Wiedza

Jak znaleźć dobrą lokalną wycieczkę? Odpowiedź – Odyseos.com

Jak znaleźć dobrą lokalną wycieczkę? Jak znaleźć dobrego lokalnego przewodnika turystycznego? Szczególnie w sytuacji, gdy szukasz polskiego przewodnika turystycznego, w innym kraju. Możesz znaleźć taką osobę za pośrednictwem biura podróży lub udać się do jednego z dużych portali internetowych. Hotele i hostele często mają też kilka możliwości wyboru, chociaż nie masz pojęcia o jakości.

Nie są to jednak jedyne opcje. Istnieje mnóstwo aplikacji i stron internetowych, które pozwalają znaleźć i zarezerwować szeroki zakres specjalistycznych wycieczek, oferowanych przez mieszkańców w ich własnym mieście.

Opcje są zwykle bardziej rozbudowane i można je dostosowywać niż opcje tradycyjnych touroperatorów. Dodatkowe szczegóły, takie jak recenzje klientów i biografie przewodników, pozwalają również podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące wyboru lokalnego, polskiego przewodnika turystycznego wycieczki, którą chcesz odbyć.

Jak znaleźć dobrą lokalną wycieczkę?

Niektórzy przewodnicy oferują wybrane lokalne doświadczenia, takie jak degustacje wina, lekcje gotowania lub wycieczki rowerowe w okolicy. Inne usługi pozwalają zasadniczo zarezerwować lokalnego przewodnika i wspólnie ustalić trasę, podczas gdy inne pomagają ci spotkać się z ciekawymi ludźmi i ich historiami,

Niezależnie od stylu lokalnej wycieczki, odyseos.com to strona do wyszukiwania lokalnych przewodników i wycieczek. Sprawdź je przed udaniem się do biura podróży! Zajdź lokalnego, polskiego przewodnika zanim wyjdziesz na wakacje.

Jak znaleźć dobrą lokalną wycieczkę?

Szukasz wskazówek, gdzie znaleźć lokalnych przewodników. Istnieje wiele stron internetowych i aplikacji, w których można zarezerwować lokalnego przewodnika i czasem trudno jest je znaleźć. Aby zaoszczędzić ci trochę czasu, przygotowaliśmy naszą stronę. Odyseos.com to strona z największą liczbą polskich przewodników turystycznych na świecie, aby pomóc Ci znaleźć najlepszych lokalnych przewodników, którzy z pewnością pozwolą ci przeżyć więcej w wakacje.

Na Odyseos.com masz okazję dowiedzieć się nieco więcej o ludziach i pomysłach związanych z wakacjami i zwiedzaniem miast z lokalnymi przewodnikami. Co ważniejsze, masz okazję poznać polskich przewodników turystycznych na świecie. Przewodników, którzy często przychodzą i oferują porady dotyczące podróży w miastach w których żyją, regionach, które znają. Chcesz dowiedzieć się co zobaczyć w Barcelonie, poznać atrakcje Wiednia z lokalnym przewodnikiem, odwiedzić winiarnie w okolicach Budapesztu? Polscy przewodnicy turystyczni, mieszkańcy miast na całym świecie, dostarczą Ci aktualne porady, sugestie i rekomendacje.

Jak znaleźć dobrą lokalną wycieczkę?

Odyseos łączy Cię z wyjątkowymi lokalnymi przewodnikami turystycznymi. Poznawaj nowe miejsca tak, jak chcesz, kiedy chcesz, dzięki lokalnym przewodnikom turystycznym, którzy dopasują wycieczki do twoich osobistych preferencji. Wystarczy, że wyślesz zapytanie. Uzyskasz informacje od lokalnego przewodnika turystycznego. Możesz przeżyć więcej w wakacje.

Skorzystaj z szerokiej gamy wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych, które wykraczają poza typowy program turystyczny. Wycieczek, które pozwolą Ci odkryć miasto i jego okolice w sposób inny i niepowtarzalny.

Udane wakacje zagranicą, jak je zorganizować?

Kilka punktów na temat, jak zorganizować udane wakacje za granicą i wrócić szczęśliwy i wypoczęty.

