Atrakcje Węgier

Atrakcje Budapesztu na Węgrzech

Atrakcje Budapesztu na Węgrzech

 • Wielka Synagoga (największa w Europie);
 • wzgórze Gellerta, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na miasto;
 • Plac Bohaterów, jeden z głównych placów w mieście; na placu ustawiono figury siedmiu wodzów z IX wieku, założycieli państwa węgierskiego;
 • widok z wieży bazyliki św. Stefana.

Budapeszt powstał z trzech oddzielnych organizmów miejskich, które połączyły się w 1873.

Odwiedź Budapeszt w sierpniu, bo odbywa się wtedy festiwal muzyki i kultury Sziget.

Atrakcje Budapesztu na Węgrzech, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Budapeszcie na Węgrzech

Budapeszt jest zwany „Perłą Dunaju", składa się z trzech dzielnic: Obuda i Buda (średniowieczne miasto wokół wzgórza zamkowego) leżą na zachodnim brzegu rzeki, Pest (dzielnica handlowa i administracyjna) na wschodnim. Niegdyś były to oddzielne miasta, ale w 1873 zastały połączone w jedno. Ze względu na zabytki architektoniczne, archeologiczne i dorobek kulturowy Budapeszt figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Serce Budapesztu, położone wokół wzgórza zamkowego, jest najpiękniejszą częścią miasta i nie uległo zniszczeniu, mimo ataków ze strony Celtów, Rzymian, Hunów, Turków i Austriaków. Podczas II wojny światowej miasto zostało częściowo zniszczone w wyniku nalotów alianckich, a także później podczas wyzwalania miasta przez Armię Czerwoną. Węgrzy jednak odbudowywali swoją stolicę i dziś jest piękna jak dawniej.

Zamek Buda, stojący na południowym skraju wzgórza zamkowego, jest dziś siedzibą Muzeum Historycznego. Ma w swej kolekcji wspaniałe obrazy nie tylko wschodnioeuropejskich i węgierskich malarzy, lecz także takich artystów jak; Picasso i Lichtienstein. Pobliski neogotycki Kościół Mcieja zachwyca kolorowym dachem i pięknym wnętrzem. W środku znaleźć można również relikwie świętych, freski, a także repliki klejnotów koronacyjnych władców węgierskich.

W dzielnicy Pest koniecznie odwiedź Muzeum Narodowe i wystawy poświęcone historii Węgier. Dla tych, którzy nie boją się wysokości, bazylika św. Słefana wraz z neorenesansową kopułą oferuje widok na miasto z lotu ptaka. Pięknie zdobiony budynek Opery Narodowej zbudowany został jeszcze w czasach Chwały Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Warta odwiedzenia jest również siedziba parlamentu, nie tylko ze względu na przechowywane tam oryginalne klejnoty koronacyjne.

Jeśli jesteś zmęczony zwiedzaniem, wybierz się na Margit-sziget (Wyspę Małgorzaty), popularne miejsce spotkań i wypoczynku. Znajdują się tam japońskie ogrody, małe zoo i muzyczna fontanna. Inna wyspa na Dunaju - Obudai-sziget - jest miejscem, w którym odbywa się co roku jeden z największych festiwali muzycznych w Europie.

Atrakcje Ostrzyhomu na Węgrzech

Atrakcje Ostrzyhomu na Węgrzech

 • ogromna XIX-wieczna katedra, wzniosły przykład węgierskiego klasycyzmu;
 • skarbiec katedralny (wejście wewną
 • trz katedry), w którym znajduje się jedna z najbogatszych na świecie kolekcji sztuki sakralnej z okresu między IX a XIX wiekiem;
 • pozostałości pałacu królewskiego z X, XI i XII wieku, wraz z renesansowymi dodatkami i tureckimi dodatkami, a w szczególności wspaniała zamkowa kaplica w stylu romańskim;
 • barokowa architektura na ulicach Vizivaros (z około 1730), zwłaszcza w okolicach głównego - placu Szechenyi.


Jeśli możesz, przybądź do miasta Dunajem, ponieważ miasto jest najpiękniejsze nad rzeką.

