Atrakcje Turcji

Atrakcje Trabzonu w Turcji

Atrakcje Trabzonu w Turcji

 • Ataturk Kosku, przepiękna XIX-wieczna willa zbudowana dla Ataturka;
 • muzeum Trabzonu z imponującymi bizantyjskimi zbiorami;
 • Boztebe - mały park z panoramicznymi widokami na miasto;
 • klasztor Kaymakly, 3 km od centrum miasta
 • XIV-wieczny klasztor Sumela, wybudowany w skale 50 km na południe od Trabzonu;
 • jezioro Uzungol z przepięknym naturalnym położeniu, 70 km od Trabzonu.
 • Jest to najbardziej konserwatywna część Turcji, gdzie ludzie podtrzymują tradycyjne wartości, szacunek dla autorytetów i podział ról płciowych.

Przeżyj więcej w Trabzon wiosną i jesienią; kiedy panuje tu klimat typowy dla Morza Czarnego z odrobiną deszczu przez cały rok; latem może być uciążliwie gorąco, zimą zimno i mokro, w górach śnieg.

Atrakcje Trabzonu w Turcji, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Trabzonie w Turcji

Trabzon, założony przez greckich kolonistów. z historią sięgającą tysiąca lat przed Chrystusem, jest ważnym portem na północno--wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Kiedyś Trabzon był zachodnim krańcem Jedwabnego Szlaku.

Trabzon zawsze był ważnym ośrodkiem handlowym, ze statkami kursującymi po Morzu Czarnym i z trasą lądową: do środkowej Azji poprzez przełęcz Zigana — z sukcesem pokonaną przez Ksenofonta w Marszu Dziesięciu Tysięcy. Miasto utrzymało swoją niepodległość od Cesarstwa Rzymskiego i Bizantyjskiego i pozostawało nawet, centrum własnego imperium, w końcu jednak zostało opanowane przez Turków osmańskich. Podczas I wojny światowej Trabzon został na pewien czas zajęty przez Rosjan. Od tego czasu w Trabzonie żyje całkiem pokaźna rosyjska mniejszość, która powiększyła się po upadku Związku Radzieckiego.

Trabzon jest wspaniale usytuowany wciśnięty między morze i Góry Pontyjskie, których poszarpane, porośnięte lasem zbocza schodzą bezpośrednio do wybrzeża. Miasto składa. się z trzech głównych dzielnic, zbudowanych na grzbietach górskich, które spadają ku linii brzegowej. Dzielnica handlowa znajduje się najbliżej portu, z budynkami uniwersyteckimi na południu. Na zachodzie znajduje się dzielnica historyczna ze wspaniałymi domami i starymi kościołami otaczającymi meczet Ortahisar. Warto odwiedzić Kunduracilar, intrygujący teren bazarowy z wąskimi ulicami. Na wzgórzu, tuż poza. oddalonymi zachodnimi krańcami miasta, znajduje się wspaniale położony, spektakularny kościół bizantyjski — Ayasofya Muzesi.

Położenie Trabzonu, z barierą górską oddzielającą go od reszty Turcji, pozostawia miasto na uboczu i daje mu silne poczucie własnej kulturowej tożsamości. Nawet obecnie wielu mieszkańców, chociaż są muzułmanami, mówi we własnym, greckim dialekcie.

Atrakcje Erzurum na Wyżynie Armeńskiej w Turcji

Atrakcje Erzurum na Wyżynie Armeńskiej w Turcji

 • Uc Kumbetler - Trzy Grobowce;
 • most Cobadede;
 • cytadela i wieża zegarowa;
 • cag kebab -miejscowy przysmak.
 • Oltu tasi to półszlachetny kamień o czarnej barwie - gagat -odnajdywany tylko w Erzurum. Od XVIII wieku wytwarzano z niego biżuterię i zdobiono nim szkatułki.
 • Przeżyj więcej w Erzurum w czasie bardzo gorącego lata lub śnieżnej i mroźnej zimy.

Atrakcje Erzurum na Wyżynie Armeńskiej w Turcji, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Erzurum na Wyżynie Armeńskiej w Turcji

Erzurum leży na wysokości 1950 m n.p.m. na Wyżynie Armeńskiej . Miasto znajduje się na skrzyżowaniu środkowo-azjatyckich szlaków handlowych i było świadkiem tureckiej wojny o niepodległość. Kongres w Erzurum położył kres rządom osmańskich sułtanów. W domu, w którym przebywali rewolucjoniści jest teraz Muzeum Ataturka.

