Atrakcje Norwegii

Atrakcje Norwegii, wakacje w Norwegii

Dla większości turystów na czele każdej listy najlepszych atrakcji norweskich znajdują się czyste powietrze i krystaliczna woda, schludne miasta, spokojni i przyjaźni Norwegowie oraz oczywiście wspaniała przyroda, do której można z łatwością dotrzeć, nawet z centrum Oslo. Na poniższej liście, ułożonej w przypadkowej kolejności i zapewne niekompletnej, zamieszczono najpiękniejsze miejsca i atrakcje Norwegii. W tym kraju nie ma ani kawałka monotonnego krajobrazu. Każdy zakątek jest piękny i na swój sposób ciekawy!

Atrakcje Norwegii, fiordy

Nie ma rzeczy bardziej charakterystycznej dla Norwegii niż fiordy, główna atrakcja dla wszelkiego rodzaju turystów. W cieszących się popularnością regionach zachodnich i południowo-zachodnich fiordów najbardziej malownicze wodospady toczą się po skalnych ścianach Geirangerfjordu. Naroyfjord (odgałęzienie Sognefjordu) słynie, jako najwęższy i zarazem jeden z najbardziej imponujących fiordów, natomiast Lysefjord, w pobliżu Stavanger, często bywa uważany za najpiękniejszy i najbardziej niezwykły. Liczne wspaniałe, malownicze fiordy w arktycznej Norwegii przyćmiewają wszystko, co znajduje się na południu kraju. Fiordy podziwiane od strony wody sprawiają niezapomniane wrażenie, ale jeszcze okazalej prezentują się z otaczających je szczytów. Do najlepszych punktów widokowych można dojść szlakami pieszymi, zaczynającymi się niemal w każdej nadbrzeżnej miejscowości.

Atrakcje Norwegii, trasa kolejowa Oslo—Bergen - środkowa Norwegia

Bergen i fiordy południowo-zachodniego "brzeża, Fiordy zachodniego wybrzeża) Linia kolejowa łącząca Oslo z Bergen, długości 470 km, należy do najbardziej widokowych w Europie. Pociąg przejeżdża pomiędzy ośnieżonymi szczytami i po niegościnnym płaskowyżu Hardangervidda. Warto zboczyć, by "brać się do Flâm trasą prowadzącą ostrymi zakrętami przez dolinę Flâm do brzegów Aurlandsfjordu. Pociąg zatrzymuje się w połowie drogi przy grzmiącym wodospadzie Kjosfossen.

Atrakcje Norwegii, Roros - środkowa Norwegia

W tym dobrze zachowanym, starym mieście górniczym koło kopalni miedzi można obejrzeć piękne zabytkowe budowle, a także powędrować po okolicy i poznać jej historię.

Bergen (Bergen i fiordy południowo-zachodniego wybrzeża) — Turyści szczególnie upodobali sobie to kolorowe, zabytkowe miasto.

Atrakcje Norwegii, Park Vigelanda - Oslo

Wielu Norwegów nie bardzo rozumie, dlaczego miejsce to przy ciąga tłumy cudzoziemców. Fakt pozostaje faktem: mało, kto nie poddaje się niesamowitemu wrażeniu, jakie stwarza niezwykły  ogród rzeźby w parku Vigelanda, stworzony przez jednego z najsłynniejszych rzeźbiarzy norweskich, Gustava Vigelanda. (Do innych zasługujących na poznanie atrakcji Oslo należą Muzeum Folkloru   Norweskiego, Galeria Narodowa i Muzeum Łodzi Wikingów).

Atrakcje Norwegii, Romsdalen i Trollstigen - fiordy zachodniego wybrzeża

Dolina Romsdalen i wijąca się ostrymi zakosami trasa Trollstigen roztaczają przed oczyma zachwyconego człowieka najwspanialsze widoki gór i fiordów (skalne ściany wznoszą się tu naprawdę pionowo). Przejazd po Trollstigen stawia włosy dęba nawet nieustraszonym podróżnikom.

