Atrakcje Wielkiej Brytanii

Atrakcje Londynu w Anglii

Atrakcje Londynu w Anglii

 • piękne parki, w tym Regent's Park, gdzie mieści się imponujące zoo i Hyde Park z nieco kontrowersyjnym pomnikiem księżnej Diany;
 • przejażdżka na tradycyjną otwartą platformą czerwonego autobusu London Routemaster;
 • szekspirowski Globe Theatre - ta niesamowita rekonstrukcja znajduj się na południowym brzegu Tamizy;
 • wycieczka statkiem po Tamizie, od Westminster do Greenwich;
 • Imperial War Muzeum - opiekującego się także HMS Belfast, krążownikiem z czasów II wojny światowej, zacumowanym obok Tower Bridge;
 • Somerset House, pięknego XVIII-wiecznego budynku naprzeciw rzeki, gdzie znajduje się Courtland Institude of Art, Gilbert Collection i Hermitage Rooms.
 • Podobno Amerykanin, który kupił London Bridge w 1962, by przenieść go do Arizony, myślał, że kupuje Tower Bridge .
 • Londyn o każdej porze roku jest popularnym celem wycieczek, ale nie najlepiej wygląda podczas ponurych, zimowych miesięcy.

Atrakcje Londynu w Anglii, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Londynie w Anglii

Stolica Wielkiej Brytanii jest jednym z największych miast na świecie. Londyn jest globalnym centrum biznesu, finansów, i kultury i ma duży wpływ na sprawy międzynarodowe.

Jest to też ważny ośrodek turystyczny, z czterema zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Tower of London, Maritime Greewich, Royal Botanic Gardens (Królewski Ogród Botaniczny) w Kew oraz Westminster Abbey z kolegiatą św. Piotra. Dodatkowo jest w Londynie wiele charakterystycznych zabytków, jak: Pałac Buckingham, Tower Bridge, Big Ben, budynek Parlamentu, London Eye (koniecznie się przejedź!), kolumna Nelsona na Trafalgar Square. katedra św. Pawła, Marble Arch i Piccadilly Circus. Do tego wspaniałe kościoły i niesamowita georgiańska i wiktoriańska architektura.

Miasto zostało zniszczone przez wielki pożar w 1636, który zaczął się na Pudding Lane, więc wiele budynków z wcześniejszego okresu nie przetrwało. Po II wojnie światowej pozostały rozległe zniszczenia wyrządzone przez niemieckie bombowce, a fragmentaryczna powojenna odbudowa zaowocowała mieszanką stylów architektonicznych, które nadały Londynowi jego wyjątkowy charakter. City of London, centrum finansowe, jest skupiskiem niesamowitych współczesnych budynków. Dawniej opuszczone i zaniedbane doki, wśród nich Isle of Dogs (Wyspa Psów), dziś rywalizują ze starym miastem.

Londyn słynie z dużej liczby muzeów na światowym poziomie. Odwiedź: British Museum, Natural History Museum, Science Museum, Victoria and Albert Museum, National Gallery, National Portrait Gallery, Tate Britain i Tate Modern. Londyn jest także krajową stolicą rozrywki z wieloma teatrami i salami koncertowymi. West End konkuruje ze stylowym Knightsbridge o to, która dzielnica ma większe doświadczenie handlowe. W Londynie .jest. nieskończona ilość miejsc, gdzie można spędzić noc, zjeść, napić się i być szczęśliwym.

Atrakcje Canterbury w Anglii

Atrakcje Canterbury w Anglii

 • ruiny zamku Canterbury, zbudowanego przez króla Henryka I niedługo po normandzkim podboju;
 • rejs po rzece, aby zobaczyć fascynujące fragmenty starego miasta, których nie da się ujrzeć w żaden inny sposób;
 • kaplica Greyfriars, niespotykanej XIII-wiecznej budowli wznoszącej się nad rzeką;
 • drink w pubie Simple Simon's („Po prostu u Szymona"), który mieści się w jednym z najstarszych i najbardziej interesujących domów w Canterbury;
 • muzeum West Gate, z interesującą historyczną wystawą i pięknym widokiem na katedrę od strony Hight Street.
 • Głowa Sir Thomasa More'a, ściętego przez Henryka VIII, jest pochowana w kościele świętego Dunstana w Canterbury (ciało pozostało w londyńskim Tower).
 • Odwiedź Canterbury od kwietnia do września, z powodu dobrej pogody; ale licz się z tym, że nie będziesz miał ani kawałka miejsca tylko dla siebie.

