Atrakcje Tajlandii

Wakacje w Tajlandii

Plaże, okazyjne zakupy, pałace lśniące świątynie  - Tajlandia ma wiele do zaoferowania każdemu podróżnikowi. Od szukającego wytchnienia zmęczonego pracownika biurowego po nieustraszonego obieży-Świata z plecakiem.

Cudzoziemców przyciąga także tajska życzliwość i niefrasobliwość, niezrozumiałe, ale fascynujące obyczaje, widowiskowe święta i niezwykłe przysmaki. Wielu przybyszów przyjeżdża tu przede wszystkim dla wspaniałych królewskich pałaców, starożytnych ruin i okazałych świątyń przepięknie rzeźbionymi posągami Buddy.

W stolicy Tajlandii, Bangkoku supernowoczesne drapacze chmur ocieniają ciche kanały i domki nad rzeką. Labirynt zabytkowej chińskiej dzielnicy oszałamia bogactwem kramów, sklepików, i knajpek, pobudzających wszystkie zmysły.

Za stolicą ciągną się aż po horyzont pola ryżowe, pośród których wyrastają niewielkie osady i góry. Na południu i wschodzie, nad Zatoką Tajlandzką, zachwyca widok białych piaszczystych plaż, a za nimi wielkich plantacji palm kokosowych i drzew kauczukowych. Gdziekolwiek pojechać, dostrzega się sprzeczności i paradoksy, jak choćby takie, ze buddyjski pacyfizm nic przeszkadza Tajom u organizowaniu brutalnych walk na pięści.

Tajlandia pozostaje nieprzenikniona, intrygująca i zadziwiająca.

Na urzekająco pięknych tropikalnych wyspach kuszą kameralne pensjonaty i nowoczesne pięcio-gwiazdkowe ośrodki wypoczynkowe z wszelkimi luksusami. W królestwie nie brakuje ani malowniczych zakątków, ani wyrafinowanej architektury,. W miastach na północy i kurortach wschodniego wy brzeża powstają pięcio-gwizdkowe hotele międzynarodowych sieci, dawniej spotykane tylko w Bangkoku.

Tajlandia mimo rosnących cen i niestabilnego bahta jest niedrogim krajem. Bogata i zróżnicowana oferta w ośrodkach wczasowych sprawia, że chętnie odwiedzają ją również ludzie młodzi, nowożeńcy i rodziny z dziećmi. Wakacje w Tajlandii mogą być przygoda życia.

Zmiany widać spa. zwłaszcza w Bangkoku. Dziesięć lat po azjatyckim kryzysie gospodarczym z lat 70. XX w, gdzie sklepiki. i ustępują miejsca lśniącym szklanym drapaczom chmur. Po straszliwym tsunami w grudniu 2004 r. znów powstają nowe imponujące centra handlowe.

Dziś znacznie łatwiej podróżuje się po Tajlandii. Rozbudowana infrastruktura pozwala bez trudu  dotrzeć w niemal każde miejsce autobusem, pociągiem, samochodem, łodzią, a nawet balonem na gorące powietrze. Komunikację między wieloma miastami zapewniają też lokalne tanie linie lotnicze. Od 2005 r. na terenie kraju usługi świadczą przewoźnicy, tacy jak Air Asia czy Jet Star, którzy wraz z One-Two-GO i Nok Airumożliwiły korzystanie z transportu lotniczego szerokim rzeszom mniej zamożnych pasażerów. Pojawili się też przedsiębiorcy obsługujący awionetkami krótkie i mniej popularne trasy, np. SGA, PB Air   czy Destination Air. Sieć połączeń z krajami Azji rozwijają też linie Bangkok Airways.