Nic tak dobrze nie zmienia perspektywy jak podróże i udane wakacje. Zarówno te mniejsze, lokalne, jak i te większe zagraniczne są inspiracją dla każdego z nas. Organizując wakacje, chcąc spędzić miłe chwile, przeżyć coś interesującego, istotne jest zaplanowanie całej podróży. Im wcześniej zaplanujesz wakacje, tym uzyskasz lepsze efekty. Nie tylko zapłacisz mniej za wiele usług. Przede wszystkim będziesz miał bardziej spokojną głowę. Poniżej, w kilku punktach znajdziesz nasze rady na temat Jak zorganizować udane wakacje zagraniczne? Aby mieć spokojna głowę.

Udane wakacje, zaplanuj trasę, zarezerwuj bilety wcześniej

Spontaniczne podróże mają swój czar, ale lepiej robić plany na przyszłość z wyprzedzeniem. Na przykład, rezerwując lot. To jest wielka okazja by zachować twój budżet na samym początku. Wczesna rezerwacja lotu pozwala uzyskać niższe ceny biletu. W niektórych przypadkach, zaplanowanie wakacji pół roku przez podróżą pozwala zaoszczędzić 30-60% ceny biletów. Warto abyś śledził portale oferujące bilety lotnicze. Warto abyś zapisał się na newsletter portali podróżniczych z ofertami biletów. Pamiętaj o jednym, wszystkie portal sprzedające bilety lotnicze zapisują twój adres IP, wiedzą, co, kiedy szukasz. Łączą dane, o twoim logowaniu z treściami, jakie szukasz. Strony internetowe oferujące loty łączą różne urządzenia korzystające z jednej sieci WiFi. W wielu wypadkach, kolejne oferty są coraz drożej, ponieważ portal ‘wie’, że zależy ci na określonej podróży. Szczególnie, gdy zaczniesz planować wyjazd z bardzo mały wyprzedzeniem.

Pamiętaj również, że możesz zaoszczędzić wybierając inne, mniej popularne lotnisko, blisko twojego miejsca docelowego. Możesz wybierać lotnisko koło swojego celu, a następnie wybrać autobusu albo pociąg do miejscowości docelowej. Stracisz czas, zyskując pieniądze. Może to nie jest najłatwiejsza droga, ale z planowaniem to może być tańsza podróż. Nie dotyczy to jednak Europy Zachodniej, gdzie w wielu krajach, transport ziemny jest dosyć kosztowny.

Rezerwując podróż morską statkiem wycieczkowym, powinieneś zwracać szczególną uwagę na wybieranie dat i wprowadzanie danych pasażerów. Musisz być bardzo uważny przy wypełnianiu tych pól, ponieważ błąd może kosztować cię dużo. Dane pasażerów muszą się zgadzać z poosiadanymi przez nich dokumentami. Zanim jeszcze wejdą na pokład statku wycieczkowego.

Udane wakacje, ubezpieczenie na wyjazd

Ubezpieczenie na wyjazd jest uzasadnioną koniecznością.

Nikt nie chce być się chory albo zostać okradzionym w czasie podróży. Problem polega, ze nie jesteś w stanie tego przewidzieć. Nie planujesz tych zdarzeń, jednak mogą one zaistnieć.

Bagaż możesz zgubić się, lot może być odwołany. Wiele innych zdarzeń może mieć miejsce w trakcie twoich wakacji. Lista takich kłopotów jest całkiem długa. W takich sytuacjach udane wakacje stają się dużo bardziej kosztowne.

Jeśli zignorujesz ubezpieczenie na wyjazd, to może prowadzić do poważnych finansowych kosztów podczas podróży. Z drugiej strony, możesz unikać tych szalonych kosztów za symboliczną kwotę, którą wydasz za ubezpieczenie na wyjazd. Policz ile naprawdę zapłacisz za każdy dzień twoich wakacji za granicą. Czy pieniądze wydane na ubezpieczenie na wyjazd nie są warte twojej spokojnej głowy? Udanych wakacji za granicą. Właśnie, potraktuj ubezpieczenie na wyjazd, jako inwestycję w twój spokój ducha. Przy okazji, wykonaj zdjęcia swojego bagażu oraz sprawdź go - to pomoże zidentyfikować go szybciej, jeżeli się zgubi. Oraz pozwoli uzyskać szybciej ubezpieczenie. Nie zapomnij wysłać zdjęć do chmury, tak, aby w sytuacji, w której zgubisz telefon będziesz miał do nich dostęp.

