Atrakcje Niderlandów

Atrakcje Lejdy w Niderlandach

Atrakcje Lejdy w Niderlandach

·      duże targowisko nad brzegiem Renu, w każdą środę i sobotę tak samo od 900 lat;

·      spokojne enklawy w centrum miasta, gdzie czas zdaje się stać w miejscu;

·      zaskakujące wiersze na ścianach, które pojawiły się tam stosunkowo niedawno;

·      szpital chorób zakaźnych, wybudowany dla chorych na dżumę, nigdy nie użyty - dziś jest to wejście do obszernego Muzeum Historii Naturalnej;

·      stary wiatrak (Molen] de Valk);

·      Hort Botanicus, najstarszy ogród botaniczny w Niderlandach d. Holandii i jeden z najstarszych na świecie.

Niderlandzka, holenderska miłość do tulipanów zaczęła się właśnie tu w XVII wieku, kiedy Carolus Clusius przywiózł pierwszy okaz tej rośliny.

Odwiedź Lejdę o każdej porze roku, ale najlepiej jest jechać wiosną lub latem.

Atrakcje Lejdy w Niderlandach, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Lejdzie w Niderlandach

To historyczne miasto mieści się tam, gdzie spotykają się Stary i Nowy Ren. Lejda została splądrowana w 1047 i kilkakrotnie oblegana, zanim rozwinęła się w zamożne miasto słynące z tkanin. W nagrodę za stawienie oporu Hiszpanom w 1574 mieszkańcom proponowano naukę na uniwersytecie lub zwolnienie z płacenia podatków, a oni szlachetnie wybierali pierwszą opcję. Tryumf nad Hiszpanami świętuje się co roku 3 października, organizując paradę, jarmarki i masowo konsumując hutspot (talerz pełen tłoczonych ziemniaków, marchewek i cebuli).

Lejda podupadła, kiedy zanikł wyrób tkanin, co szczęśliwie poskutkowało przetrwaniem starego miasta. Wyjątek stanowi teren, gdzie 220 domów zostało zniszczonych przez wybuch prochu w 1807 (dziś Von der Werff Park) i gdzie zniszczenia zostały spowodowane bombardowaniami w czasie II wojny światowej. Miejsce to ciągle jednak ma nieodparty urok. Z dwiema odnogami rzeki, siecią kanałów i obsadzonymi drzewami nabrzeżami miasto ,jest: zachwycające. Poranne spacery uliczkami wzdłuż kanału żeglugowego (dla leniwych przewidziano wycieczki łodzią!) pozwalają zobaczyć malowniczość miasta i klejnoty jego architektury. Rembrandt, który się tutaj urodził, dziś na pewno tez rozpoznałby to miejsce.

Pośród mnóstwa historycznych budynków poszukaj zamku De Burch, dwóch starych bram miejskich (Zijlpoort i Morspoort), XIII-wiecznej fortecy Gravensteen, imponującego XV-wiecznego kościoła św. Pankracego, kościoła św. Piotra, starego Waag (domu wagi), Szkoły Łacińskiej z 1599 i XVII-wiecznego Stadstimmerwerf (stoczni stolarzy i estakady).

Lejda to jednak nie tylko fascynujące budynki. Jest, tu mnóstwo interesujących sklepów oraz niezliczona ilość miejsc, gdzie można coś zjeść i się napić. Jedno z nich to Oudt, najstarsza na świecie naleśnikarnia, której wizytówką jest fajansowa zastawa.

 

 

 

Atrakcje Arnhem w Niderlandach

Atrakcje Arnhem w Niderlandach

·      Muzeum Lotnicze w Oosterbeek, czczące pamięć bitwy o Arnhem z 1944;

·      sieć historycznych piwnic z XII i XIII wieku, znajdujących się poniżej Rinjstraat;

·      widok miasta ze szczytu wieży Euzebiusza;

·      park Sonsbeek, dawna posiadłość, dziś największy i najpopularniejszy parku w Arnhem;

·      Gelredome, innowacyjna siedziba klubu piłkarskiego Vitesse, z chowanym boiskiem piłkarskim porośniętym trawą i ruchomym dachem.

W Arnhem jest jedyna w całych Niderlandach sieć trolejbusów.

Odwiedź Arnhem latem, z powodu rozmaitych atrakcji na świeżym powietrzu.

Atrakcje Arnhem w Niderlandach, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Arnhem w Niderlandach

Arnhem nie jest ulubionym punktem lądowania spadochroniarzy. Miasto leży nad dolnym Renem, a zdobycie jego strategicznego mostu było celem brytyjskich, amerykańskich i polskich wojsk powietrzno-desantowch we wrześniu 1944. Po intensywnych walkach wysiłki aliantów zakończyły się klęską. Niedługo później most został zniszczony przez amerykańskie bombowce.

Te wydarzenia dawno przeminęły, ale nie odeszły w niepamięć. Pomimo poważnych szkód wojennych Arnhem pozostało atrakcyjnym miastem z wieloma historycznymi budynkami i pięknym centrum, skupionym wokół Korenmarkt (starego rynku zboża) — to miejsce, gdzie można coś zjeść, napić się i posiedzieć w kawiarni, patrząc, jak toczy się miejskie życie. Gwarne centrum handlowe jest klimatyczne, przy bocznych uliczkach mieści się wiele interesujących sklepików. Arnhem ma reputację „zielonego i przyjemnego", znane jest z parków i otwartych przestrzeni. Są tu też, na północ od miasta, zalesione górzyste tereny, co jest dość niecodzienne w płaskim krajobrazie Niderlandów d. Holandii. W XIX wieku okolicę upodobała sobie holenderska elita, a wielu bogatych kupców miało tu swoje rezydencje.

