Atrakcje Włoch

Atrakcje Rzymu

Atrakcje Rzymu

 • Palatyn - muzeum pod gołym niebem ze wspaniałymi widokami na Forum Romanum;
 • Forum Romanum - ten olbrzymi obszar (polecamy zabranie mapy!) jest miejscem, gdzie niegdyś odbywały się publiczne zebrania i przemawiali słynni mówcy rzymscy;
 • Zamek Świętego Anioła, zbudowany przez cesarza Hadriana jako mauzoleum dla niego i jego rodziny - położony nad samym brzegiem Tybru jest jednym z najpiękniejszych zabytków w mieście;
 • Schody Hiszpańskie z 1723 -138 stopni łączy Piazza di Spanga i kościól Trinita dei Monti;
 • ogrody Borghese, największy i najelegantszy park w mieście; znajduje się tu jezioro, świątynie, fontanny i kilka muzeów.
 • Wejście do większości muzeów i atrakcji turystycznych jest płatne.
 • Przeżyj więcej w Rzymie o każdej porze roku.

Atrakcje Rzymu w Lacjum, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Rzymie w Lacjum we Włoszech

Rzym leży w centralnych Włoszech, nad Tybrem. Od ponad 2500 lat, jest ekonomicznym i politycznym centrum Włoch. To nie tylko miasto przesiąknięte historią, ale również stolica wyrafinowanego i myślącego o przyszłości państwa, Większość odwiedzających Rzym jest oszołomiona tym, jak spokojnie płynie tu życie, głównie przy filiżance espresso i kieliszku grappy. Nieważne, czy wybierzesz zakupy na Via Vento, wizytę w starożytnych ruinach czy podziwianie prac Leonarda da Vinci, na pewno nie będziesz się nudzić.

Rzym, to jedno z niewielu głównych europejskich miast, które przetrwało II wojnę światową praktycznie nietknięte. Centrum zachowało swój renesansowo-barokowy charakter. Ze względu na ponad dziewięćset kościołów i bazylik, Rzym od stuleci jest, centrum kultury chrześcijańskiej. Najważniejsze spośród świątyń to kościół św. Jana na Lateranie, kościół Santa Maria Maggiore oraz kościół św. Wawrzyńca.

W samym sercu Rzymu znajduje się Watykan, samodzielne państwo i siedziba papiestwa. To tutaj znajduje się bazylika św. Piotra wraz z ogromnym dziedzińcem zaprojektowanym za czasów papieża Aleksandra VII w taki sposób, by większa ilość wiernych mogła oglądać papieża błogosławiącego zebranych. W Watykanie znajduje się również cenna. Biblioteka Watykańska, Komnaty Rafaela oraz wiele innych atrakcji, takich jak prace Leonarda da Vinci, Giotto i Botticellego. Muzeum Watykańskie, ufundowane w XVI wieku przez papieża Juliusza II, ma w swej kolekcji najważniejsze dzieła kościoła rzymskokatolickiego, w tym słynną Kaplicę Sykstyńską.

Rzym wręcz kusi bogactwem artystycznym. Najlepsze prace znaleźć można w galerii Borghese, pałacu Doria Pamphili, muzeum na Kapitolu, Muzeum Narodowym w Termach, galerii Colonna oraz w pałacu Barberini, gdzie znajduje się Narodowe Muzeum Sztuki Antycznej.

Starożytne rzymskie ruiny są jednymi z najwspanialszych na świecie. Na wyróżnienie zasługują z pewnością pałace na wzgórzu Palatyn, świątynie na Forum, Ołtarz Pokoju wzniesiony przez cesarza Augusta, ogromne łaźnie rzymskie, Panteon i Koloseum, gdzie niezadowoleni obywatele mogli zaspokoić swój głód emocji, obserwując krwawe igrzyska z udziałem gladiatorów.