Atrakcje Canterbury w Anglii, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Canterbury w Anglii

Położone nad rzeką Great Stour i przy Watling Street . rzymskim szlaku wiodącym od wybrzeża do Londynu, historyczne miasto jest siedzibą arcybiskupa Canterbury, prymasa całej Anglii i przywódcy światowego kościoła anglikańskiego. Wielka katedra była świadkiem wielu ważnych momentów w brytyjskiej historii, na przykład morderstwa arcybiskupa Thomasa Becketa w 1170.

To niesławne wydarzenie uczyniło Canterbury — już wcześniej będące najważniejszym ośrodkiem religijnym Anglii — głównym celem pielgrzymek w średniowieczu, które zainspirowały Geoffrey'a Chaucera do napisania „Opowieści kanterberyjskich" (Canterbury Tales). Christ Church Cathedrai, katedra datowana na VII wiek, przebudowywana i powiększana aż do wczesnych czasów normańskich, jest zapierającym dech w piersiach przykładem strzelistej architektury gotyckiej. Świątynia została wpisana na. Listę światowego dziedzictwa UNESCO i co roku do miasta przybywa około milion turystów, by ją zobaczyć.

Małe miasteczko Canterbury było ofiarą bombardowań podczas II wojny światowej, a w drugiej połowie XX wieku zostało przebudowane. Spacer wokół częściowo zamkniętego dla ruchu kołowego, otoczonego murem, historycznego centrum daje możliwość zobaczenia mikstury starego i nie zawsze satysfakcjonującego nowego. Ogólne wrażenie jest jednak świetne: turysta ma odczucie, że odnalazł architektoniczną perełkę.

XII-wieczny szpital dla pielgrzymów, Eastbridge Hospital, ciągle działa jako chrześcijańska fundacja i przyjmuje gości. Fyndon's Gate to ocalałe główne wejście do ruin opactwa świętego Augustyna, które figuruje na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, podobnie jak kościół świętego Marcina z VI wieku, o którym mówi się, że jest najstarszym zachowanym w Anglii kościołem parafialnym. Godne polecenia muzea to: Sidney Cooper Gallery, Królewskie Muzeum i Galeria Sztuki Canterbury (z The Buffs Regimental Musemn) i Rzymskie Muzeum Canterbury.

Atrakcje Brighton w Anglii

Atrakcje Brighton w Anglii

 • Lanes, jedyny obszar, który zachował swój naturalny układ, po tym jak Francuzi spalili Brighthelmstone w 1514;
 • kościół świętego Mikołaja, najstarszy budynek w mieście, ze wspaniałą fasadą, którego powstanie datuje się na ok. 1350;
 • przejażdżka najstarszą działającą kolejką elektryczną na świecie - Volk's Electric Railway;
 • The Brunswick Estate na wschodnim skraju Hove z 1825 - to dobry przykład architektury regencji, typowa dla Brighton;
 • Preston Park, typowy wiktoriański park miejski.
 • Zanim prawo rozwodowe zostało zliberalizowane, jeden z wielu hoteli w Brighton był miejscem, gdzie należało się udać, by stworzyć podstawy do uzyskania rozwodu.
 • Odwiedź Brighton od wiosny do jesieni, bo wtedy jest najlepsza pogoda.