Przygotuj zdjęcia twoich dokumentów

Aby mieć udane wakacje potrzebujesz przygotować dokumenty:

 • Wizę.
 • Prawo jazdy.
 • Ubezpieczenie na wyjazd.
 • Paszport lub dowód osobisty.
 • Pozwolenie na używanie samochodu leasingowanego za granicą.

Tak samo jak w przypadku paszportu, zadbaj o to, abyś miał zdjęcia tych dokumentów w chmurze. W miejscu, do którego masz dostęp z każdego miejsca na świecie. Nigdy nie wiesz, kiedy zdjęcia twoich dokumentów mogą być przydatne.

Zdjęcia dokumentów, mogą pomóc w sytuacjach awaryjnych. Dobrze jest również mieć numer telefonu i adres hotelu, w którym mieszkasz.

Lista rzeczy niezbędnych na udane wakacje

Na kilka tygodni przed udanymi wakacjami, przygotuj listę rzeczy, które potrzebujesz wziąć na nie. Jeżeli masz część z tych rzeczy w domu, sprawdź ich stan, kondycję. Zastanów się, czy lista zawiera tylko rzeczy niezbędne, tak abyś niepotrzebnie później nosił rzeczy, których nie użyjesz.

Czas kilka tygodni przed podróżą jest bardzo istotny na przygotowani udanych wakacji. W ten sposób masz kilkanaście dni, aby kupić wszystkie niezbędne rzeczy. Naprawić, te, które tego wymagają. Bez pośpiechu. Mając czas na wszystko.

Przygotuj się do udanych wakacji:

 • Środki higieniczne.
 • Ładowarka telefonu.
 • Szczoteczka do zębów.
 • Krem nawilżający z filtrem.
 • Leki, które zażywasz, na co dzień.

Przechowuj te rzeczy w miejscu, aby mieć je przy sobie. W razie opóźnienia lotu, zgubienia bagażu, będziesz czuł się bardziej komfortowo.

Przygotuj sprzęt techniczny na udane wakacje

Sprawdź urządzenia, które zabierasz na wakacje. Naładuj akumulatory. Przygotuj ładowarki. Jeżeli używasz baterii, weź dodatkowe na zapas. Nie masz pewności, czy w miejscu, w którym spędzisz udane wakacje będą dostępne.

Poznaj kraj, ludzi miejsce, do którego jedziesz na udane wakacje

Zacznij czytać książki, artykuły, blogi na temat miejsc, twoich wakacji! W ten sposób lepiej się przygotujesz na swoje długo oczekiwane udane wakacje. Czytając przed wakacjami, jesteś w stanie przeżyć więcej na miejscu. Wiesz, co możesz oczekiwać, na co się nastawić, co ciebie może bardziej zainteresować.

Poznaj główne zwroty w jeżyku kraju, do którego jedziesz. Poznaj nazwy towarów, i potraw, które chciałbyś kpić.

Wykorzystaj portal lokalnych przewodników turystycznych, aby mieć udane wakacje

Sprawdź w internecie, czy w kraju, do którego jedziesz są polscy, lokalni przewodnicy turystyczni. Przewodnicy, którzy mówią po polsku. Przewodnicy, którzy mieszkają w miejscowości, w której będziesz spędzał wakacje. Zastanów się, czy korzystając z ich usług możesz więcej doświadczyć. Możesz przeżyć więcej w czasie twojego, krótkiego pobytu za granicą.

Pamiętaj, że lokalni przewodnicy turystyczni wiedzą więcej. Mieszkają w innym kraju, znają lokalne zwyczaje. Mogą pokazać ci miejsca, które nie są opisane w przewodniku, miejsca, które znają tylko osoby mieszkające w tym mieście.

Dobrym sposobem byś przeżył udane wakacje jest zaplanowanie i zarezerwowanie wycieczki z przewodnikiem wcześniej. Tak, abyś mógł z niej skorzystać w takcie twojego pobytu w mieście.