Pośród wartych uwagi obiektów warto wymienić kościół św. Euzebiusza (częściowo zniszczony podczas wojny, odbudowany), ośmioboczny Koepelchurch, średniowieczny zajazd św. Piotra, Diabelski Dom z XVI wieku (dziś biuro burmistrza) i imponujący Sabelspoort — fragment dawnych fortyfikacji. Inne atrakcje to Muzeum Dziedzictwa Narodowego, tuż za miastem, gdzie na świeżym powietrzu stoją historyczne budynki sprowadzone tu z całych Niderlandów d. Holandii, oraz Burgers Zoo — największy i najpopularniejszy ogród zoologiczny w kraju.

 

 

Atrakcje Amsterdamu

Konstytucyjna stolica Królestwa Niderlandów d. Holandii, uchodzi ze względu na usytuowanie na 100 wysepkach połączonych tysiącem mostów za ' "Wenecję Północy". Datującym się od 1275 r. dziejom tej metropolii dala początek wioska rybacka, założona na zaporze (dam) u ujścia rzeki Amstel. Już w XIV w. Amsterdam jest bogatym ośrodkiem handlowym oraz portem wolnocłowym, W 1369 r. miasto przystępuje do Związku Hanzeatyckiego, a w 1182 obwarowuje się murami obronnymi. Po upadku znaczenia Antwerpii pod panowaniem hiszpańskim. Amsterdam staje się pierwszym portem tego regionu Europy Zachodniej, a wypływające stąd żaglowce obecne s ą na wszystkich morzach i oceanach, zwożąc herbatę, korzenie, kawę, tytoń . Jedwabie, futra, skóry i inne dobra. Tutaj prosperują Kompanie Wschodnia i Zachodnioindyjska, powstaje Bank Amsterdamski jako jedna z pierwszych w Europie instytucji kredytowych. Rozwija się szlifierstwo diamentów. Opływające w bogactwo miasto tworzy sieć kanałów. Nad którymi wyrastają wspaniałe pałace. W 1672 r. rajcy amsterdamscy decydują otworzyć śluzy i częściowo zalać miasto, by obronić się przed wojskami Ludwika XIV. Po upadku Republiki Batawskiej w 1806 r. Ludwik Bonaparte wyznacza Amsterdam na stolicę Królestwa Niderlandów. Od 1810 r., po włączeniu do Francji i wskutek ogłoszenia blokady kontynentalnej, handel Amsterdamu popada w ruinę, z której dźwignie się w połowie XIX w. Dziś Amsterdam jest wielkim ośrodkiem przemysłowym (stocznie, przemysł lotniczy i spożywczy oraz szlifierstwo diamentów), naukowym i kulturalnym. Światowego charakteru tej metropolii dodaje port, który łączy się z otwartym morzem poprzez zbudowany w 1876 r. Kanał Morza Północnego. a z głębokim zapleczem Europy Zachodniej - poprzez Kanał Reński. Przyjmując statki port amsterdamski przeładowuje rocznie miliony ton towarów.

Jedną z największych atrakcji miasta są kanały (frachcen), a zwłaszcza Herengracht, Keizergracht, Prlnsengracht. Slngelgracht i Leijnbaansgracht, tworzące .. wodny kościec" Amsterdamu. W ich wodzie odbijają się ukryte za koronami drzew doskonałe architektonicznie fasady patrycjuszowskich kamienic, kupieckich kantorów, spichlerzy i dawnych magazynów, reprezentujących szczytowe osiągnięcia sztuki niderlandzkiej i będących znakiem bajecznej fortuny, jaka przetoczyła się przez to miasto. Poszczególne budowle wyróżniają się między sobą ornamentyką oraz kolorem cegły w wielu odcieniach różu, fioletu, błękitu i szarości.

Oglądanie Amsterdamu od strony wody umożliwia przejażdżka tramwajem wodnym. Szczególnie interesujące są przejażdżki wieczorem i nocą.

Uzupełnieniem przyjemności, jaką sprawia zwiedzanie Amsterdamu tramwajem wodnym, Jest piesza wycieczka po starym mieście.

U zbiegu ul. Damrak - przy której znajduje się wielki gmach Giełdy Kupieckiej (Koopmonsbeurs) i liczne amsterdamskie banki oraz bulwaru Rokin leży najważniejszy plac Dam. Uwagę zwraca Pałac Królewski (Koninklijk Paleis), zbudowany w latach 1648-1662 przez Jacoba van Campena na 13 659 drewnianych palach, z których wiele pochodzi z nadwiślańskich lasów. Dawniej budowla ta pełniła funkcję ratusza miejskiego, a w 1808 r. została podarowana przez miasto ludwikowi Napoleonowi Bonaparte. Pałac można zwiedzać.

Naprzeciw pałacu wznosi się Pomnik Narodowy (Notionoal Monument), symbolizujący ludzkość cierpiącą pod brzemieniem wojny. Plac Dam stał się miejscem spotkań hippisów z całej Europy. Tutaj zlatują się również masowo amsterdamskie gołębie.