Atrakcje Norwegii, Kościoły Stavkyrke

Trzeba koniecznie zwiedzić kilka z 31 średniowiecznych kościołów typu stavkyrke. Najbardziej znane i najczęściej fotografowane znajdują się w Borgund (Fiordy zachodniego wybrzeża), Heddal (Południowa Norwegia) i Urnes (Fiordy zachodniego wybrzeża). 

Atrakcje Norwegii, Finnmarksvidda - daleka północ

Szerokie, zalesione i pocętkowane jeziorami obszary regionu Finnmarksvidda jawią się, jako całkowicie odmienne od innych części Norwegii. Tereny te zamieszkują Samowie, dawniej określani mianem Lapończyków.

Atrakcje Norwegii, Lofoty Nordlandia

Potargane wichrami i falami wyspy znane są z najlepszych terenów rybackich i wielorybniczych w Norwegii. Tutejsze krajobrazy górskie należą do najbardziej malowniczych w kraju.  Warto obejrzeć Muzeum Wikingów w Bord i przepiękne szczyty Moskenesoy.

Atrakcje Norwegii, Svalbard Svalbard i Jan Mayen

Posiadłości Norwegii za kręgiem polarnym, zazwyczaj ogólnie nazywane Spitsbergenem, to cel "trawnych poszukiwaczy przygód, marzących 0 lodowym krajobrazie, morsach, niedźwiedziach polarnych i wielorybach.

Atrakcje Norwegii, inne

Norwegię kojarzy się zwykle z malowniczymi krajobrazami i ciekawymi przeżyciami. Planując podróż, nie wolno jednak zapominać o powtarzających się uciążliwościach, głównie z wysokimi cenami. Szanowni globtroterzy, bez urazy! - W rzeczywistości wielu Norwegów po cichu zgadza się z tymi opiniami.

Cena piwa w Norwegii

Przeciętnie wynosi 94 nkr za litr. Chociaż nałożone na alkohol niebotyczne podatki rzekomo mają zniechęcać do jego spożywania, w efekcie zasilają rządową szkatułę, gnębią miejscowych piwoszy, frustrują zagranicznych turystów i... przyczyniają się do rozwoju ryzykownego procederu: domowego pędzenia oraz przemytu i pokątnego handelku. Wobec praktycznej prohibicji „małym piwkiem” jest cena powszechnej w Norwegii używki — kawy. Po cieszyć się kawiarz może dolewką, zwykle odrobinę tańszą od pierwszej filiżanki.

Opłaty i przepisy parkingowe — Ich celem jest zdołowanie każdej osoby, którą stać na kupno samochodu, oraz udaremnienie nawet najbardziej pomysłowych prób zaparkowania. Chociaż teoretycznie zaparkowanie nie jest niemożliwe, trzeba mieć doprawdy sokole oko i szczęście ślepej kury by znaleźć w mieście jedno czy dwa wolne miejsca.

Wąskie gardła z promów samochodów

Jako pierwsze zjeżdżają wolno toczące się ciężarówki, autobusy i auta z przyczepami kempingowymi, wstrzymując ruch samochodów osobowych i innych, z natury szybszych, pojazdów. Czasami na rozładowanie powstałego w ten sposób korka trzeba czekać wiele godzin. Najgorzej wspomina się prom Starberget-Bognes w Nordlandii oraz prom Brimnes-Bruravik na Hardangerfjordzie.

Ogrzewanie

Nawet latem w większości domów i przedsiębiorstw panują temperatury, w których i Murzyn oddychałby z trudem.

Opłaty

Za zwiedzanie kościołów, nawet czynnych i służących wiernym, trzeba płacić. Spotyka się to z ostrą krytyką pobożnych obywateli z innych krajów.