Atrakcje Brighton w Anglii, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Brighton w Anglii

Do XVIII wieku miejsce znane było jako wioska Brighthelmstone. Wówczas zmianę nazwy zaaprobował Książę Regent (późniejszy Jerzy IV), który przybył tu, aby odpoczywać. Kurort stał się modny, zaczął się rozrastać, a jego rozwój znacznie przyspieszył po wybudowaniu linii kolejowej w 1841. Miasto zasłużyło sobie na miano „letniej stolicy Anglii". Dziś to podniecające miejsce jest centrum rozległych aglomeracji przybrzeżnych.

Miasto jest bardzo lubiane przez młodych ludzi i zawsze jest tu dużo studentów. W mieście jest wiele hoteli, modnych sklepów, restauracji i punktów rozrywki. Nie jest to może miejsce na wakacje na plaży, chociaż przy ładnej pogodzie kamieniste plaże są zatłoczone. Jest raczej lubiane przez osoby chcące dobrze się bawić nad morzem — fakt ten doceniają londyńczycy, dla których Brighton to najbliższa nadmorska miejscowość.

Symbolem Brighton jest Royal Pavilon, nabyty przez miasto za 53 000 funtów w 1849, po tym jak królowa Wiktoria zadeklarowała, że nie potrzebuje rezydencji nad morzem. Pałac został wybudowany na polecenie Księcia Regenta (późniejszego Jerzego IV), aby mógł do woli korzystać z morskiej wody i cieszyć się romansem z panią Fitzherbert. Niezwykły budynek w stylu indyjskim zaprojektował John Nash. Pałac jest otwarty dla zwiedzających — za darmo.

Jest tu wiele budowli powstałych w czasach regencji, a także dużo wiktoriańskich budynków. Z epoki królowej Wiktorii pochodzi Pier (oficjalnie Palace Pier) — molo, które mieści restauracje i wesołe miasteczko. Inne molo — West Pier — spłonęło w 2003, ale istnieją już plany, by na tym miejscu stanęła futurystyczna wieża obserwacyjna. Brighton zmieniło się na przestrzeni lat i obecnie miasto przeżywa kolejną fazę intensywnego rozwoju.

Atrakcje Oksfordu w Anglii

Atrakcje Oksfordu w Anglii

 • Christ Church;
 • Balliol College;
 • Magdelen College;
 • Muzeum Pitt Rivers;
 • Radcliffe Camera - jej kopuła i rotunda są jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków w mieście;
 • Większość kolegiów wprowadziło godziny otwarcia oraz opłatę za wstęp.
 • Odwiedź Oksford latem, by popływać po rzece.

Atrakcje Oksfordu w Anglii, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Oksfordzie w Anglii

Opisywany jako „Miasto Śpiących Wież", co odnosi się do harmonijnych budynków kolegiów, Oksford jest siedzibą najstarszego uniwersytetu w anglojęzycznym świecie. Leży on tam, gdzie Cherwell wpada do Tamizy. Miasto pochodzi z czasów saskich, ale prawa miejskie otrzymało dopiero w XII wieku, kiedy opactwo Augustianów zaczęło przyjmować i kształcić studentów. Wiek później założono pierwsze kolegia, inne powstawały w miarę jak wzrastała populacja studentów.

Większość turystów przyjeżdża do Oksfordu, by oglądać kolegia. Pośród najlepszych znajduje się Magdalen College położony na pięknym terenie, posiadający charakterystyczną wieżę Magdalen Tower. Christ Church jest skupiskiem budynków wokół ogromnego dziedzińca, z wieżą wybudowaną przez Sir Christophera Warena, a jego kaplica jest zarazem katedrą Oksfordu.

Oksford szczyci się też kilkoma znanymi na świecie muzeami. Muzeum Sztuki i Archeologii Ashmolean jest znane z kolekcji prerafaelickich obrazów, ceramiki z majoliki i angielskich sreber. Wydział archeologii posiada wspaniałą kolekcję greckiej i minojskiej ceramiki oraz kilka ważnych zabytków ze starożytnego Egiptu. Muzeum Pitt Rivers jest w posiadaniu niesamowitych zbiorów archeologicznych i antropologicznych.