Gwałtownemu rozwojowi często niestety towarzyszy dewastacja środowiska. Brak ekologicznej świadomości, pogoń za zyskiem i kiepskie bądź słabo egzekwowane przepisy w połączeniu z korupcją czynią prawdziwe spustoszenie w miejscach, które dotąd przetrwały w naturalnym stanie. Urocze niegdyś centrum Chiang Mai cierpnie tylko z powodu zanieczyszczeń, ale również sezonowych powodzi i zabójczego smogu w porze suchej. Na południowym wybrzeżu i wyspach luksusowe wille i osiedla zajmują ostatnie wolne skrawki terenów nad morzem. W rezultacie w takich miejscach jak Ko Samui zaczęły się problemy z brakiem wody, usuwaniem Śmieci i kanalizacją, Na szczęście lokalne władze podejmują tu działania na rzecz ochrony środowiska, w prowincji Krabi  zabroniono używania hałaśliwych skuterów wodnych. Władze tu i ówdzie podejmują powoli, ale konsekwentnie wprowadza się rozwiązania prawne, które mają opanować chaos w budownictwie. Tajlandię można poznawać na różne sposoby. Coraz większym powodzeniem cieszy się aktywny wypoczynek — turyści uczą się powożenia słoniami, latają balonami(na północy), pomagają w pracach na rzecz ochrony żółwi (na południu), próbują swych sił w gotowaniu, wyruszają na spływy i piesze wycieczki, nurkują itp. Na pewno nie będą tu się nudzić poszukiwacze przygód: sporty ekstremalne

Na lądzie i wodzie, wycieczki przez dżunglę do wiosek zamieszkanych przez górskie plemiona, zjeżdżanie na linie z wapiennych urwisk to tylko niektóre atrakcje.

Wakacje w Tajlandii, kraj

Tajlandia jest typowym tropikalnym krajem Azji południowo-wschodniej. Jest położona na półwyspie indochińskim i malajskim między 5 i 19 stopniem szerokości geograficznej północnej oraz 98 i 106 stopniem długości geograficznej wschodniej. Naturalną granicę zachodnią tworzy wybrzeże Morza Andamańskiego, zaś wschodnią i południową — Morza Południowochińskiego wraz z Zatoką Syjamską. Usytuowana na Półwyspie Malajskim część kraju dzieli zatem dwa oceany: Indyjski i Pacyfik. Na lądzie Tajlandia graniczy od zachodu z Birmą, od północy z Birmą i Laosem, od wschodu z Laosem i Kampuczą, od południa natomiast z Malezją.

Zajmując powierzchnię 518 tys. km2 Tajlandia rozciąga się z północy na południe na przestrzeni 1650, a ze wschodu na zachód — 800 km, natomiast w najwęższym miejscu Półwyspu Malajskiego, między obu oceanami, odległość nie przekracza 30

Dość zróżnicowana jest rzeźba terenu: od 2 m n.p.m. w Bangkoku do 2 576 m — wysokość najwyższego szczytu Doi Inthanon — w paśmie górskim Thanon Thong Chai na północnym zachodzie, w okolicach Chiang Mai').

Pod względem fizjograficznym Tajlandię tworzą: płaskie, nizinne dorzecze Mae Nam Chao Phraya (Mae Nam— Matka Wód, Chao Phraya — wysoki tytuł arystokratyczny) zwane Równiną Centralną, usytuowany na wschód płaskowyż Khoratu, region górzystej północy, południowo-zachodni region przybrzeżny oraz pagórkowaty przesmyk Półwyspu Malajskiego.

Podobnie jak Chao Phraya, wszystkie jej dopływy — Mae Nam Pa Sak, Mae Nam Nan, Mae Nam Yom oraz Mae Nam Ping — toczą wody z północy ku Zatoce Syjamskiej. W kierunku przeważnie południkowym płynie zaś rzeka graniczna z Laosem Mae Khong (Mekong) oraz jej tajlandzkie dopływy Mae Nam Chi i Mae Nam Mun. Podobnie jak Nil w starożytnym Egipcie, Chao Phraya w Tajlandii jest rzeką życia: wylewające rokrocznie w porze deszczowej wody nanoszą arstwę żyznego mułu, pokrywając ryżowiska.