Tunele

Zawsze, kiedy widok zapiera dech w piersi, droga lub linia kolejowa niknie w tunelu. Kto zamierza poznać najpiękniejsze norweskie krajobrazy, musi zaplanować parę męczących pieszych wycieczek

Ukryte opłaty

Nie dość, że wstęp do muzeów i innych ciekawych miejsc kosztuje słono, trzeba jeszcze kupować broszury czy ulotki, żeby dowiedzieć się czegoś o oglądanych obiektach. W ten sposób opłata 30 nkr urasta do kwoty 75 nkr lub jeszcze wyższej.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenie prędkości do 80 km/h działa usypiająco i sprawia, że wielu stosujących się do przepisów kierowców zamienia się w wybitych z transu zombie bez żartów! Rozsądek nakazuje przestrzegać przepisów, aby uniknąć pobieranych na miejscu mandatów w wysokości 700 5000 nkr (a nawet wyższych!) oraz usuwać się z drogi każdemu, kto — jak się wydaje — zasnął za kierownicą.

Przyczepy kempingowe

Na niektórych kempingach, szczególnie na dalekim południu, stoi wiele na stałe zainstalowanych przyczep, co posiadaczy namiotów zmusza do rozbijania się pomiędzy nimi. Niemal na każdym polu kempingowym turyści, którzy zatrzymują się w domkach i płacą za nie, dodatkowo muszą uiszczać opłaty  za wszystko, co właściciela mogłoby kosztować chociaż jedną koronę, włączając w to pościel, ciepłą wodę i sprzątanie! Każde miejsce, w którym nie stosuje się takich praktyk, zostało przez autora wytropione i uwiecznione w tej książce.

Opłaty drogowe

Chociaż ceny paliwa w Norwegii należą do najwyższych w świecie (7-10 nrk/l, z czego 90% to podatek drogowy), kierowcy płacą także wysokie myto za korzystanie z promów samochodowych, mostów i tuneli. Oczywiście, osobno traktowane są opłaty pobierane za każdym razem, kiedy wjeżdża się do Oslo, Bergen, Kristiansand, Trondheim i innych miast  Transport publiczny w tym kraju też nie należy do tanich „interesów”, zatem poza podróżą autostopem nie istnieje żaden oszczędny sposób poruszania się po Norwegii.

Atrakcje Norwegii, Norwegia

Norwegia (Norge) rozciąga się na przestrzeni niemal 3000 km od położonych nad łagodnymi plażami miast na południu do bezdrzewnego, skutego lodem archipelagu Svalbard na północy. Kraj obejmuje ogromne połacie lasów, poszarpane granie, ostre szczyty, niesamowite fiordy, malownicze lodowce, rozlegle pola lodowe i dziką tundrę arktyczną. Z surową naturą pozornie tylko kontrastują nowoczesne, lecz spokojne miasta, urocze, ciche wioski rybackie, setki wartościowych muzeów i liczne zabytki — od odrestaurowanych łodzi wikingów po średniowieczne kościoły typu stave.

Norwegia nie przystaje do wizerunku typowego kraju Europy Zachodniej. W końcu leży właściwie na wschodzie, graniczy z Rosją... Ma też pewien ledwie uchwytny charakter dzikiego pogranicza. Norwegowie cenią sobie łatwy dostęp do niezepsutych cywilizacją obszarów. Bez trudu mogą choćby wyskoczyć do podmiejskiego lasu, pasem zieleni otaczającego niemal każdą miejscowość. Szukający spokoju na łonie natury wybierają się na wspaniałe wędrówki wśród dziewiczej przyrody, uprawiają wspinaczkę górką albo narciarstwo przełajowe, pływają na kajakach czy wędkują dla sportu. Osoby mniej aktywne po prostu podziwiają wspaniałe widoki w trakcie podróży promami, autobusami i koleją.