Ciekawym zabytkiem jest także leżący przy placu Nowy Kościół (Nieuwe Kerk), znajdujący się w stanie odbudowy. Dla protestantów niderlandzkich Jest on tym, czym Opactwo Westminsteru dla Anglików. Tutaj od 1814 r. koronowali się monarchowie. Obiekt jest również dziełem Jacoba van Campena. który wybrał dlań styl późnego gotyku. W kościele znajdują się mauzolea niderlandzkich admirałów. Warto zwrócić uwagę na drewniane sklepienie, rzeźbioną kazalinicę z XVII w. oraz miedzianą kratę chóru. .

Jedną z najbardziej ruchliwych ulic jest biegnąca równolegle do bulwaru Rokin Kalverstraat, znana z gmachów Waggebouw i Begijnhot oraz ze swych sklepów i magazynów handlowych, nawiązujących do historycznej tradycji Amsterdamu. Przy tej ulicy znajduje się kolekcja Madame Tussaud, otwarta w 1970 r. i prezentująca sylwetki Rembrandta, Van Gogha i innych, bardziej współczesnych osobistości, których głosy ·zostały nagrane.

Charakterystyczny dla Amsterdamu jest Plac Mennicy (Muntplein) ze znaną wieżą z XVII w.

Równie interesujący jest Plac Rembrandta miejsce spaceru obywateli Amsterdamu i turystów.

Typowym dla wcześniejszego okresu obiektem jest Nowy Rynek (Neuwmarkt) z bramą św . Antoniego (Sint Anthoniespoort), będącą fragmentem XV-wiecznych fortyfikacji i siedzibą muzeów historii medycyny i farmacji. Listę osobliwości Amsterdamu dopełniają dwa tunele pod rzeką Hetij. Z historyczną zabudową kontrastuje nowoczesny port lotniczy Schiphol, leżący 10 km poza miastem, którego punktem centralnym Jest dworzec kolejowy.

Atrakcje Amsterdamu - Muzea

Amsterdam Jest obok Paryża, Londynu, Madrytu i Rzymu miastem niezwykle cennych zbiorów, głównie sztuki niderlandzkiej.

Najważniejsze spośród ponad 50 muzeów w tym mieście Jest Muzeum Państwowe (Rijksmuseum) przy Stadhouderskade 42, mieszczące się w wielkim, utrzymanym w stylu neorenesansu niderlandzkiego, gmachu z czerwonej cegły. Jego zbiory pozwalają prześledzić ewolucję niderlandzkiego malarstwa od XV do XIX w.

Całą bogatą kolekcję płócien zdominowała twórczość Rembrandta, a wśród niej najsłynniejszy obraz Nocna warta, znajdujący się, pojego uszkodzeniu przez chorego umysłowo Holendra w dniu 14 września 1975 r., w specjalnie zabezpieczonej sali honorowej. Namalowana w 1642 r. dzieło, ze względu na swe niezwykłe wymiary, zostało swego czasu obcięte o 60 cm z lewej. 10 cm z prawej strony oraz po 20 cm z góry i dołu, ponieważ nie mieściło się w wejściu do ratusza miejskiego. Wśród wielu innych dzieł mistrza uwagę zwraca Lekcja anatomii dra Oeymano, której nie należy mylić z innym obrazem o tej samej tematyce, Muzeum to eksponuje również doskonałe płótna takich twórców. jak Johannes Vermeer, Pleter de Hoogh, Thomas de Keyser, Pieter Saenredam, Frans Hals, Hendrik Avercamp, Jacob van Ruysdael, Jan Steen, Aelbert Cuyp, Wilhem van de Velde Młodszy , Cornelis Troost, Jacob de Wit i wielu innych, w tym również prekursorów "Złotego Wieku". lak Geertgen tOt Sint Jans, Jan Mostaert, Lucas van Leyden, Jan van Scorel, Pieter Aertsi. Joachim Bueckelaer, Joos de Momper 1 Werner van den Valckert. Uzupełnieniem niezwykle cennej kolekcji malarstwa są meble, rzeźby, tkaniny, porcelana, dział historyczny, gabinet rycin oraz sztuka azjatycka.

Sztukę nowoczesną eksponuje Muzeum Miejskie (Stedelijk Museum) przy Paulus Potterstraat 13. Oglądać tu można dzieła Pieta Mondrlana, Jana Tooropa, Josepha Israihsa, grupy "Cobra". . nowoczesną sztukę rosyjską, która' reprezentuje m.in. Wassily Kandlnsky, dalej pop-art, nowy realizm sztukę Audiowizualną oraz wystawę fotogramów.

Naprzeciw, dosłownie przy tej samej Pauluus Potterstraat 9, mieści się Muzeum van Gogha. Uwagę zwraca nowoczesny styl siedziby muzeum Które zostało specjalnie zaprojektowane w celu gromadzenia i ekspozycji zbiorów fundacji tego twórcy, obejmującej ponad 2000 obrazów i 500 rysunków. Zachowało się również 600 rękopisów artysty w formie listów. Warte uwagi są portrety van Gogha, malowane przez Paula Gauguina i Henri de Toulouse-Lautreca, a także parafrazy samego van Gogha na temat Rembrandta, Jeana Francois Milleta i Eugene pelacroix.

