasem w ruinę — trzęsienie ziemi z 1755 spowodowało poważne zniszczenia. To, co zostało, jest naprawdę cudowne. Stajnie zbudowane dla dwunastu tysięcy koni, spichlerz wyglądający tak, jakby miał zmieścić zapasy wystarczające do nakarmienia całego kraju, oraz masywny mur tak szeroki, że mógłby służyć jako ulica.

Po obejrzeniu monumentalnego Bab Mansour, pójdź na plac Heim. Jest to targ otoczony sklepami, kafejkami, gdzie gawędziarze i ludzie z wężami zabawiają miejscowych. Odpocznij i posil się, zanim wyruszysz do medyny. Na koniec przejdziesz przez most do Ville Nouvelle i wrucisz do hotelu.

Atrakcje Tangeru w Maroko

Atrakcje Tangeru w Maroko

 • Wielki i Mały Suku w medynie;
 • ogród Mendoubia;
 • mecze Sidi Bouabid;
 • płac w kasbie;
 • Mechouar.
 • W pobliżu Tangeru są bardzo ładne plaże.
 • Odwiedź Tanger w każdym miesiącu roku.

Atrakcje Tangeru w Maroko, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Tangerze w Maroko

Tanger, miasto w północno-zachodnim Maroku, leży nad Cieśniną Gibraltarską. Ten wielokulturowy tygiel znajduje się w miejscu, gdzie Morze Śródziemne spotyka się z Atlantykiem. Za Tangerem wznoszą się majestatyczne Góry Rif. Stworzone przez Kartagińczyków na początku V wieku p.n.e , miasto przeżyło rządy Rzymian, Wandali, Bizantyńczyków, Arabów. Portugalczyków, Brytyjczyków i Hiszpanów. Wszyscy zostawili po sobie trwałe ślady. W końcu Tanger przeszedł w ręce Marokańczyków. Miasto jest, znane ze swojej medyny, starego, arabskiego miasta z dwoma targami — Grand Socco i Petit Socco (hiszpańskie słowo na arabski suk). Dzisiaj te zatłoczone bazary oferują niesamowite możliwości; sprzedaje się tu wszystko, począwszy od przypraw i orzechów, a skończywszy na wyrobach skórzanych i garncarskich.

Wielu światowych przybyło skuszonych i dźwiękami miasta artystów widokami leżącego w Zatoce Tangerskiej. Wielu spędziło tutaj kawał życia i miało własne domy. Do takich należą: Paul Bowles, William S. Burroughs, Jack Kerouac, muzycy z Rolling Stones. Tanger przez wiele lat miał prawa miasta wydzielonego o specjalnym międzynarodowym statusie, co czyniło go popularnym miejscem działań szpiegowskich i przemytniczych, zwłaszcza w czasach zimnej wojny. Przyciągał: też zagranicznych tury-stów, których kusiła neutralność polityczna i wolność ekonomiczna. To wszystko dodało miastu sławy i owiało je nimbem tajemniczości.

Wart zobaczenia jest ogród Mendoubia, z drzewami liczącymi osiemset lat, oraz meczet Sidi Bouabid, który dominuje nad medyną dzięki charakterystycznemu minaretowi. Musisz koniecznie zobaczyć plac wewnątrz kasby z portykiem z białymi marmurowymi kolumnami. Nie zapomnij jeszcze o cudnym Mechouar, gdzie basza udzielał audiencji.

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.