Korzystając z lokalnego przewodnika turystycznego otrzymasz unikalna wiedzę, poznasz miejscowe zwyczaje, odkryjesz nieznane miejsca. Doświadczysz nowych, interesujących przeżyć. Uzyskasz odpowiedzi, na wszystkie nurtujące ciebie pytania, o mieszkańcach, mieście, zwyczajach, kuchni i wiele więcej. Spój na odyseos, tutaj znajdziesz lokalnych przewodników z ponad 50 krajów.

Jeżeli lokalny przewodnik nie wie czegoś, to umie szybko i sprawnie pozyskać tą informację. Sprawdzić ją dla ciebie. Zrobi to z pewnością szybciej i dokładniej niż ty.

Kup kilka, różnych kart kredytowych, aby mieć udany urlop

Bardzo łatwo możesz sobie wyobrazić sytuację, w której nie masz odstępu do Twoich pieniędzy. Tak samo jak w przypadku ubezpieczenia na wyjazd, tak samo w przypadku kart kredytowych na wakacje warto abyś zabezpieczył się na nieprzewidywalne.

Posiadając dwie, różne karty kredytowe zwiększasz znacząco bezpieczeństwo udanych wakacji. Ważne jest, abyś przechowywał je w dwóch, różnych miejscach. Tak, aby w przypadku zgubienia, czy kradzieży nie stracił obu.

Zaopatrz się w karty kredytowe, które nie pobierają opłat za transakcje zagraniczne. Kup kartę kredytową w walucie kraju, do którego jedziesz. Albo kup kartę kredytową z niskimi, korzystnymi opłatami za przewalutowanie.

Pamiętaj, ze coraz więcej krajów rezygnuje z gotówki. W wielu miejscach na świecie zapłacisz tylko iw wyłącznie kartą kredytową lub debetową.

Zaopatrz się w gotówkę na udane wakacje

Gotówka często może być przydatna w rozmaitych przypadkach. Szczególnie w trakcie udanego urlopu. Są kraje, w których sieć punktów akceptujących karty kredytowe jest bardzo ograniczona. Również liczba bankomatów, z których możesz skorzystać jest też ograniczona. Możesz się spotkać z sytuacją, w której nie będziesz mógł zapłacić za towary bądź usługi kartą.

Dobrze ukryte kilkaset euro lub dolarów, powinno we właściwy sposób zabezpieczyć twoje udane wakacje. Istotne jest miejsce przechowywania gotówki. Musi ono być inne niż kart kredytowych. Z pewnością do bezpiecznych miejsc nie należą: plecak, torebka, portfel, etui na komórkę. Dla zwiększenia bezpieczeństwa możesz podzielić kwotę na dwie części i schować w dwóch, różnych miejscach.

Zadbaj o to aby walizka nie była zbyt duża i ciężka, abyś miał udane wakacje

Gdy masz dużą walizkę starasz się ją w pełni wypełnić rzeczami. To powoduje, że duża walizka pozwala, abyś wziął większą ilości rzeczy. Nie idź tą drogą. Wybierz na udane wakacje walizkę odpowiednia do ilości rzeczy, które pragniesz wziąć.

Pamiętaj, że większość tańszych walizek dostępnych na rynku wykonana jest z twardego, mało elastycznego plastiku. Wybierając taka walizkę, każdy sprzedawca powinien poinformować ciebie, że w podróży powinna ona być cała wypełniona rzeczami. Tak, aby rzeczy usztywniły ja od wewnątrz. Nie pozwalały, aby powstawały w nich wgniecenia w wyniku uderzeń.

Pamiętaj, ze na miejscy, gdziekolwiek będziesz też są sklepy. Pakując się zadbaj przede wszystkim o te rzeczy, których z pewnością nie możesz kupić na miejscu. Albo, których zakupu wiąże się z dużo większymi wydatkami niż w Polsce.

Pamiętaj również, szczególnie, gdy lubisz kupować rzeczy, żeby zostawić 10-20% wolnej przestrzeni w walizkach. Pomyśl, ze nowe rzeczy musisz w jakiś sposób przewieźć z powrotem do Polski.