Mimo iż Erzurum wielokrotnie cierpiało z powodu straszliwych trzęsień ziemi, znaczna ilość wspaniałych, starych budynków przetrwała i zaświadcza przeszłości miasta. Erzururn było wschodnim bastionem Cesarstwa Bizantyjskiego, broniącym kraju przed najazdem Mongołów, Arabów i środkowoazjatyckich Turków. Turcy Seldżuccy podbili w końcu miasto i pozostawili po sobie wielokolumnowy Ulu Cami (Wielki Meczet.) z 1179 roku i cudowną, XIII-wieczną medresę Cifte Minareli z dwoma bliźniaczymi minaretami oraz świetnymi rzeźbami kamiennymi, przedstawiającymi smoka, drzewo życia i dwugłowego orła - symbol miasta. Medresa Yaktitiye to inne wspaniałe seminarium z piękną bramą i minaretem.

Erzurum zostało przyłączone do Imperium Osmańskiego w 1514. Z tego okresu pochodzi cudowny meczet Lalapasa oraz karawanseraj Rilstem, wybudowany za czasów Sulejmana Wspaniałego. Ten drugi budynek jest obecnie wykorzystywany jako bazar. Erzurum jest, znane z surowych zim; można tu pojeździć na nartach na górze Palandoken, 10 km od miasta. Jest to centrum kulturowe wschodniej Turcji — Uniwersytet Ataturka jest jedną z najlepszych wyższych uczelni w Turcji. Pod wieloma względami jest to zachodnie miasto z zaskakująco rozwiniętym życiem nocnym. Jednakże turysta przeżywa dreszczyk — widzi kres cywilizacji w odległym regionie, który zawsze doświadczał zawieruchy politycznej.

Wakacje w Turcji

Turcja od wieków fascynowała podróżników europejskich — urodą niezwykle zróżnicowanego krajobrazu, egzotyczną odmiennością kultury i obyczaju, wspaniałymi kartami dziejów i tradycją kilku wielkich kultur, utrwaloną w nawarstwionych zabytkach architektury i sztuki.

W ciągu minionych wieków Polacy wielokrotnie walczyli z imperium osmańskim, poczynając od klęski króla Władysława III pod Warną a kończąc na wiktoriach Jana III Sobieskiego pod Wiedniem i Parkanami. Jednocześnie wpływy tureckiego oręża i stroju silnie upowszechniały się pośród polskiej szlachty. Po rozbiorach Polski Turcja właśnie stała się nadzieją wielu Polaków na powrót ojczyzny do niepodległości. Wiązała się z tą nadzieją legenda Sadyka Paszy i zmarłego w Stambule Adama Mickiewicza, a także działalność wielu wybitnych polskich emigrantów w Turcji.

Wakacje w Turcji

W ostatnich latach dostępna setkom tysięcy rodaków — może być naprawdę fascynującą przygodą. Stwarza bowiem szansę spotkania ze starożytną kulturą hetycką i helleńską, z pomnikami tak niegdyś potężnego chrześcijańskiego Bizancjum, z pałacami imperium osmańskiego i monumentalnymi świątyniami islamu. A zarazem — pozwala wejrzeć w barwną, egzotyczną dla nas codzienność Stambułu, w życie współczesnej Turcji, umożliwiając przy tym wymarzony wypoczynek nad ciepłym morzem w klimacie południa

Świetną tradycję ma w Turcji rzemiosło artystyczne (m.in. ozdoby  miedzi, skóry).

Turystyka Ostatnie dziesięciolecia uczyniły Turcję krajem szybko rozwijającej się turystyki Sprzyjają temu i naturalna gościnność mieszkańców, i polityka państwa, a także intensywna rozbudowa sieci hoteli, campingów i punktów informacji turystycznej na głównych szlakach.

Rekordy popularności bije Stambuł, łączący Europę z Azją, ruchliwy i kupiecki, wielojęzyczny, pełen wspaniałych zabytków rzymskich, bizantyjskich świątyń, osmańskich pałaców i meczetów. Wielu turystów w Stambule zaczyna i kończy swą turecką podróż, jako że ze Stambułu właśnie prowadzą niemal wszystkie drogi w głąb kraju. Szlakiem międzynarodowej wędrówki ludów jest tureckie wybrzeże Morza Egejskiego. Łączy ono wszelkie atrakcje wypoczynkowe i poznawcze. Wspaniały klimat i bujną przyrodę śródziemnomorską, piękne plaże oraz rozbudowany łańcuch hoteli i campingów o różnym standardzie, kojarzy z niepowtarzalnym wejrzeniem w antyczne dzieje i kulturę świata hellenistycznego. Położone na tym szlaku wykopaliska Troi, Pergamonu, Smyrny, Efezu, Miletu, Didimy, Halikarnasu, dorównują znaczeniem antycznym zabytkom samej Grecji. Naturalnym niejako przedłużeniem tego szlaku jest tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego wokół Antalyi, częstokroć nazywane Turecką Riwierą. Jest ono jeszcze cieplejsze i jeszcze bogatsze w południową roślinność, i także pełne zabytków, choć już nie takiej rangi. Są tam ruiny starożytnych miast, świątyń, amfiteatrów, a także dobrze zachowane zamki średniowieczne.