Odwiedź Ostrzyhom między czerwcem a sierpniem, ze względu na doroczny festiwal teatralny odbywający się w zamku. Maj i wrzesień to miesiące, kiedy nie ma tłumu turystów i można spokojnie zwiedzać miasto.

Atrakcje Ostrzyhomu na Węgrzech, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Ostrzyhomie na Węgrzech

Kościół i państwo tworzą w Ostrzyhom (węg. Esztergom) miniaturową potęgę. A okolica jest, nie do opisania. Miasto leży w miejscu, gdzie Dunaj skręca w prawo i płynie dalej na południe, tworząc tym samym naturalną granicę ze Słowacją. W sensie fizycznym miasto nigdy nie było większe, niż jest teraz, lecz w chwilach jego chwały drżała przed nim cała centralna Europa. Początek sławy miasta miał miejsce w roku 960, kiedy to węgierski książę Arpad wybrał ważną twierdzę morawską na swoją siedzibę i stolicę. Król Stefan 1, koronowany w roku 1000, ustanowił w Ostrzyhom archidiecezję, która do dnia dzisiejszego jest oficjalną siedzibą rzymskokatolickich władz kościelnych na Węgrzech. Pierwsza katedra została wybudowana w latach 1001-1013. Przez ponad trzysta lat Ostrzyhom kontrolował nie tylko ciała i umysły Węgrów, ale był również najważniejszym portem na Dunaju.


Ogromna potęga miasta, zarówno polityczna, jak i ekonomiczna, została złamana przez inwazję Mongołów w XIII wieku. W historię miasta wplecione dramatyczne krwawe rzezie, dewastacje i obudowy. To, co można dzisiaj zobaczyć w mieście, nosi ślady celtyckiej, rzymskiej, morawskiej, tatarskiej i tureckiej okupacji — fragmenty budynków, które przetrwały, zostały wcielone do nowo budowanych. Architektura miasta łączy różne style, od gotyku, renesansu, przez styl osmański, barokowy, rokoko, na węgierskim klasycyzmie kończąc. Nawet po bolesnym okaleczeniu miasta podczas odwrotu nazistów w 1944, staranna renowacja pozwoliła odzyskać każdą warstwę, a archeolodzy wciąż odkrywają nowe. Co więcej, wiele skradzionych artefaktów wróciło do zapierającego dech w piersiach muzeum. Klejnoty, naszyjniki, płótna, obrazy, gobeliny i ponad tysiąc innych obiektów pokazują kunszt zarezerwowany jedynie dla najwyższej, królewskiej i kościelnej władzy. Ostrzyhom najlepiej odkrywać stopniowo. Można tu wpaść tylko na chwilę lub tez zatrzymać się na cały miesiąc, którego się nie zapomni do końca życia.

Atrakcje Pecz na Węgrzech

Atrakcje Pecz na Węgrzech

 • pochodząca z IV wieku wczesnochrześcijańska kaplica Cella Septichora, odkryta w 1900;
 • katedra w stylu neoromańskim;
 • odrestaurowany meczet paszy Jakovali Nassana; • muzeum w fabryce porcelany Zlosnay;
 • najciekawsze XX-wieczne dzieła artystów węgierskich (w wielu muzeach).

Tutejsze wina, szczególnie wino musujące, są przepyszne.
Odwiedź Pecz od marca do września, kiedy odbywa się tu coroczny festiwal teatralny.

Atrakcje Pecz na Węgrzech, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Pecz na Węgrzech

Pecz jest spokojnym uniwersyteckim miastem, które wyszło bez szwanku z czasów wojen i ekscesów architektury komunizmu. Jego ruchliwe centrum nie jest, największych rozmiarów, można tu spokojnie pospacerować. Zobaczymy ponad dwa tysiące lat historii okraszonej śródziemnomorskim klimatem południowych Węgier. Wystarczy wejść w pierwszą lepszą uliczkę, żeby naszym oczom ukazało się podnóże góry Mecsek pokryte winnicami. Przyjezdni od zawsze zachwycali się pięknem miasta, ale dopiero w 1975 przez przypadek miasto przeszło transformację z miejscowego sekretu w miejsce przyciągające turystów z całego świata. Podczas prac konserwacyjnych robotnicy odkryli ogromną wczesnochrześcijańską nekropolię o niewyobrażalnej wartości archeologicznej i kulturowej. W połączeniu z istniejącymi w mieście rzymskimi, węgierskimi, osmańskimi i austriackimi skarbami architektonicznymi, odkrywanymi przez ponad dwieście lat wykopalisk, tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznany miastu w 2010 nie był zaskoczeniem.