Zadbaj o szczepienia, aby mieć udane wakacje

Dowiedz się więcej o kraju, do którego jedziesz. Sprawdź stronę MSZ, skonsultuj się z lekarzem. Dowiedz się jakie szczepienia musisz, a jakie powinieneś mieć przed wyjazdem.

Zadbaj o swoje zdrowie na kilka miesięcy przed udanymi wakacjami. Są szczepienia, które musisz wziąć dwa, trzy raz, aby były skuteczne w czasie wakacji.

Zadbaj o rezerwacje, aby mieć udane wakacje

Planując prywatny wyjazd zadbaj o dokonanie rezerwacji. Niekiedy dokonanie wcześniejszej rezerwacji pozwoli zaoszczędzić ci dużo pieniędzy. Są też sytuacje inne, kiedy rezerwacja noclegu w ostatniej chwili, dosłownie z dnia na dzień pozwala zaoszczędzić. Wszystko zależy od tego co rezerwujesz oraz sytuacji w mieście, w którym zamierzasz spędzić noc.

Wybierając się w indywidualna podróż sprawdź jakie święta są obchodzone w mieście, w którym będziesz. Duże, istotne wydarzenia w mieście, w którym spędzisz udane wakacje mogą przyczynić się niedostępności noclegów a w konsekwencji do istotnego wzrostu cen.

Bądź ostrożnym przy wybieraniu miejsca na lunch, aby mieć udane wakacje

Unikaj miejsc zlokalizowanych w samym centrum miasta, blisko najbardziej znanych atrakcji turystycznych. Cny w takich znanych, znajdujących się na turystycznych szlakach miejscach są z reguły wyższe. Wyższe niż miejscach zlokalizowanych przy lokalnych, bocznych uliczkach.

Szukając miejsca na lunch szukaj miejsc, w których znajdują się lokalni mieszkańcy. W których większość miejsc jest zajęta. To są widoczne oznaki dobrej kuchni.

Jeśli podróżujesz promem, nie rób paniki, aby mieć udane wakacje 

Prom, statek czy żaglówka, każde z nich jedną, wspólna cechę, ograniczoną przestrzeń. Przestrzeń, na której muszą się znaleźć wszyscy podróżujący. Chcąc spędzić udane wakacje, zadbaj o to aby, współżycie na statku było właściwe.

W czasie podróży statkiem wypocznij. Skup się na krajobrazach. Skup się na sobie, własnych przemyśleniach. Tak aby nie być ciężarem dla innych na statku.

Bądź elastyczny planując udane wakacje

Wiele rzeczy musisz dopiąć na ostatni guzik. Szczególnie to dotyczy sytuacji, w których podróżujesz z małymi dziećmi. Musisz zorganizować nocleg, zapewnić im jedzenie i picie.

W zakresie miejsc, w których pragniesz być możesz, a nawet powinieneś zostawić sobie trochę luzu. Trochę przestrzeni, aby móc przeżyć więcej. Doświadczyć więcej, z racji faktu, że możesz gdzieś być dłużej. Poświęcić więcej czasu na pójście jeszcze kilka uliczek dalej. Zagłębiając się w nieznane zakamarki miasta. Odkrywając to, co ciebie interesuje, to co ciebie porwało i urzekło.

Planowanie udanego urlopu z dokładnością co do kilometra przyczyni się tylko do stworzenia stresowej sytuacji. Sytuacji, w której sam siebie ograniczasz poprzez realizację planów, które sam sobie narzuciłeś. Doświadcz więcej, przeżyj więcej poprzez spacerowanie po nieznanych miejscach, doświadczanie nieprzewidywalnych sytuacji.

Aktywuj roaming, aby mieć udane wakacje

Sprawdź czy twój abonament na telefon komórkowy posiada roaming. Będąc za granicą trudniej ci będzie skomunikować się z operatorem telefonii komórkowej i uruchomić roaming. Możesz spotkać się z przypadkiem, w którym włączenie roamingu wymaga twojej obecności w salonie operatora. Zdalnie tego nie dokonasz.