Szlak wokół morza Marmara jest szczególnie ciekawy po stronie azjatyckiej , gdzie poza znakomitymi kąpieliskami można również zwiedzić starożytny Iznik — przejściową stolicę Turków Seldżuckich, Bursę — pierwszą stolicę państwa osmańskiego, wykopaliska homeryckiej Troi.

Szlak wiodący do Anatolii Środkowej, przez stołeczną Ankarę, to nie tylko spotkanie ze współczesnością, a zarazem z historią Hetytów i Turków, ale także z fenomenami, jakie w tamtejszych górach stworzyła i natura, i człowiek.

Atrakcje Antalyi na Riwierze Tureckiej w Turcji

Atrakcje Antalyi na Riwierze Tureckiej w Turcji

 • Muzeum Antalyi - jeśli chcesz zobaczyć tylko jedno muzeum, odwiedź to właśnie;
 • Brama Hadriana, wybudowana przez Rzymian w II wieku;
 • meczet Kesik Minare - niegdyś był to kościół bizantyjski;
 • widok z wieży Hidirlik w parku Karaoglu;
 • ruiny starożytnego miasta Termessos zachowanych w niewiarygodnie dobrym stanie, w zachwycającym naturalnym otoczeniu, 30 km na północny zachód od Antalyi.
 • Sezon narciarski w Górach Taurus rozpoczyna się w listopadzie i trwa do maja, więc jeśli zaplanujesz podróż w tym okresie, będziesz mógł i jeździć na nartach i pływać w morzu.

Przeżyj więcej w Antalya przez cały rok, ponieważ nigdy nie panuje tu zima; latem jest tu bardzo upalnie, tłoczno i głośno; w październiku odbywa się największy w Turcji festiwal filmowy.

Atrakcje Antalyi na Riwierze Tureckiej w Turcji, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Antalyi na Riwierze Tureckiej w Turcji

Jedynie 25 lat zajęła Antalyi transformacja z podupadłego miasteczka rybackiego w stolicę tureckiego wybrzeża śródziemnomorskiego i głównego miasta na Riwierze Tureckiej. Ta atrakcyjna nadmorska miejscowość jest dziś kulturalnym i turystycznym centrum południowej Turcji. W czasie lata gości kilka milionów turystów — przyciąga ich dynamicznym nocnym życiem, fantastycznymi sklepami i kilometrami plaż, a także malowniczymi starymi dzielnicami i bogatą ofertą kulturalną.

Czar Antalyi na Riwierze Tureckiej w dużej części sjest wynikiem jej położenia: na klifie zwróconym w kierunku morza, z ośnieżonymi górami Taurus w tle. Symbol miasta — XIII-wieczny, wysoki na 38 metrów, pokryty kafelkami minaret Yivli wystrzela w niebo z malowniczych uliczek dzielnicy Kaleici, pełnej starych, greckich, włoskich i tureckich budynków. Wybrukowane ulice prowadzą w dół klifu do portu, gdzie znajduje się XIX-wieczny meczet Iskele, zbudowany przy naturalnym źródle oraz piękna przystań.

W nowszej części miasta stoją betonowe bloki, ale są też bulwary obsadzone palmami, ulice z drogimi sklepami, np. Isiklar, Ataturk i Cumhuriyet, oraz fascynująca żwirowa plaża, ciągnąca się kilometrami na zachód, przy której wybudowano deptak, hotele, sklepy i restauracje, z każdego rodzaju rozrywkami i zajęciami. Niewiele dalej na wschód znajduje się plaża Lara — kilometry piachu; im dalej iść, tym plaża staje się bardziej pusta.

Wspaniałe widoki, przepiękne krajobrazy, fascynujące miejsca, zabytki i wykopaliska — Antalya jest wprost idealnym kurortem, łączą-cym miejskie atrakcje kulturalne i rozrywkę z przyjemnością odpoczynku na plaży.