Atrakcje Sorrento w Kampanii we Włoszech

Atrakcje Sorrento w Kampanii we Włoszech

 • Museo Correale di Terranova, z kolekcją tradycyjnych miejscowych wyrobów z drewna;
 • spacer ścieżkami po stromych zboczach, by podziwiać gaje pomarańczowe i cytrynowe,
 • intrygujące stare ruiny oraz widoki na morze;
 • Sedile Dominova, gdzie niegdyś naradzała się arystokracja miejska;
 • wizyta w secesyjnym Grand Hotel Victoria - w celu zobaczenia w ogrodach pozostałości willi rzymskiego cesarza Augusta;
 • chwila przyjemności w Davide's - lody w ponad sześćdziesięciu smakach[
 • Sorrento jest znane z produkcji limoncello, smacznego alkoholu z cytrynową skórką.
 • Przeżyj więcej w Sorrento najlepiej latem, choć poza sezonem jest spokojniej.

Atrakcje Sorrento w Kampanii we Włoszech, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Sorrento w Kampanii we Włoszech

To miasteczko jest niezwykle usytuowane: leży na półwyspie stykającym się z Zatoką Neapolitańską, ze wspaniałymi widokami, przez wodę zatoki na Wezuwiusz i Neapol. To wszystko, razem z bliskości historycznych pozostałości Pompei i Herculanum, sprawia, że Sorrento stanowi popularną bazę turystyczna. Z portu w kierunku Amalfi, Kapri, Ischii, Neapolu i Positano kursują promy, a do Amalfi można też dotrzeć widokową drogą wiodącą wzdłuż klifów.

Sorrento zostało zasiedlone długo przed czasami rzymskimi, a nowoczesne miasto powiela rozkład starego. Pozostało tu wiele ruin i śladów poprzednich pokoleń, m.in. stare tunele prowadzące do morza oraz zbiornik, wybudowany na potrzeby podziemnej sieci wodociągowej. Niektórych ciekawszych miejsc nie można zwiedzać, jedynie można obejrzeć je z góry.

Obronne położenie sprawiło, że Sorrento było trudne do zdobycia. Niemniej jednak przechodziło wzloty i upadki, m.in. zostało splądrowane przez muzułmańskich piratów w 1558 oraz przetrwało atak czarnej śmierci w 1656. Pozostało jednak ważnym miastem południowej Kampanii, utrzymującym się z handlu i rolnictwa, rozwijającym szybko w XIX wieku wraz z nadejściem ery turystyki; dziś turystyka jest głównym źródłem dochodów Sorrento.

Zalety Sorrento są dwojakie. Jest ono dobrze urządzone, aby zaspokoić potrzeby tych gości, którzy pragną jedynie odpocząć w uroczej okolicy portu (bez plaży!), pospacerować po ulicach przeznaczonych tylko dla pieszych, wstąpić do kuszących sklepów, z licznymi kawiarniami i restauracjami. Sorrento jest również idealną bazą do zwiedzania okolicy z jej wspaniałą przybrzeżną morską scenerią i atrakcjami historycznymi. Można skorzystać z wielu zorganizowanych wycieczek, albo wykorzystać dobrze zorganizowany transport publiczny.

Atrakcje Vicenzy we Włoszech

Atrakcje Vicenzy we Włoszech

 • La Rotoncia, willa projektu Palladia na obrzeżach miasta;
 • cudowne widoki na miasto i z bazyliki Matki Bożej na górze Monte Berico, kościoła pielgrzymkowego, które można podziwiać, po wejściu na Partici di Monte
 • znakomite obrazy w kościołach Ara Coeli, Carrnine i św. Katarzyny;
 • pamiątka, złota błyskotka, dzięki której zapamiętasz Vicenzę (czasami nazywaną też Miastem złota);
 • grobowce wielu wybitnych obywateli Vicenzy w XIII-wiecznym kościele St Lorenzo;
 • spacer wzdłuż rzeki, aby zobaczyć cztery mosty oraz część starego miasta.
 • Powiedz, jeśli masz odwagę, że wielki Palladia urodził się jako Andrea di Pietro della Gondola w . Padwie.
 • Przeżyj więcej w Vicenza latem, kiedy wszystkie budynki Palladia błyszczą w pełnym słońcu.

Atrakcje Vicenzy we Włoszech, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Vicenzy we Włoszech

Vicenza, usytułowana. w rozwidleniu rzeki Bacchiglione leży na skraju urodzajnej równiny Padu, między podgórzem alpejskim a wulkanicznymi wzgórzami na południu. Miasto dostało się pod panowanie weneckie w XV wieku, dzieląc swe losy z wielkim miastem-państwem do czasów przejęcia przez Napoleona w 1797. Badanie brukowanych ulic oraz murów miejskich tego zwartego, średniowiecznego centrum miasta jest bardzo opłacalne.