Zaplanuj z wyprzedzeniem dojazd na lotnisko, aby mieć udane wakacje

Niech twoje udane wakacje rozpoczną się w miły, przewidywalny sposób. Z wyprzedzeniem zaplanuj dojazd na lotnisko. Zastanów się czy masz wystarczająco czasu, aby dokonać odprawy. Uwzględnij porę dnia korki na drogach. W jakimś stopniu przygotuj się na nieprzewidywalne.

Zabezpiecz odpowiednia ilość czasu na wypadek, gdyby coś się stało. Szczególnie w trakcie powrotu do domu. Uwzględni fakt, że samolot nie będzie czekał na ciebie.

Raduj się każdą chwilę spędzoną na udanych wakacjach

To chyba najcenniejsza rada. Ciesz się z tego, co doświadczasz. Ciesz się z tego, co przezywasz. Ciesz się z tego, że przeżywasz więcej.

Otwórz się na innych. Pozwól płynąć chwilom. Bądź otwarty i towarzyski.

‘Nikt nie może odkrywać świata za kogoś innego. Dopiero gdy odkrywamy świat dla siebie to staje się on wspólną platformą i więzią, które pozwalają nam być razem’ - Wendell Berry, Miejsce w Ziemi

Dlaczego szukać prywatnego przewodnika w czasie wakacji?

Prawda wygląda tak, że jeśli korzystasz z prywatnego przewodnika, masz okazję zmienić zwyczajne wakacje, w niezapomnianą podróż życia. Wspomnienia, które będą ci towarzyszyły przez kolejne miesiące i lata.

Każda osoba, którą znajdziesz na tej stronie jest pasjonatem, tego, co robi. Jest lokalnym przewodnikiem, który umie zainteresować ciebie miejscem, w którym mieszka, miejscem, które zna, miejscem, o którym lubi z pasją opowiadać innym. Lokalny przewodnik jest ambasadorem miejsca, o którym opowiada. Pragnie, aby takie samo wrażenie jak na nim zrobiło ono w tobie. Chce i bardzo pragnie, aby poprzez swoje słowa, miejsca, do których ciebie zaprowadzi, zapadła ta miejscowość nie tylko w twojej głowie, ale również w sercu.

Dlatego lokalny przewodnik turystyczny jest gotowy by dzielić z tobą opowieścią o miejscu, w którym mieszka. Chce to zrobić w najbardziej pasjonujący i interesujący sposób.

Twój lokalny przewodnik turystyczny może realizować dla ciebie usługi.  Pokarze ci najbardziej interesujące miejsca. Przekaże ci wiele ciekawych, unikalnych informacji, których nie znajdziesz w żadnym przewodniku. Mieszkając i żyjąc na miejscu zna wszystkie nowe, interesujące miejsca. Może ciebie do nich zaprowadzić.

Jeśli wszyscy członkowie twojej rodziny uczestniczą w zwiedzaniu, w tym najmłodszych i zniecierpliwionych członków, w takim razie doręczenia urzędowe wskazówki przekazanej w zaufaniu są również lepsze, aby hałaśliwy i wtłoczone zorganizowane grupy. Wyobrażać sobie rodzina z dziećmi w wieku 3-5 lat lata w zorganizowanej grupie turystów!

Twoje oczekiwania i wskazówki odnośnie zwiedzania zostaną uwzględnione. Wycieczka jest dostosowana do oczekiwań twoich i grupy osób, z którą podróżujesz. Jeżeli chcesz odpocząć, lokalny przewodnik znajdzie miejsce, w którym odetchniesz od zgiełku. Jeżeli pragniesz się posilić, przewodnik turystyczny znajdziesz miejsce, w którym masz możliwość zjeść twoją ulubioną potrawę w wykonaniu lokalnych restauratorów.

Cała wycieczka z lokalnym przewodnikiem jest zorganizowana w sposób i tempie takim, jakie odpowiada tobie. Realizacja indywidualnych potrzeb jest priorytetem każdego lokalnego przewodnika turystycznego. Zwiedzając w małej grupie w wielu wypadkach masz możliwość zwiedzić miejsca, które są niedostępne dla dużych, zorganizowanych grup turystów.