Większość podróżników odwiedzających Norwegię uderza jej niesamowite piękno. Chyba każda część kraju, choć raz posłużyła, jako inspiracja dla poetów, malarzy, kompozytorów, fotografików i marzycieli (no, może z wyjątkiem torowisk w Oslo). Na południu cieszą oko łagodnie pofałdowane pola uprawne w Ostfold, zadziwiają skaliste wybrzeże Rogalandu i pełne magicznego uroku bory Telemarku, przyciągają turystów słoneczne plaże Skagerrak, napawa dreszczykiem grozy niegościnny górski krajobraz środkowego płaskowyżu zapraszają na wędrówkę iglaste lasy wzdłuż granicy ze Szwecją, a słynne na całym świecie fiordy zachodniego wybrzeża zapierają dech w piersi nawet tym, którzy widzieli je już wiele razy.

Ku północny kraj staje się coraz rzadziej zaludniony, a horyzont poszerza się. Na północ od na przestrzeni 1500 km malownicza sceneria zmienia się jak w kalejdoskopie, nietknięty jednak pozostaje urok północnych krain. Za kołem podbiegunowym czekają podróżnika same niespodzianki. Na wybrzeżu strzelają w niebo wyniosłe szczyty, do stromych zboczy tulą się urocze małe wioski rybackie, u ich stóp zaś połyskuje zagadkowo turkusowa tafla morza. Porośnięta pokrewnymi tajdze lasami kraina Samów (Lapończyków) zdaje się czekać na odkrywców mało znanych kultur. Nieco dalej na północ nagie, pozbawione drzew półwyspy poszarpaną linią brzegową stawiają czoło falom Morza Arktycznego.

W granicach Norwegii leżą dwa obszary arktyczne. Niewielka wulkaniczna wyspa Jan Mayen znalazła się z dala od uczęszczanych szlaków (a właściwie z dala od wszelkich szlaków). Nieopisanie piękny archipelag Svalbard (największa wyspa to Spitsbergen) rzuca wyzwanie poszukiwaczom przygód, którzy nie wahają się przed zapłaceniem sporych pieniędzy za przeżycia jedyne w swoim rodzaju.

Norwegia nie na damo się „krajem polarnego dnia”. Turyści przybywający tu w lecie niejednokrotnie specjalnie dążą na północ, by poznać to szczególne zjawisko występujące na terenach położonych poza kołem podbiegunowym, Od połowy maja do początku sierpnia w południowej części Norwegii zmrok zapada bardzo późno, natomiast w okręgach Nordland, Troms i Finnmark, a także na Svalbardzie i Jan Mayen słońce nie zachodzi całymi tygodniami. W Longyearbyen na Svalbardzie słońce w ogóle nie chowa się za horyzont od 20 kwietnia do 21 sierpnia! Po drugiej stronie medalu srożą się tutejsze zimy, "wyjątkowo mroźne i ciemne. Na północ od kręgu polarnego po okresie letnim, kiedy słońce świeci przez całą dobę, nagle zaczyna się noc polarna. W Tromso słońce wcale nie wschodzi od 25 listopada do 17 stycznia, a Longyearbyen drzemie pogrążone w ciemności przez prawie 4 miesiące — od 26 października do 16 lutego. Przyjazd do Norwegii w ponurej porze zimowej ma jedynie kilka jasnych promyków nadziei, jak na przykład możliwość jeżdżenia na nartach w miejscach uważanych za najpiękniejsze na świecie (narciarstwo zjazdowe i przełajowe, wiele sztucznie oświetlonych stoków), propozycja awanturniczej wyprawy psimi zaprzęgami czy szansa na podziwianie w zachwycie hipnotyzującego pięknem spektaklu, jakim jest zorza polarna.