Tutaj praktykował i pracował wpływowy, XVI-wieczny architekt Andrea Palladio (od którego pochodzi styl palladiański). Pozostawił wiele przykładów swojej pracy, m.in. Palazzo Chiericati będący obecnie miejską galerią sztuki. Innym jego arcydziełem jest. Basilica Palladiana z otwartymi kolumnadami, usytuowana w sercu starego miasta, na Piazza del Signiori, w sąsiedztwie ratusza. (Pallazzo Bela Ragione). Vicenza razem z palladiańskimi willami została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym okazałym płaceni jest Piazza del Duomo, na którym stoi wspaniała, XV-wieczna katedra (zbudowana na fundamentach trzech wcześniejszych kościołów), pokryta czerwonym i białym marmurem. Pałac Biskupi, pochodzący z XV i XVI wieku, jest. ukryty pod XIX-wieczną fasadą.

Wzdłuż głównej ulicy Vicenzy (Corso Anndrea Palladia) znajdują się liczne pałace, o dziwo nie wszystkie zaprojektowane. przez mistrza! Należą do nich Pallazzo del Comune oraz gotycki Palazzo Da Schio (znany jako Złoty Dom). W kościele Santo Stefano znajduje się intronizowana Madonna namalowana przez Palma il Vecchio, natomiast w XIII-wiecznym kościele Santa Corona — obraz przedstawiający Chrzest Chrystusa, dzieło Giovaniego Belliniego. Na końcu ulicy Znajduje się Teatro Olimpico, zaprojektowany przez Palladio. W rzeczywistości w Vicenzie ważny jest Palladio. Palladia i jeszcze raz Palladia.

Atrakcje Pizy w Toskanii we Włoszech

Atrakcje Pizy w Toskanii we Włoszech

 • Piazza cel Cavalleri, jeden z najistotniejszych punktów orientacyjnych w Pizie (na miejscu rzymskiego forum);
 • Museo cell’Opera cel Duomo, w którym znajdują się skarby katedry oraz rzeźba wykonana przez XIII-wiecznych rzeźbiarzy, ojca i syna Nicoli i Giovaniego Pisano;
 • Palazzo Reale, miejsce, gdzie Galileusz pokazał wielkiemu księciu Toskanii planety, które odkrył swoim teleskopem;
 • dwie mniej znane Krzywe Wieże - jednej na końcu Via Santa Maria, druga przy nadbrzeżnym deptaku Piagge;
 • dzieła sztuki w kościołach - w wielu z nich znajdują się prace mistrzów włoskich.
 • Jeśli pragniesz wspiąć się po 294 stopniach niedawno zabezpieczonej Torre Pendente (Krzywej Wieży), musisz kupić bilet i stać w kolejce nawet kilka godzin.
 • Przeżyj więcej w Pizie najlepiej w czerwcu lub we wrześniu; latem Pole Cudów jest bardzo zatłoczone

Atrakcje Pizy w Toskanii we Włoszech, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Pizie w Toskanii we Włoszech

W Pizie znajdziesz o wiele więcej niż tylko znana Krzywą Wieżę, jednak taki początek też jest, dobry. Przeszłość tego toskańskiego miasta . leżącego nad rzeką Arno, ginie w mrokach historii. Wiadomo że w czasach rzymskich ten główny port między Genuą a Ostią był ważną osadą. U szczytu potęgi Piza znalazła się w XI wieku.

Miasto wsparło normadzkich rycerzy krzyżowych w czasie ich wypraw przeciwko Saracenom na Sycylii. Efektem tego kroku było bogactwo, bowiem zwycięzcy podzielili się zdobyczami z mieszkańcami Pizy. Bogate miasto mogło sobie pozwolić na budowę prawdziwego cudu: Campo dei Miracoli (Pole Cudów). Krzywa Wieża (dzwonnica katedry) jest, tylko jednym elementem lego wspaniałego kompleksu, pozostałe to: katedra w stylu lombardzkim, baptysterium św. Jana oraz olbrzymie Camposanto (zabytkowy cmentarz). Jest to niezaprzeczalnie jeden z najlepszych obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Piza zaczęła podupadać po podboju przez Neapol. Obecnie miasto jest w większości takie jak w czasach średniowiecza, na szczęście średniowieczna, romantyczna atmosfera Pizy zachowała się. Uniwersytet. (założony w 1343) jest jedną z najlepszych włoskich uczelni. Turystyka przyczynia się w dużej mierze do rozwoju gospodarki miasta.