Pecz o tak wspaniałym wyglądzie zawsze było oszczędzane przez najeźdźców. Władcy osmańscy spędzili tu ponad sto czterdzieści lat, przebudowując i przystosowując centrum dla ich wszechobecnych wojsk. W rzeczywistości kościół parafialny w dawnym śródmieściu, stojący w dzisiejszym. centrum miasta, jest XI-wiecznym gotyckim kościołem św. Bartłomieja, który został przekształcony na meczet Gasi Kassima Paszy (dzwonnica pełniła rolę minaretu). W 1686 z powrotem przekształcony na kościół, z zachowanymi arabskimi inskrypcjami za krzyżem, jest, jednym z najpiękniejszych przykładów ekumenizmu. Tu i w całym mieście doświadczyć można pokoju i piękna pisanego kiedyś przez dra-t tiatyczne losy.

 

Atrakcje Segedyn na Węgrzech

Atrakcje Segedyn na Węgrzech, Szeged

 • średniowieczna wieża św. Dymitra;
 • spektakularny kościół wotywny z 1910 wybudowany po wielkiej powodzi;
 • łaźnie tureckie;
 • most Ferenca;
 • jedna z największych synagog w Europie, wybudowana w 1903;
 • południowy klimat muzyki romskiej rozlegający się na starym mieście.


Akademia Medyczna im. Alberta Szent-Gyorgyi swoją nazwę otrzymała od nazwiska zdobywcy nagrody Nobla za wyizolowanie witaminy C z miejscowej papryki.


Odwiedź Segedyn czerwca do sierpnia, ze względu na coroczny Open-Air Festival.


Atrakcje Segedyn na Węgrzech, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Segedyn na Węgrzech


Kiedy spogląda się na wzorowy rozkład bulwarów i alej, trudno wyobrazić sobie, że w V wieku Segedyn (węg. Szeged) był stolicą wodza Hunów — Attyli. Te chwalebne roszczenia do sławy przybrały na sile, kiedy miasto wyrosło na lokalnego lidera. Dla wczesnych Rzymian istniejąca tu osada plemienia Jazig stanowiła ważny przystanek w drodze do prowincji Dacja. Przez ponad siedemset lat miasto bogaciło się na handlu złotem i solą, by w końcu w 1138 stać się stolicą wędrownych węgierskich ludów. Historia ukazuje nam tu typowy wzór rabunku: całkowite zniszczenie i odbudowa miasta, które swój kulminacyjny moment miało podczas dwustuletnich rządów Imperium Osmańskiego, zakończonych w 1686, po tym jak Habsburgowie zagarnęli miasto dla siebie. Po próbie odzyskania niepodległości w 1849 mieszkańcy skupili się na handlu i ekspansji przemysłowej.


Decydującym momentem dla dzisiejszego wyglądu miasta była z pewnością powódź z 1879, kiedy to po przerwaniu grobli całe miasto, wraz z jego majestatycznym zamkiem, zostało zmyte z powierzchni ziemi. Jedynie 265 z pięciu i pół tysiąca budynków ocalało. Było to jednak błogosławieństwo w powtórnym przebraniu. Segedyn, korzystając z przykładu miast takich jak Londyn, Paryż, Rzym czy Bruksela, został odbudowany w jednorodnym stylu. Dziś zachwyca architekturą eklektyzmu i secesji. Zbudowane na planie trzech pierścieni, poprzecinanych szerokimi alejami, jest, ekonomicznym i kulturalnym centrum południowo-wschodnich Węgier. Niestety, większość jego skarbów została zrabowana przez nazistów, a dzieła zniszczenia dopełnili sowieci, plądrujący każdy zakątek miasta. Teraz jest to pełne uroku uniwersyteckie miasto, a ocalałe 265 budynków z dawnych epok doskonale ilustruje trudną historię miasta.

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.