W tej beczce miodu utopiono jednak łyżkę dziegciu. Ze względu na politykę rządową ekstremalnie wysokie podatki i oddalenie, a zarazem odizolowanie od reszty świata, Norwegia jest — delikatnie mówiąc — krajem drogim. Mówiąc, wprost, lecz bez przesady: od cztero- do siedmiokrotnie droższym niż Polska. Turyści z niewielkim budżetem, by jakoś związać koniec z końcem, muszą się sporo nagłówkować, a także zmienić definicję wrażenia „niewielki budżet". Na szczęście nic się nie płaci za biwakowanie na dziko, kolejowe bilety wieloprzejazdowe umożliwiają stosunkowo łagodne dla kieszeni podróżowanie po południowej części kraju, a dzięki supermarketom można uniknąć horrendalnych cen za stołowanie się w restauracjach. Jednak cudów nie ma, — jeśli ktoś naprawdę chce poznać magiczny, nieodparty urok Norwegii, powinien przede wszystkim zaopatrzyć się w pieniądze, zacisnąć pasa i zapomnieć o przeliczaniu wydatków na rodzimą walutę!\

Atrakcje Norwegii, podróż

To prawda, że Norwegia jest krajem tak rozwiniętym, że przed rozpoczęciem podróży nie trzeba niczego planować ani robić zapasów, bo wszystko można załatwić na miejscu. Owszem, jeżeli ktoś pragnie roztrwonić odziedziczoną fortunę -- powodzenia! na pewno się uda. Osobom z chudszym portfelem wcześniejsza wiedza i staranne planowanie umożliwią zaoszczędzenie w podróży ciężko zarobionych pieniędzy. Dobrze jest zawczasu sprawdzić, czy w danym okresie, kiedy zamierza się krążyć po kraju, klimat i inne warunki pozwolą zrealizować plan wyprawy.

Atrakcje Norwegii, kiedy jechać do Nowegii?

Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej, co Alaska (a nawet jeszcze bardziej na północ, jeżeli weźmiemy pod uwagę Svalbard), w prawie całym kraju panuje zaskakująco umiarkowany klimat -- dzięki Prądowi Zatokowemu, płynącemu wzdłuż wybrzeża na północ.

W Bergen przeciętna temperatura miesięczna zima nie spada poniżej zera. W Vardo, na dalekiej północy, średnia temperatura grudnia wynosi -4C. Generalnie w górzystych regionach w głębi kraju lata cieplejsze, a zimy chłodniejsze niż w rejonach nadmorskich, gdzie panuje łagodniejszy klimat. Temperatury przekraczające w lecie i spadające poniżej -30C w zimie nie należą do niezwykłości.

Norwegia najpiękniej prezentuje się od maja do września, Szczególnie miło jest pod koniec maja, kiedy kwitną kwiaty i drzewa owocowe, a dzień staje się dłuższy. Większość schronisk i atrakcji turystycznych jest już czynna, ale jeszcze nie ma w nich tłumów. Na północ od kręgu polarnego przynajmniej przez jeden dzień w roku występuje prawdziwy dzień polarny; w Nordkapp (na Przylądku Północnym) trwa od 13 maja do 29 lipca. Na Lofotach słońce nie zachodzi od 28 maja do 14 lipca. Od końca maja do końca lipca w całym kraju, nawet daleko na południu, nie zapada całkowita ciemność.

Przy planowaniu podróży oprócz czynników klimatycznych trzeba także wziąć pod uwagę sezon turystyczny, który pokrywa się z naszymi wakacjami: trwa mniej więcej od połowy czerwca do połowy sierpnia. W tym czasie środki transportu publicznego kursują stosunkowo często, a biura informacji turystycznej, schroniska, letnie hotele i obiekty turystyczne są czynne dłużej. Większość drogich hoteli w lecie oferuje niższe ceny. Sezon „przejściowy” trwa od połowy maja do połowy czerwca oraz od połowy sierpnia do początku września; obiekty turystyczne są wtedy czynne krócej. Pozostała część roku to czas hibernacji środki transportu publicznego kursują rzadziej, większość hoteli i pól kempingowych jest zamknięta, a obiekty turystyczne, muzea i biura informacji turystycznej są czynne tylko w ograniczonych porach, czasem nawet zamykane na głucho. Srogie, ciemne zimy w Norwegii nie sprzyjają turystom; w zimie zapuszczają się tu tylko zapaleni narciarze i miłośnicy zorzy polarnej.