Dom Rembrandta (Rembrandt Huis) przy Jodenbreestraat 4 wart jest uwagi ze względu na poznanie warunków, w jakich żył największy z malarzy niderlandzkich w latach 1639- 1658, do momentu, w którym musiał opuścić ten dom pod presją niezaspokojonych wierzycieli. Stare meble. kolekcja rysunków i szkiców. Płótna przyjaciela Rembrandta, Pletera Lastmana, autoportrety, sceny biblijne, stara prasa. wszystko to zbliża epokę "Złotego Wieku", który dla samego Rembrandta złotym bynajmniej nie był.

Muzeum Sztuki Tropikalnej (Tropen Museum) przy Linnaeusstraat 2, posiada bezcenne zbiory sztuki Indii Zachodnich. Dalekiego Wschodu, a takie eksponaty z dziedziny antropologii, muzyki, religii dramatu.

Muzeum Morskie (Nederfands Schepvaart Museum) przy Kattenburgerstraat 1, mieści się w dawnym arsenale niderlandzkiej marynarki wojennej. zbudowanym w 1655 r. na 18 tys. pali drewnianych. Eksponowane modele statków, starodruki, pierwsze mapy Świata, instrumenty nawigacyjne, wreszcie galeria płócien o tematyce morskiej i portretów wybitnych żeglarzy i admirałów niderlandzkich, wszystko to zbliża epokę potęgi Nlderlandów na morzach i oceanach, pozwalając również śledzić ewolucję budownictwa okrętowego po wiek XX.

Duże wrażenie robi Muzeum Anny Frank (Anne Frank Huis) przy Prinsengracht 263. Tutaj, w domu z 1635 r., ukrywała się przed hitlerowcami żydowska dziewczyna, Anna Frank, pisząc swój słynny pamiętnik, będący wstrząsającym dokumentem z okresu II wojny światowej. Zadenuncjowana rodzina Franków trafiła do Oświęcimia, skąd udało się powrócić jedynie ojcu Anny.

Z innych muzeów amsterdamskich warto odwiedzić:

 • Historyczne Muzeum Żydowskie (St. Anthonlspodrt).
 • Muzeum Historyczne Amsterdamu (Kalverstraat 92), ilustrujące poprzez swą ekspozycję dziele handlu kawą i diamentami;
 • Muzeum Biblijne (Bijbels Museum) przy Herengracht 366, prezentujące eksponaty z okresu starożytności z terenów Palestyny, Egiptu i Mezopotamii.
 • Muzeum Allarda Piersona (Sarphatlstraat 131), które poleca znaleziska archeologiczne z terenu Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Włoch .
 • Muzeum Willet Holthuyzen (Herengracht 605), będące typowym wnętrzem patrycjuszowskiej rezydencji z XVII w.
 • Historyczne Muzeum Kulinarne (Wlbautstraat 220), zaznajamia z pochodzeniem i ewolucją niderlandzkich specjalności  kulinarnych.

 

Atrakcje Amsterdamu w Niderlandach

 • wycieczka łodzią po kanałach - to świetny sposób, by zobaczyć najlepsze widoki miasta;
 • Oude Kerk, najstarszy kościoł w Amsterdamie, z największym średniowiecznym drewnianym sklepieniem w Europie;
 • dom Anny Frank na Prinsengracht - dawnej skrytki, gdzie Anna pisała swój słynny pamiętnik, opowiadający historię ośmiu osób, które się tam ukrywały;
 • muzeum Van Gogha - to największa wystawa jego obrazów na świecie;
 • Życie nocne - w ofercie Amsterdamu każdy znajdzie coś dla siebie.

Miasto oferuje mnóstwo rozmaitych atrakcji kulturalnych.

Odwiedź Amsterdam od maja do września.

Atrakcje Amsterdamu w Niderlandach, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Amsterdamie w Niderlandach

Amsterdam powstał w XIII wieku jako mała wioska rybacka. Według legendy został założony przez dwóch fryzyjskich rybaków, którzy przypłynęli niewielką łodzią razem z psem na brzeg rzeki Amstel. Tama na rzece dała miastu obecną nazwę. Amsterdam, stolica Niderlandów d. Holandii, znany jest ze swej swobodnej atmosfery, szczyci się bogatą kulturą i historią. Turyści mogą podziwiać kilometry atrakcyjnych kanałów, kilka naprawdę wspaniałych kolekcji sztuki, niesamowita architekturę i fascynujące muzea.

Najstarsze budynki w mieście to: średniowieczny kościół Oude Kerk, Neuw (Kerk (Nowy Kościół) i Houten Huis (Drewniany Dom). Historyczne centrum zostało wybudowane w okresie Złotego Wieku w XVIII stuleciu, kiedy Amsterdam był jednym z najbogatszych miast na świecie, a jego statki pływały do Polski, Ameryki Północnej, Afryki, Indonezji i Brazylii. To wtedy wybudowano pałac królewski na Damplein, Westerkerk, Zuiderkerk, i wiele domów nad kanałem m. in , De Dolfijn (Delfin) i De Gercoonde Raep (Ukoronowana. Rzepa).