Po przyjemnościach związanych ze zwiedzaniem wszystkich tych cudów, warto opuścić tłum i pospacerować po spokojnych uliczkach starego miasta, podziwiając średniowieczne pałace i budynki uniwersyteckie. Można tam również podziwiać wspaniałe mosty i kościoły, min. gotyckie arcydzieło Santa Maria della Spina na brzegu rzeki oraz ośmiokątną kaplicę Sant'Agata. Piza, jest również dobra do robienia zakupów, znajdziesz tu zarówno drogie sklepy, takie jak Borgo Stretto, jak i szereg butików w bocznych ulicach.

Atrakcje Genui w Ligurii we Włoszech

Atrakcje Genui w Ligurii we Włoszech

 • La Lanterna, wizytówka miasta, najstarsza działająca latarnia morska na świecie (najwyższa zbudowana z cegieł);
 • pałac San Giorgio, usytuowany nad starym portem, gdzie Marco Polo był więziony w drugiej połowie XIII wieku i gdzie napisał sprawozdanie ze swoich podróży;
 • kamienne bliźniacze wieże średniowiecznej rogatki miejskiej - są słynnym genueńskim znakiem orientacyjnym;
 • pomnik Krzysztofa Kolumba na placu Aquayerde;
 • przechadzka po Baccadasse, klimatycznaej dzielnicy starych żeglarzy.
 • W Starym Porcie stoi statek Neptun - replika galeonu, na której Roman Polański nakręcił film „Piraci".
 • Przeżyj więcej w Genui latem, aby zobaczyć atrakcje pod gołym niebem wokół wybrzeża i na starym mieście.

Atrakcje Genui w Ligurii we Włoszech, które może odkryć przed Tobą polski przewodnik w Genui w Ligurii we Włoszech

Genua, główne miasto i port północnych Włoch, jest miejscem, w którym urodził się Krzysztof Kolumb. Ludzie osiedlali się tutaj od zarania dziejów, a historia tego miejsca jest długa i pełna konfliktów. W czasie średniowiecza miasto pozostawało zapomniane, jednak potem stało się niezależnym miastem-państwem z pokaźną flotą handlową, chronionym przez jedną z najpotężniejszych flot, wojennych na Morzu Śródziemnym, Codzienny zgiełk dużego, nowoczesnego miasta zdaje się zniechęcać turystów. A szkoda, bo genueńskie średnio-wieczne stare miasto nie jest, gorsze od innych.

Genueński ruchliwy port jest wciąż istotny dla miejscowej gospodarki. Musisz zobaczyć! Stary Port; i wejść na dziwaczny pomnik Il Bigo (wzniesiony w 1992 dla uczczenia pięćsetnej rocznicy odkrycia Ameryki), aby podziwiać niezrównane widoki miasta i morza (przy dobrej pogodzie widać nawet Korsykę). W porcie w Genui znajduje się muzeum i oceanarium.

Potem należy wspiąć się wąskimi, średniowiecznymi uliczkami, pełnymi kuszących sklepików i wspaniałych kościołów, do trzech głównych placów w centrum starego miasta: placu Banci, będącego, niegdyś targiem zbożowym, a teraz siedzibą sprzedawców kwiatów, placu Ferrari oraz placu Matteotti. Nie zapomnij znaleźć imponującego Pałacu Dożów. Nieopodal znajduje się wspaniały barokowy kościół Gem) w którym znajdują się dwa obrazy Rubensa.

Stare miasto, nazwane paradoksalnie Strada. Nuovo (teraz Via Garibaldi), w 2006 zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wcześniej, w 2006 Genua została uznana Europejskim Miastem Kultury. To tu znajdują się XVI-wieczne pałace sławnych rodów genueńskich. Aby dowiedzieć się czegoś O genueńskiej architekturze z różnych wieków, odwiedź katedrę św. Wawrzyńca, konsekrowaną w 1113 i powiększoną pod koniec XV wieku.

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.