 

Atrakcje Oslo

Liczące 500 000 mieszkańców Oslo to stolica Norwegii i jednocześnie największe miasto w kraju, które dla turystów jest stosunkowo łatwe do zwiedzania. W przeciwieństwie do innych europejskich miast nie ma w nim wielu cudów architektury. Budynki są jednak schludnie utrzymane, a w pewnych dzielnicach, na przykład Frogner, znajdują się eleganckie przykłady zabytkowego budownictwa.

Oslo leży w cieśninie Skagerrak, na końcu wąskiej zatoczki wyranej Oslofjordem. Nordmarka (północne lasy), rosnące na północ od miasta, tworzą pas zieleni, gdzie można uprawiać wędrówki i jazdę na nartach. Oslo jest idealnym miastem dla miłośników wypadów na łono przyrody. W tym pełnym zieleni mieście znajduje się wiele wspaniałych muzeów i pomników.

Nazwa Oslo pochodzi od słowa As imienia nordyckiego bóstwa — oraz od słowa 10, które oznacza „pastwisko”. Tak więc nazwa miasta znaczy mniej więcej „pola bogów”. Oslo zostało założone w 1048 r. przez króla Haralda III Hârdrâde (Srogiego), którego syn, Olaf Kyrre (Spokojny), zbudował w nim katedrę i ustanowił biskupstwo. Na początku w. król Hâkon V Magnusson, w obliczu szwedzkiego zagrożenia od strony wschodniej, sprowadził do miasta wojsko i zbudował fortecę Akershus. W połowie w. mieszkańców kraju zdziesiątkowała jednak epidemia dżumy. Niebawem Norwegia zawarła unię z Danią i w lałach 1397-1624 kwestie polityczne i obronne znalazły się w gestii Kopenhagi. W tym czasie Oslo straciło na znaczeniu. Pożar, który miał miejsce w 1624 r., zniszczył miasto doszczętnie. Na szczęście król Christian IV kazał je odbudować (w innym, łatwiejszym do obrony miejscu) i na swoją cześć nowemu miastu nadał nazwę Christiania..

Przez trzy stulecia, aż do końca drugiej wojny światowej miasto było ośrodkiem ruchów wyzwoleńczych. Twórcy pierwszej konstytucji norweskiej z 1814 r. uczynili z niego oficjalną stolicę nowego królestwa. Szwecja miała jednak inne plany co do przyszłości Norwegii i wkrótce doszło do zjednoczenia obu krajów

Atrakcje Oslo

  • Obejrzenie niesamowitych i przepełnionych erotyzmem rzeźb w parku Vigelanda.
  • Zwiedzanie malowniczego półwyspu Bygdoy i kilku znajdujących się tam ciekawych muzeów.
  • Przyglądanie się ubranym w świąteczne stroje mieszkańcom Oslo, którzy 17 maja biorą udział w uroczystościach związanych z Dniem Konstytucji.
  • Zakupy na targach i kolacje w niezbyt drogich restauracjach w zróżnicowanej etnicznie dzielnicy Granland.
  • Spacery po malowniczych uliczkach Starego Miasta w Fredrikstad.
  • Zwiedzanie fortecy Fredriksten w Halden.
  • Nasjonalgalleriet jest największą w kraju galerią sztuki norweskiej, w której zgromadzono dzieła z okresu od 1800 do 1939 r. Wśród nich znajduje się kilka najsłynniejszych obrazów Edwarda Muncha, m.in. sławny Krzyk.
  • Det Kongelige Slott (Pałac Królewski), położony na wzgórzu, na końcu Karl Johans gate, pełni funkcję oficjalnej rezydencji norweskich monarchów. Budynku pałacowego nie można zwiedzać, chociaż na gruntach pałacowych utworzono park publiczny.

Oslo Râdhus zbudowany w latach 1933-1950 jako pamiątka 900 lat miasta. Wejście do budynku z czerwonej cegły z dwoma bliźniaczymi wieżami otoczone jest drewnianymi rzeźbami.

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.