Okrągła Radcliffe Camera jest jednym z najbardziej charakterystycznym zabytków w Oksfordzie. Wybudowana w XVIII wieku jako biblioteka, jest dziś używana jako główna czytelnia biblioteki Bodlein Library. Teatr Sheldonian także zasługuje na wizytę. Został wybudowany w 1667, jako pierwsze poważne zlecenie Christophera Wrena, profesora astronomii na tutejszym uniwersytecie.

Oksford znany jest z rzek. Można spacerować wzdłuż pięknych brze-gów lub wynająć łódź i spędzić lenie popołudnie na wodzie.

Atrakcje Cambridge w Anglii

Atrakcje Cambridge w Anglii

 • tradycyjna przejażdżka łodzią po rzece Cam, najlepiej wzdłuż Backs, skąd najlepiej oglądać budynki uniwersyteckie;
 • krótka wycieczka za miasto, na lotnisko Duxford, by odwiedzić Imperial War Museum, najważniejsze muzeum lotnicze w Europie;
 • Parker's Piece, gdzie w XIX wieku po raz pierwszy sformułowano zasady gry w piłkę nożną;
 • Holy Sepuichre, jeden z czterech okrągłych kościołów w Anglii, wybudowany około roku 1130;
 • spacer wzdłuż rzeki, by zobaczyć niesamowite mosty.
 • Wybór Hobsona (tzw. żaden wybór wziął się od właściciela stajni z Cambridge - Thomasa Hobsona (1544-1630), który kazał ludziom albo brać konia, którego on im wybierze, albo niczego nie brać.
 • Odwiedź Cambridge w lipcu i sierpniu - co prawda miasto przeżywa wtedy najazd turystów, za to nie ma wówczas studentów.

Atrakcje Cambridge w Anglii, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Cambridge w Anglii

Ta stara rzymska i saska osada zaczęła rozwijać się w IX wieku pod rządami Wikingów. W 1068 Wilhelm Zdobywca wybudował tu zamek. Cambridge słynie ze swojego uniwersytetu, założonego w 1209. Najstarsze istniejące kolegium, Peterhouse, zostało utworzone w 1280. Jego budynek, datowany na 1286, jest najstarszą budowlą uniwersytecką w Cambridge.

Charakter Cambridge — miasta, które znacznie rozrosło się poza swoje początkowe granice — tworzą wspaniałe średniowieczne budynki kolegiów, włącznie z Królewską Kaplicą Kolegialną (King's College Chapel), jedną z najpiękniejszych strzelistych budowli religijnych w Wielkiej Brytanii (wybudowaną w latach 1445-1515). Historyczna dzielnica uniwersytecka jest najlepiej widoczna z Backs, malowniczej części rzeki Cam. Choć znajduje się tu duża liczba kościołów i kaplic, nie ma tu żadnej katedry i z tego powodu Cambridge nie miało praw miejskich aż do roku 1951.

Mieści się tu wiele dobrych muzeów prezentujących historię uniwersytetu. Warto odwiedzić Fitzwiliam, znajdujące się w ogromnym neoklasycystycznym budynku, opisywane jako „najlepsze małe muzeum w Europie". W niesamowitym uniwersyteckim ogrodzie botanicznym, otwartym od 1846, rośnie ponad osiem tysięcy gatunków roślin. Kilka kolegiów, m.in. Christ's, Emmanuel i Claye, ma własne ogrody.

Dzięki uniwersytetowi miasto, pełne imponujących starych budynków, jest jednym z najbardziej z najbardziej zainteresowanych przyszłością i nowinkami technologicznymi miejsc w Wielkiej Brytanii. Zyskało sobie nawet przydomek „sylikonowego bagna".

Około jedną piąta populacji stanowią studenci, co — w połączeniu z popularnością Cambridge jako miejsca atrakcyjnego dla turystów —czyni to miasto pełnym życia i ruchu. Widzi się tu więcej studentów na rowerach niż samochodów.

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.