Na południu z Morza Andamańskiego wyłaniają się liczne wyspy, z których największą jest Phuket o powierzchni 522 krn2.

Typowy dla zwrotnikowej strefy monsunów klimat Tajlandii jest gorący i wilgotny. Rok dzieli się praktycznie na dwie pory: deszczową (od czerwca do października) i suchą, z której Tajowie zwykli jeszcze wyróżniać okres, jak powiadają, chłodny (od listopada do lutego) oraz gorący (od marca do maja włącznie). Porę deszczową charakteryzują obfite opady monsunowe, których suma waha się w granicach 800—1000 mm w górach na północy oraz powyżej 3 000 mm na południu.

Położenie geograficzne sprawia, iż wahania temperatury są tutaj niewielkie: od 25C w porze tzw. chłodnej do 40C w gorącej. Różnica temperatur dniem i nocą w porze deszczowej nie przekracza 3—5C, natomiast wilgotność sięga 90 i więcej procent. Najbardziej znośny jest na ogół suchy klimat górzystej północy, podczas gdy Równinę Centralną charakteryzują upał i wilgotność. Podobne warunki klimatyczne panują na płaskowyżu Khoratu.

Funkcją klimatu jest świat roślinny Tajlandii porośniętej ongiś tropikalną dżunglą, z której pozostało już dziś niewiele. Lasy pokrywają zaledwie 30% kraju. Występuje tutaj drzewostan dwóch rodzajów: wiecznie zielony oraz monsunowy, w porze suchej pozbywający się listowia. Tę wiecznie zieloną dżunglę spotkać można przede wszystkim na południu, przy granicy malezyjskiej, gdzie zachowały się do dziś wspaniałe okazy wysokopiennych, sięgających 40 m drzew yang oraz dochodzących do 60 m drzew takhian. Nie brak również drzew sandałowych, wielu odmian palm i bambusów o średnicy dochodzącej niekiedy do I metra. Bambus jest tutaj powszechnie stosowanym budulcem, zwłaszcza na wsi. Zdarzają się też drzewa ipoh zawierające truciznę dawniej używaną do strzał. Z drzew owocowych najbardziej charakterystyczny jest durian, wydający pokryte kolcami owoce wielkości głowy kapusty o bardzo silnej woni. Spotykane są drzewa o białych kwiatach zwane kapok, dalej tzw. drzewa ogniste o kwiatach sprawiających z daleka wrażenie płomienia ognia oraz kazuaryny o niezwykle długich, miękkich szpilkach, rosnące zwłaszcza na wybrzeżu Morza Południowochińskiego, na samym południu kraju; występuje tu również typowy dla strefy tropikalnej las mangrowy.

W Tajlandii rośnie także wiele niezwykle dekoracyjnych krzewów, a wśród nich gardenie i obsypane wiecznym kwieciem bougainvillśe. Z bylin najczęściej występują banany w kilkudziesięciu co najmniej odmianach, zaś byliny wodne reprezentuje czczony tutaj i jednocześnie jadalny lotos. Ogromną przestrzeń płaskowyżu Khoratu przykrywa trawiasta sawanna.

Najbardziej znanym przedstawicielem tutejszej fauny jest słoń, który przetrwał jeszcze w stanie dzikim: dawniej zwierzę bojowe, dziś po oswojeniu zaprzęgane do ciężkiej pracy w dżungli na północy przy wyrębie drzewa.

Z ponad 200 tys. słoni przed wiekami pozostało obecnie kilkanaście tysięcy. Oprócz słoni dżunglą tajlandzką zamieszkują tapiry, tygrysy, lamparty, niedźwiedzie, małpy, czarne pantery, tzw. czerwone wilki, dziki, szczekające jelenie oraz tzw. złote koty i dziesiątki innych gatunków zwierzyny tropikalnej.