Prywatny przewodnik zna sposoby, aby szybko dotrzeć w miejsca, na których ci najbardziej zależy. Miejsca, które niekiedy znajdują się poza szlakiem. Miejsca znane tylko mieszkańcom. Zwiedzając z lokalnym przewodnikiem możesz zobaczyć więcej, niż w zorganizowanej grupie, w której szybkość zależy od najwolniejszej i najsłabiej zorganizowanej osoby. Tylko ty decydujesz, co zobaczysz, jak długo przebywasz w interesującym ciebie miejscu.

Koszt zwiedzania z lokalnym przewodnikiem jest dostosowany do twoich możliwości. Niekiedy może być niższy niż w zorganizowanej grupie

Jak zorganizować wycieczkę, aby podróż pozostawiła najlepsze wspomnienia?

To pytanie zazwyczaj zastanawia podróżnych i turystów. Czy lepiej jest szukać samemu ciekawych miejsc, używając map i książek dla każdego z nich? Miejsca, które samemu musisz znaleźć w innym kraju, innym mieście. W sytuacji, w której nigdy tam nie byłeś. Cały opis znasz z opisu zamieszczonego na stronie www lub książce.

Możesz też inaczej zwiedzać. Możesz wykorzystać lokalnego przewodnika. Profesjonalnego przewodnika, który komunikuje się w języku polski. Osoby, która podzieli się z tobą i twoimi towarzyszami podróży swoim doświadczeniem.

Kluczowym czynnikiem jest czas. Czas, który masz i spędzisz w innym mieście. Jeśli twój plan na pobytu wynosi kilka tygodni, z pewnością znajdziesz czas, aby odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca. Możesz zapoznać się z kulturą, architekturą. Poczuć klimat miejsca. Poznać lokalną społeczność. W większości wypadków, tylko nieliczni z nas mają tyle czasu, aby tak dokładnie zwiedzić i poznać miejsce. W każdej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z lokalnego przewodnika. Przewodnika, który w po polsku opowie ci o miejscu twoich wakacji, mieście, okolicy, kraju. Lokalny przewodnik, który podzieli się z tobą informacjami, jakich nie znajdziesz w książkach i internecie.

Jak wygląda dobry lokalny przewodnik turystyczny?

Lokalny przewodnik turystyczny posiada bardzo dużo obowiązków. Jest również odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za osoby, którym świadczy usługi. Przewodnik posiada dogłębną, szeroką wiedzę o historii, tradycji, miejsc, które pokazuje tobie. Ważna jest również osobowość. Lokalny przewodnik turystyczny musi być osobą, która lubi i szanuje ludzi. Która posiada dużą empatię? Umie zrozumieć innych, ich potrzeby, pragnienia, ale również lęki i obawy. Praca z ludźmi wymaga dużych umiejętności interpersonalnych. Głównym czynnikiem decydującym o sukcesie przewodnika turystycznego jest stosunek do pracy, która wykonuje. Przewodnik turystyczny musi lubić to, co robi. Musi lubić oprowadzać turystów po mieście, okolicach. Przebywać wśród znanych mu miejsc, a nowych dla innych.

Być przewodnikiem turystycznym związane jest z wieloma obowiązkami. Na przykład osoba taka, powinna mieć nie tylko rozległą wiedzę historii i być gotowym by odpowiedzieć na każde pytanie o wszystkie historyczne epoki, lecz także powinien być miłą osobą. Praca z ludźmi wymaga bycia przyjaznym i odpornym na stres. Ponadto, dobry przewodnik turystyczny powinien mieć dość empatii. Ma ona duże znaczenie w obszarze stosunku do zawodu, aby moc być docenionym przez turystów.

Jakich informacji dla turystów potrzebujesz?