W Amsterdamie znajduje się wiele wspaniałych muzeów: Rijksmuseum „Stedelijk Musemu i Muzeum Domu Rembrandta. W muzeum Von Gogha znajduje się największa na świecie kolekcja prac artysty. Dom Anny Frank na Prinsengracht to miejsce, gdzie żydowska pamiętnikarka ukrywała się przed nazistami w czasie II wojny światowej.

Amsterdam słynie ze swoich kanałów. Trzy główne odchodzą od jeziora IJ, a każdy z nich ciągnie się wzdłuż murów miejskich i w różnych okresach historycznych. Najgłębszy jest. Herengracht (Kanał Pana), za nim leży Keizersgracht (Kanał Cesarza) i Prinsengracht (Kanał Księcia). Najlepiej zwiedzać je łodzią lub oglądać z siodełka roweru. Mniejsze kanały łączą te główne, dzieląc miasto na wiele wysepek — jest. tu prawie 1 300 mostów. Amsterdam, to piękne miasto nazywane jest, „Wenecją Północy-.

Amsterdam jest też znany z aktywnego życia nocnego, gwarnych kafejek, restauracji, klubów, barów, kin i teatrów. Mieszczą się one gównie wokół Leidseplein, Jordaan i Reinbrandtplein. Wielu turystów udaje się do niesławnej Dzielnicy Czerwonych Latarni, gdzie uprawiana jest legalna prostytucja i sprzedawane są jointy.

Atrakcje Niderlandów

Zabrzmi to, być może, paradoksalnie, ale jest poniekąd prawdą iż woda-i religia - jak dowodzą znawcy - przyczyniły się w stopniu decydującym do ukształtowania kraju, który zwie się Niderlandami.

Trudno byłoby inaczej wyjaśnić przyczyny, dla których kraj wielkości  naszego Mazowsza odegrał ongi tak dużą rolę i nadal wciąż ją odgrywa – ale w innych już całkiem warunkach politycznych - zwłaszcza na gospodarczej mapie nie tylko Europy ...

Dzieje Niderlandów dowodzą, iż zmaganiom jej ludności z żywiołem przyrody, a więc z morzem, większe przypadło znaczenie niż walkom politycznym czy nawet militarnym o zachowanie i utrwalenie niderlandzkiej państwowości. Znacznie wcześniej przyszło bronić się fryzyjskim żeglarzom, kupcom i rolnikom przed agresją Morza Północnego, niż - Rzymian, Wlking6w, Franków, Normanów, Hiszpanów i w końcu Francuzów pod wodzą Napoleona. Jedyne to również państwo, które powiększa systematycznie swoje terytorium nie kosztem sąsiadów, lecz właśnie – morza! I na tym polegał ów paradoks historii Niderlandów.

Wpływ religii, a ściślej mówiąc kalwińskiej filozofii materialnego sukcesu, ukształtował w decydującej mierze pracowitość, kupiecką zapobiegliwość i rzetelność mieszkańców dzisiejszej Niderlandów.

Skoro już zabrnęliśmy w odległą przeszłość, nie od rzeczy będzie również przypomnieć rzadko uświadamiany sobie dzisiaj fakt, że Zjednoczone Niderlandy, które pojawiły się no politycznej mapie Europy w XVII w., uchodzą, zdaniem wielu historyków doby nowożytnej, za fenomen.

Liczący wówczas zaledwie 2 miliony naród, który dzieliły konflikty natury religijnej oraz głęboko zakorzenione poczucie lojalności wobec rozlicznych prowincji, zdobył się na wywalczenie swej niepodległości poprzez zrzucenie imperialnego jarzma monarchii hiszpańskiej, by w ciągu jednego prawie pokolenia stać się pierwszą nowoczesną  świecie potęgą morską I kolonialną! Wodowane w stoczniach niderlandzkich okręty i statki handlowe dotarły do wybrzeży dzisiejszych Stanów Zjednoczonych i Brazylii oraz do ' Indii, Indonezji, Japonii i Tasmanii. Holendrzy byli wśród pierwszych Europejczyków, którzy zbliżyli ludność naszego kontynentu rozmiary świata, opisując go w wielu relacjach podróżniczych, drukowanych już wówczas w kilku językach.

Zgromadzona tą drogą niebywało wręcz fortuna materialna nie zdołała jednakże przesłonić horyzontów myślowych Holendrów, którzy zaimponowali XVII-wiecznej Europie osiągnięciami swej filozofii i nauki oraz sztuki, do czego przyczynił si,: w dużym stopniu tradycyjny duch tolerancji dla różnych, często skrajnych przekonań j postaw religijnych. Na ziemi niderlandzkiej znajdowali dla siebie azyl tacy ludzie ówczesnej myśli europejskiej, jak katolicki na wskroś Rene Descartes i protestancki z głębi ducha John Locke. Ślady trwającego blisko 100 lat "Złotego Wieku" Niderlandów są w tym kroju widoczne do dziś.

I, są to niektóre tylko elementy, jakie pomagają przybyszowi zrozumieć naturę Holendrów, ich przeszłość ; dzień dzisiejszy.