Spośród gadów uwagę zwraca pojawiająca sią często w do. mach tajskich jaszczurka zwana onomatopeicznie „gekon”, która uchodzi za zwiastuna szczęścia.

Przybrzeżne wody morskie, rzeki i kanały zwane klongami obfitują w rozliczne gatunki ryb i skorupiaków. Nie brak wreszcie w Tajlandii motyli, termitów, chrząszczy wszelakich oraz moskitów, które grożą malarią.

Wakacje w Tajlandii, kuchnia Tajska

Tajlandia słynie z dobrej kuchni. Wspaniały smak potrawy zawdzięczają najlepszym azjatyckim składnikom zmieszanym z wonnymi przyprawami, słodkim kokosem, cytrusami i soczystymi ostrym papryczkami. W stolicy można skosztować wszystkich regionalnych odmian kuchni tajskiej od curry do łagodnych dań północnych części kraju. Podstawowe składniki to owoce morza, warzywa i soczyste owoce(kiełki fasoli, młode bakłażany, pędy bambusa, niezliczone rodzaje grzybów), a także przyprawy, takie jak trawa cytrynowa, mięta, kolendra czy czosnek. Często używa się także mleczka kokosowego, pasty curry, orzeszków ziemnych oraz wielu rodzajów makaronów i ryżu.

Do najbardziej popularnych potraw należą: tom yam goong -kwaśna zupa z krewetek), satay, czyli opiekany na węglowym ruszcie, wołowina lub wieprzowina na bambusowym patyczku namoczona w sosie z orzeszków ziemnych i kokosa, sajgonki, larb, czyli pikantna sałatka z kurczaka lub mielonej wołowiny z miętowo-limonkowym sosem, oraz wiele innych aromatycznie przybranych sałatek z różnych składników. Warto skosztować khao sawy, pochodzącej z Birmy zupy zabarwionej curry, w której pływają miękkie i chrupiące wstążki makaronu, oraz pikantnych tod man pla, smażonych placuszków rybnych podawanych z miodowym sosem. 

Pyszne owoce morza w Tajlandii są tańsze niż gdzie indziej. Na południu kraju warto zjeść homara z Phuket — w rzeczywistości to duża langusta bez szczypiec i twardego tułowia (smakuje zupełnie inaczej niż te, które jada się w Europie).

Jedzenie w Tajlandii jest zazwyczaj pikantne, często zbyt ostre dla mieszkańców Zachodu. Zamawiając danie, lepiej powiedzieć Mai „poproszę łagodne”. Warto także pamiętać, że wielu daniach, szczególnie tych sprzedawanych na ulicznych straganach i w tańszych restauracjach, do gotowania używa się dużych mi ilości glutaminianu sodu (nazywanego tu phong churot). Aby dostać danie bez tego dodatku, należy powiedzieć: mai sai phong churot.  

Wakacje w Tajlandii, Bangkok

Starsze centra handlowe w mieście w ostatnich latach zostały zmodernizowane, by mogły konkurować z supernowoczesnymi kompleksami, takimi jak Siam Paragon. Największa tajska sieć do mów towarowych, Central, przymierza się do otwarcia nowego oddziału w Chidlom. Najlepsze (i najdroższe) restauracje w stolicy, takie jak Sirocco, Breeze czy Pier 56, stanowią przykład nowego trendu gastronomicznego: otwierania luksusowych lokali na najwyższych piętrach wieżowców Inne, równie cenione lokale, m.in. Sala Rim Nam i China House. W Bangkoku znajdują się hotel wszystkich znanych międzynarodowych sieci hoteli. Począwszy od Hilton a skończywszy na Novotel.