Typy przewodników turystycznych:

 • Przewodnik zwiedzania - towarzyszy turystom w czasie pieszych spacerów, wypady samochodem i rejsy wycieczkowe. Kompetencje ich obejmują przygotowanie trasy i wybór miejsc na wycieczkę. Dobry przewodnik rozważa indywidualne cechy członków grupy: średni wiek uczestników, ich mobilność, zainteresowania, oczekiwania, również stopień zmęczenia po podróży. Podczas całego pobytu ze swoją grupą przewodnik turystyczny opowiada interesujące historie, odpowiada na nasuwające się pytania i próbuje zaspokajać potrzeby każdego turysty w grupie. Odpowiada na pytania, a jeżeli nie zna odpowiedzi, to umie je szybko znaleźć.
 • Przewodnik turystyczny, kierowca - nie tylko może zaskoczyć cię z interesującymi faktami o miejscu wizyty. Może zabrać ciebie do wybranego miejsca. Wybierając przy okazji trasę, która pozwala przeżyć więcej, wybiera najbezpieczniejsze i najpiękniejsze drogi. To jest oczywiste, że wycieczka samochodowa znacznie może rozszerzać horyzonty twojej podróży.
 • Przewodnik turystyczny, tłumacz - pełni kilka funkcji od razu: funkcje fachowej wskazówki, tłumacza i administratora. Szczególnie ważne są umiejętności psychologii i umiejętności przebywania z obcymi osobami w bliskich relacjach. Przewodnik posiada zdolności komunikowania się z ludźmi mającymi różny wiek i różne narodowości. Ten przewodnik turystyczny zawsze włącza w trasę wycieczki najważniejsze atrakcje turystyczne, pozwalając więcej przeżyć tobie w czasie wizyty w innym kraju.
Zasady etyczne i standardy przewodników turystycznych

Zasady etyczne i standardy przewodników turystycznych

 • Przewodnik turystyczny zapewnia wykwalifikowaną, wnikliwą prezentację; powiadamia, interpretuje i podkreśla otoczenie; przedstawia swoją postawą obiektywizm i entuzjazm w uprzejmy i grzeczny sposób.
 • Przewodnik turystyczny zapewnia, że wszystkie informacje, które prezentuje są oparte na faktach, przedstawia w jasny i czytelny sposób, co jest prawdą, a co jest historią, legendą lub opinią.
 • Przewodnik turystyczny posiada informacje o wydarzeniach, jakie odbywają się w obszarze, regionie, na którym pracuje, w tym, ale nie tylko, informacje o wydarzeniach sezonowych, wystawach, reguł i zasad dotyczących poruszania się na drogach i w obiektach we wszystkich miejscach, w których wycieczki będą prowadzone.
 • Przewodnik turystyczny jest przygotowany na każdą wycieczkę, w sytuacji, w której plan wycieczki otrzyma z określonym wyprzedzeniem; udziela informacji w określonym czasie, jest odpowiedzialny za zorganizowanie bezproblemowej, bezpiecznej, zrealizowanej w określonym czasie wycieczki.
 • Przewodnik turystyczny jest czuły na zainteresowania oraz wartości uczestników wycieczki i w żaden sposób nie dzieli się, nie daje odczuć turystom swoich osobistych poglądów i przekonań w tak kontrowersyjnych kwestiach jak: religia, polityka, styl życia oraz sport.
 • Przewodnik turystyczny zna i przestrzega wartości firmy, w której pracuje i nie zwraca się z prośbą o pracę do klienta spółki bez jej zgody; zachowuje się lojalnie wobec spółki i broni poufnych i zastrzeżonych informacji. Co więcej, przewodnik turystyczny próbuje zbudować przyjazne i pomocne pozytywne relacje z klientem. Zachowuje dyskrecję w obszarze prowadzenia własnego biznesu w chwili, gdy wykonuje swoją pracę.
 • Przewodnik turystyczny ubiera się stosownie do typu prowadzonej wycieczki.
 • Przewodnik turystyczny utrzymuje profesjonalny szacunek oraz ducha współpracy z innymi przewodnikami turystycznymi. Usiłuje utrzymać z dobre stosunki zawodowe z wszystkimi uczestnikami łańcuch wartości usług turystycznych w czasie wykonywania zawodu.
 • Przewodnik turystyczny akceptuje każdą wycieczkę, jako poważne zobowiązanie i odwołuje tylko, kiedy jest to całkowicie niezbędne. Przekazuje informacje o rezygnacji z prowadzenia wycieczki z jak największym wyprzedzeniem, jak jest to tylko możliwe.

Zasady etyczne i standardy przewodników turystycznych zostały opracowane na podstawie wytycznych WFTGA - Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych

Inne ogłoszenia

Informacje dot. plików cookies

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.