Jeden z ambasadorów Hiszpanii w Hadze, książę de Bolna, opublikował w wyniku swojej misji książkę pt. „Niderlandzka zagadkowość", w której wy/ożył pogląd. iż w ogóle trudno na dobrą sprawę pojąć Holendrów tudzież ich kraj. Pogląd uzasadniony o tyle, iż istotnie, zachowanie się Holendrów bywa wręcz niezrozumiale: z jednej strony gotowi liczyć się między sobą nie tylko z każdym guldenem, ale i centem, z drugiej natomiast okazują się nagle hojni i sypią milionami na cele pomocy dla społeczeństw dotkniętych skutkami powodzi, trzęsienia ziemi bądź innych klęsk żywiołowych gdzieś na innym krańcu świata ...

Niezwykłych postaw w określonych okolicznościach dopatrzeć się można tutaj więcej. I choćby dlatego Niderlandy warte są uwagi każdego, kogo interesują nie tylko zabytki, ale i ludzie, którzy stworzyli jeden z najbardziej zaskakujących krojów Europy.

Początek historii Niderlandów

Początek dziejów Niderlandów sięga czasów starożytności. Tereny te zamieszkiwały wówczas plemiona germańskich Fryzów i Batawów, podbite częściowo w I w. p.n.e. przez Rzymian, a potem po upadku Rzymu w 476 r., przez Franków, którzy zasiedlają terytorium dzisiejszej Flandrii. Środkowo-wschodnią część kraju zajmują Saksonowie. Dochodzi do wzajemnego oddziaływania różnych etnicznie plemion, wśród których wyjątkową niezależność wykazują Fryzowie z północnego wschodu. W VI w. na teren dzisiejszych Niderlandów zaczynają przenikać idee chrześcijaństwa. Niepowodzeniem kończy się podjęta przez założyciela biskupstwa w Utrechcie, św. Willibrorda, misja chrystianizacji Fryzów, którzy w 754 r. mordują w Dokkum św. Bonifacego. Fryzowie i Saksonowie przyjmują chrześcijaństwo dopiero z chwilą wejścia Niderlandów, na prawach prowincji, w skład powstałej w wyniku zabiegów Karola Wielkiego - monarchii Karolingów. Do dziś przetrwały na południowym brzegu rzeki Waal, pod Nijmegen, ruiny warownego zamku „het Valkhof", w którym zwykł zatrzymywać się Karol Wielki.

Płaskie ukształtowanie terenu oraz głębokie ujścia rzek ułatwiają Normanom w IX w. najazdy na Niderlandy. Dawny port Dorestad nad Renem, opodal Utrechtu, dziś niewielkie osiedle Wijk bij Duurstede, napadali i plądrowali Normanowie 9-krotnie! W dążeniu do pozbycia się z ich strony stałego niebezpieczeństwa jeden z cesarzy karolińskich nadaje Normanowi Rorikowi całe wybrzeże niderlandzkie w charakterze lenna.

Po śmierci Karola Wielkiego, na mocy' traktatu z Verdun w 843 r., Niderlandy dostają się Lotarowi I. Te zmiany polityczne nie oddziałują Jednakże na ciężkie położenie chłopstwa, które z trudem utrzymuje się na jałowej ziemi niderlandzkiej. Jedynym widzialnym dla nich władcą są wasale, których wielcy feudałowie wynagradzają nadawaniem lenna w postaci wolności ziemskich. Autokratyczna i bezwzględna władza wasali, oddalonych od centrum politycznego, doprowadza w X w. do powstania autonomicznych regionów, rządzonych przez biskupów - lak Utrecht, przez książąt - 'jak Brabancja i Geldria, bądź przez hrabiów - lak Holandia, Zelandia czy Flandria. Swego rodzaju autonomię zachowują jedynie Fryzowie.

Spośród ukształtowanych w ten sposób prowincji niderlandzkich największe znaczenie zyskują Niderlandy, rozwijając handel z ówczesną Anglią i rozszerzając swe terytorium kosztem Fryzów i Flamandów, a także wygrywając we własnym interesie politycznym słynny w średniowieczu spór o inwestyturę - czyli obsadzanie wysokich urzędów kościelnych - toczony przez papiestwo z Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego. Niderlandy zdołają też wykorzystać okuję, jaką są wyprawy krzyżowe, do rozwinięcia swych kontaktów handlowych niemal z całą ówczesną Europą. Już w XII w. wiele miast niderlandzkich - Arnhem, Dordrecht, Haarlem, Lejda czy Utrecht - wiąże się z Hanzą, wykazując się wielką dynamiką gospodarczą, a zwłaszcza handlową, rozwijaną dzięki silnej pozycji portów morskich w Antwerpii i rywalizującym z nią od początku Amsterdamem. Miasta niderlandzkie zazdrośnie bronią swych przywilejów przed szlachtą.

Poza murami miast rozciągają się wciąż jeszcze bagniste niziny, które chłopi obwarowują tamami, zamieniając ciężką pracą w żyzne poldery uprawne. W zamian za osuszanie ziemi zwolnieni są oni z wszelkich zobowiązań wobec feudałów. Podobnie jak w miastach rodzi się niezależna klasa kupców i wolnych rzemieślników, na wsi powstaje warstwa wolnego chłopstwa, którego los jest nieporównanie lżejszy niż w innych krajach. W tych warunkach szlachta niderlandzka traci swe wpływy, przegrywając ostatecznie w XIV w . . z silnym i bogatym już mieszczaństwem, które we własnym interesie będzie teraz dążyć do zjednoczenia niezależnych prowincji w jedno państwo niderlandzkie.