Atrakcje Tajlandii, wakacje w Tajlandii

Pobyt w klasztorze i medytacje w Tajlandii  

Niemal każdy tajski mężczyzna część życia spędza w klasztorze, najczęściej kilka tygodni w młodości niej jeszcze raz, już po ślubie. od kiedy w latach 70. i 80. XX w. do zaczęły przybywać całe grupy poszukiwaczy duchowego spokoju z Zachodu wiele świątyń otwarto podwoje dla cudzoziemców zainteresowanych medytacjami. Dostępne są kursy różniące się długością i intensywnością, z oparte na tradycji therawady Na południu warto wybrać Wat Suan niedaleko Surat Thani, albo Wat Kaew Tham na Ko Pha, a na północy — Wat Rampoeng niedaleko Chiang Mai.  Kursy w Bangkoku odbywają się w Wat Mahathat, czyli Dhammy

Atrakcje Tajlandii, nauka tajskiego masażu, w całym kraju.

W Tajlandii działa wiele szkół masażu, ale tylko w nielicznych - takich jak renomowany ośrodek spa Chiva Som w Hua Hin, prowadzący też akademię w Bangkoku przy Sukhumvit Soi 63 - zajęcia są prowadzone w języku angielskim przez prawdziwych rapeutów.

Atrakcje Tajlandii, udział w Loy Krathong

Podczas uroczego święta obchodzonego na przełomie października i listopada (w zależności od fazy księżyca) Tajowie zbierają się nad rzekami i puszczają ręcznie wykonane krathongi. z którymi symbolicznie spływają ich kłopoty. Te niewielkie „łódeczki” w kształcie lotosu składa się z liści banana i zdobi girlandami, do środka zaś wkłada się świeczkę. W Bangkoku, nad królewskimi pałacami i rzeką Menam (niedaleko Saphan Taksin), odbywają się wspaniałe pokazy pirotechniczne. W Mai na północy setki ludzi zbierają się na brzegach Ping i otwartych przestrzeniach, by puszczać latawce z khomami (metrowymi lampionami), które

Atrakcje Tajlandii, rejs po rzece Podróż statkiem po rzece Menam

Nie ważne czy to godzinna, czy nawet kilkudniowa do Ayutthaya na długo pozostaje w pamięci. W Bangkoku środków transportu jest szczególnie duży: hałaśliwe łodzie, tzw. long-tail boats, nieduże motorówki, odrestaurowane barki ryżowe i regularnie kursu_ jące tramwaje wodne. Niektóre hotele organizują specjalne Wieczorne rejsy na starych statkach, połączone z kolacją czy dyskoteką. W kilku miejscach nad rzeką Menam widać, jak betonowa dżungla stolicy przechodzi w zielone sady mango i liczi — to tam najpiękniej się prezentuje historyczne oblicze miasta. Po drodze mija się też prawdziwą mozaikę kultur: dwustuletnie portugalskie i francuskie kościoły, islamskie meczety, wyszukane chińskie świątynie. Miejskie kanały (klong) warto zobaczyć o każdej porze dnia, ale najładniej wyglądają o zachodzie słońca, gdy pozłacane iglice pałaców i wysokie Prang świątyń przywodzą na myśl mityczne zamki (zob. Bangkok).

Atrakcje Tajlandii, wizyta na targu w Tajlandii

Na wsi czy w mieście targi w Tajlandii wszędzie są niezwykle kolorowe i warte odwiedzenia, najlepiej wcześnie rano, kiedy jest jeszcze dość chłodno. To tam można na własne oczy zobaczyć najbardziej autentyczne tajskie życie. Handluje się na nich wszystkim, od pachnących girland z kwiatów, po tropikalne owoce i świeże owoce morza (ułożone w stos prostych stołach). Lokalni hodowcy sprzedają mięso i żywy drób, a obok oszałamiająco pachną najróżniejsze egzotyczne przyprawy, chili, olejki i świeżo przyrządzone smakołyki.

Oglądanie słoni

W Tajlandii słoń jest symbolem monarchii, otaczanym szacunkiem za inteligencję, grację i majestat. Wszystkie zwierzęta uznane

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.