Wakacje w Turcji egejskiej - Troja

To starożytne miasto, położone 5 km od brzegu Morza Egejskiego, rozsławił Homer swą „Iliadą”, w której przedstawił ostatnie 40 dni dziesięcioletniej wojny Achajów zjednoczonych przeciw Trojańczykom i uwiecznił całą plejadę starogreckich bohaterów mitologicznych. Na „Iliadzie” i perypetiach jej bohaterów wychowały się niezliczone pokolenia czytelników, ale jeszcze w drugiej połowie zeszłego stulecia uchodziła ona wśród uczonych raczej za wymysł  twórczego geniuszu Homera niż za poetycką opowieść o wydarzeniach realnych, a Troja za miejsce legendarne, podobnie jak do dziś Atlantyda. Dopiero w latach siedemdziesiątych minionego wieku, traktując tekst Homera jako dokumentalną wskazówkę, ruiny Troi  odkrył na wzgórzu Hisarllk Heinrich Schliemann, zakochany w „Iliadzie” genialny amator, który, dobiegając już pięćdziesiątki, porzucił  karierę bogatego kupca i stał się współtwórcą nowej dziedziny nauki —— archeologii. Ukoronowaniem trojańskich wykopalisk Schlieman na było odkrycie złotego skarbu Priama, który potajemnie wywiózł z Turcji do Grecji, skutecznie ukrył i po długotrwałych pertraktacjach przekazał ostatecznie do muzeum w Berlinie, gdzie znajdował się aż  do II wojny światowej , by przepaść pod bombami. Trojańskie odkrycie Schliemanna pobudziło wyobraźnię ludzi nauki i kultury na całym świecie i rozpoczęło długą serię fantastycznych odkryć ośrodków daw nych kultur i cywilizacji. Rozkopując w głąb wzgórze Hisarllk, z pogwałceniem naukowej metodyki i ostrożności, Schliemann a później  jego następcy odkryli ruiny kolejnych, nakładających się na siebie  grodów oznaczonych obecnie od I do IX, z których pierwsze datowały się z drugiej połowy czwartego stulecia p.n.e., a ostatni czyli IX —  z czasów rzymskich. Dzięki obronnemu i nadmorskiemu położeniu  oraz urodzajnej glebie, w ciągu paru tysiącleci Troja skutecznie odbudowywała się po kolejnych najazdach i zniszczeniach, a nawet rosła w siłę. Za czasów największego rozkwitu liczyła ok. 40 000 mieszkańców. Kontynuowane później wykopaliska i badania ustaliły, iż  Schliemann mylił się w wielu swych interpretacjach, także co do zło tego skarbu Priama, znacznie starszego, co jednak nie umniejszyło zasług Schliemanna jako odkrywcy.

Dzisiejszy obraz Troi wymaga od turysty uruchomienia wyobraźni, a najlepiej przypomnienia sobie „Iliady”. Wzgórze Hisarllk prezentuje  się bowiem skromnie. Przy parkingu, obok parterowej kafeterii, można obejrzeć drewnianą szopę — kwaterę Schliemanna, zrekonstruowaną przez zachodnioniemiecką telewizję dla potrzeb serialu biograficznego, a u wejścia — potężną drewnianą figurę konia trojańskiego, podobnego temu, w którego brzuchu Odyseusz, Menelaos i ich dziesięciu towarzyszy przedostało się do wnętrza trojańskiej twierdzy. W niewielkim pawilonie muzealnym wykomponowano skromne fragmenty znalezisk, głównie grecką ceramikę z VI—V w. p.n.e.

Same wykopaliska stanowią labirynt odkopanych fragmentów ścian obronnych, szczątków bram i budowli, śladów ddwnych ulic, kamieni  starannie oznakowanych tablicami — z którego okresu trojańskiego pochodzą. Bardziej wyraziste fragmenty ruin zachowały się w późnej, rzymskiej części, między innymi ze świątyni Ateny, z buleterionu czyli miejsca posiedzeń, z niewielkiego amfiteatru. Z tarasu widokowego warto obejrzeć stoki wzgórza, które Achilles i Hektor po trzykroć musieli okrążać, nim zakończyli swój śmiertelny bój, dalej — pole bitwy trojańskiej. W perspektywie rysuje się góra Kaz Dagi, znana w starożytności jako Ida, a także niewielka dziś rzeka Menderes, która w starożytności zwała się Skamandrem i wedle legendy wystąpiła z brzegów, by w obronie trojańskich młodzieńców walczyć z Achillesem. Wykopaliska Troi dostępne są dla turystów od wschodu do zachodu słońca, wstęp płatny, dodatkowa opłata za fotografowanie,

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.