Kiedy więc w wyniku dziedziczenia i podbojów dochodzi w XV w. do politycznej integracji Niderlandów pod berłem książąt burgundzkich - Filipa Dobrego i Karola Śmiałego - pretendują one już do rangi regionu Europy Zachodniej o najwyżej rozwiniętym potencjale gospodarczym. Proce s pierwotnej akumulacji kapitału krystalizuje się tutaj najwcześniej.

Ulegając ambicjom politycznym mieszczaństwa, córka Karola, Maria Burgundzka, zmuszona Jest ogłosić w 1477 r. w Gandawie tzw. wielki przywilej na rzecz ogólnokrajowych Stanów Generalnych złożonych z przedstawicieli parlamentów poszczególnych prowincji. Ograniczając w ten sposób ukres władzy monarszej

Wycieczki, atrakcje Niderlandów

Bogactwo turystyczne Niderlandów, tudzież nierównomierne usytuowanie najciekawszych obiektów i atrakcji, dyktuje potrzeb rezygnacji z opisu poszczególnych prowincji na rzecz bardziej praktycznych kryteriów.

Popularne trasy turystyczne pozwalające zobaczyć atrakcje Niderlandów:

 • Amsterdam - Haga - Rotterdam;
 • Haarlem Ijmuid en - Santpoort - Bloemendaal – Zandvoort - Lisse - Haarzuilens - Hilversum - Naarden – Nederhorst den Berg - Aalsmeer - Lelystad.
 • Delft - Schiedam - Brielle - Oon;irecht - Kinderdijk - Vianen - Woerden - Gouda - Lejda:
 • Alkmaar _ Heemskerk - Zaandam - Broek in Waterland - Marken i Volendam - De 'Rijp - Hoorn - Enkhuizen - Schagen - Den Helder - wyspa Texel;
 • Leeuwarden - Franeker - Harlingen ' - Bolsward – Makkum - Workum _ Hindeloopen -- Sloten - Sneek - Wieu.werd - Dokkum _ wyspa Ameland - wyspa Schiermonnikoog;
 • Groningen - Aduard - Zoutkamp - Uithuizen – Delfzijl - Leek _ Assen _ Bo rger - Emmen - D-kingeloo - Meppel;
 • Zwolle _ Kampen - Ketelhaven - Vollenhove – Glethoorn - Staphorst i Rouveen - Ootmarsum - Denekamp - Oldezaal - Enschede - Deventcr;
 • Zutphen _ Brąnkhorst - Hengelo - Doesburg -; 's-Heerenberg - Aalten - Winterswiik - Borculo;
 • Utrecht _ Doorn - Oosterbeek - Arnhem - Velp - Apeldoorn - Otterlo - Amersfoort - Soestdijk;
 • Nijmegen - Berg en Dal - Bemmel - p oorn enburg, -Wijk bij Duurstede - Buren - Culemborg - Lee rdam – Gonnchem - Loevestein - Zaltbommel - Tie l;
 • Zierikzee _ Veere - Middelburg - Vlissingen – Sluis , Aardenburg - Terneuzen - Axel - Hulst - Goes;
 • TRASA 12: 's_Hertogenbosch :. Sint Oedenrode - Helmond -E'indhoven t Tilburg - Breda - Bergen op Zoom - Will emstad;
 • Maastricht _ Valkenburg - Heerle.ta - Kerkrade - St. Odilienberg - Thorn - Susteren
Atrakcje Hagi

Zanim powstała tutaj w XIII w. wieś, na miejscu dzisiejszej Hagi szumiały ciągnące się aż po Haarlem lasy, w których zwykł polować książę Floris IV. W 1250 r. syn jego, Wilhelm II, nakazał wznieść zamek, ukończony przez Florlsa V, który przeniósł swój dwór z Haarlemu. Osada, zwana ‘ dorp van der Haghe", a później jeszcze s-Gravenhage - dosłownie: leś na polana hrabiego - zaczęła się rozwijać, lecz nigdy nie zdobyła takiej pozycji, jak inn e kupieckie miasta Niderlandów. Od 1528 r. wielokrotnie plądrował Hagę Maarten van Rossum, głośny przywódca najemników z Geldrii, a następnie przez 80 lat okupowały ją wojska hiszpańskie. Dopiero w XVII w. Haga staje się zasobna, do czego przyczynił się fakt, iż zbierały się w Hadze Stany Generalne Zjednoczonych Prowincji. Z czasem przenosi się do Hagi rząd. Wreszcie staje się " ona miejscem rokowań międzynarodowych . Właśnie tutaj przypieczętowano wszystkie koalicje przeciw Ludwikowi XIV. Wiek XVII jest okresem gospodarczej prosperity miasta, które zdobywa się na wiele hoteli w stylu renesansu i baroku. W 1795 r. Hagę najeżdżają Francuzi, a 11 lat później Amsterdam odbiera jej , z woli Ludwika Bonapartego, rangę stolicy. W 1814 r. znów powraca do Hagi dwór, dzięki czemu utrwala się jej rezydencyjny i arystokratyczny charakter. Względy te zadecydowały o jej wielokrotnym wyborze na miejsce spotkań dyplomatycznych w latach 1899, 1907 i 1929. Z Hagą wiążą się liczne porozumienia i konwencje międzynarodowe . Posiadające bogatą, XIX- wieczną architekturę miasto Jest pełne przestrzeni, parków, pomników i ambasad.

Atrakcje Hagi

Nietypową dla Hagi, średniowieczną architekturą wyróżnia się historyczny kompleks Blnnenhofu - siedziby parlamentu w centrum miasta. Rozległy dziedziniec otacza dostojny w swej surowości czworobok budowli różnych stylów z różnych epok. Środek dziedzińca zajmuje przypominający z zewnątrz świątynię, Dwór Rycerski (Ridderzaal). Wzniesiony przez księcia Florisa V ok. 1280 r. Kiedyś zbierała się tutaj szlachta, dzisiaj królowa wygłasza mowy tronowe z okazji otwarcia sesji parlamentarnych.

Duże wrażenie sprawia iluminacja północnej fasady Binnenhofu, odbitej w wodzie kanału Hofvijver, z którego bije fontanna. Naprzeciw, po drugiej stronie skweru Lange Voorhout znajdują się stare haskie pałace arystokratów, a wśród nich pod nr 74 dawny pałac Królowej Matki, zaś pod nr 24 Biblioteka Królewska z piękną fasadą Daniela Marota.

Muzea, atrakcje Hagi

Z kompleksem Blnnenhofu łączy się integralnie stylowa siedziba Królewskiej Galerii Malarstwa (Mouritshuls) przy Plein 29, posiadającej jedną z najświetniejszych w Niderlandów kolekcji malarstwa

Oprócz Lekcji anatomii dra Thulpa wielu innych płócien Rembdta,  reprezentowani są tu Johannes Vermeer i lego słynny Widok Delft, Jan Steen, Paulus Potter, Frans Hals Gerard Dou. Łącznie ponad 400 dzieł różnych szkół i orientacji artystycznych.

Interesujące zbiory - kryształy i szkła włoskie, porcelanę z Delft i Chin, srebra haskie, instrumenty muzyczne, malarstwo Jana Steena. Jana van Goyena, Jacoba van Ruysdaela, Claude Moneta największa kolekcja dzieł Pieta Mondriana, impresjonistów niemieckich oraz twórczość ilustrującą XIX-wieczne odrodzenie malarstwa niderlandzkiego - eksponuje Muzeum Municypalne (Hoogs Gemeentemuseum) przy Stadhoud erslaan 41.

Niezwykłą ekspozycję udostępnia Muzeum Strojów (Het Nederlonds Kostuummenmuseum) przy l ange Vijverberg 14, Tworzą ją wszelakie ubiory niderlandzkie używane od 1760 r., lalki i modele umożliwiające prześledzenie ewolucji w tej dziedzinie.

Museum Bredius "(Prinsegracht 6) z kolekcją malarstwa XVII·wiecznego.

Muzeum Narodowe (Meermonno-Westreenienum) przy Prinsessegracht 30 wystawia m.in. sztukę egipską i grecką, starodruki i manuskrypty, monety i malarstwo średniowieczne.

Narodowe Muzeum H.W. Mesdag (Laan van Meerdervoort 7F) posiada płótna XIX-wiecznej szkoły haskiej oraz mistrzów francuskich, jak Eugene Delacroix, Jean B. C. Corot , Gustavo Courbet i Jean F. Millet.

Muzeum Pocztowe (Netherhonds Postol Museum) przy Zeestraat 82 ukazuje dzieje poczty i telekomunikacji niderlandzkiej poprzez modele urządzeń telegraficznych, telefonicznych i radiowych oraz kolekcję znaczków pocztowych z całego świata .

Krófewskl Gabinet Monet (Zeestraat 718) posiada kompletny zbiór monet niderlandzkich, a także zagranicznych, oraz medali.

Muzeum Tortur (Buitenhof 33) daje wyobrażenie o losie więźniów w dawnych wiekach.

Muzeum Lalek (Nassau Dillenburgstraat 8) jest kolekcją ponad 1000 eksponatów z całego świata, liczących niekiedy po 3 wieki.

Inne atrakcje Hagi

Pałac Pokoju (Vredespolels ) - siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości - znajd uje się u zbiegu Javastraat i Scheveningseweg." W następstwie pierwszej konferencji pokojowej,

zwołanej do Hagi w 1899 r. przez królową Wilhelminę na wniosek cara rosyjskiego, Mikołaja II, milioner amerykański, Andrew Carnegie, wyasygnował 1,5 mln dolarów na budowę siedziby Stałego Trybunału Rozjemczego. Ukończony w 1913 r. pałac utrzymany jest w stylu flamandzkim a zbudowany z czerwonego i szarego granitu oraz cegły. Z wystrojem wnętrz - na które składaj ą się 83 sale i 11 holów - pospieszyły rządy wielu krajów. Stąd syberyjski marmur, chińska porcelana. japońskie dywany, francuskie gobeliny, niemiecka krata żelazna, hiszpańskie kałamarze i szwajcarski zegar kontrolowany elektronicznie z Bazylei.

Muzeum miniatur Madurodam (Harlngkade 175) Jest jedyną swego rodzaju osobliwością Hagi : na kilku hektarach skoncentrowano kopie i modele najcenniejszych obiektów niderlandzkiej architektury, kanałów, wiatraków, rafinerii naftowych, portów, statków, a nawet amsterdamskiego lotniska Schiphol w skali 1:25. W Madurodamle nawet dzieci czują się Guliwerami.

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.